שתף קטע נבחר

לבני: המחאה צריכה להסתיים בישראל חדשה

על רקע מחאת האוהלים המתפשטת, התכנסה הכנסת לדיון פגרה מיוחד. יו"ר האופוזיציה לבני תקפה את הממשלה: "התיקון יכול להתחיל כאן ועכשיו, אבל הוא דורש מנהיגות עם חזון אחר"

עובדים בפגרה. על רקע מחאת האוהלים המתרחבת ומאות המפגינים מחוץ למשכן, התכנסו הבוקר (יום ג') חברי הכנסת בירושלים לדיון מיוחד במהלך הפגרה, שנערך על פי החלטת יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, ובעקבות בקשתם של למעלה מ-25 חברים. בין היתר, דנו הפוליטיקאים ביוקר המחייה, מצוקת הדיור והמשבר סביב שביתת הרופאים. למרות שמדובר בדיון מיוחד, רק ארבעה חברי כנסת מטעם הליכוד לקחו בו חלק.

 

מחאת האוהלים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

בפתח הדיון אמרה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני כי "הדבר המדהים שקורה מחוץ לכנסת, יכול וצריך להסתיים בלדבר על ישראל חדשה, חברה של ערכים, חברה צודקת. הדבר הזה עלול להסתיים בלא כלום. הכמיהה הציבורית, הדבר שילדים קטנים לוקחים מגאפון וצועקים לצד ההורים שלהם – הרי הדבר הזה הוא לא רק העברת תקציב מסעיף לסעיף. מגיע לילדים האלה ולהורים שלהם שינוי עמוק ומהותי".

 

לבני בדיון. "התיקון דורש מנהיגות עם חזון אחר" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני בדיון. "התיקון דורש מנהיגות עם חזון אחר"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

יו"ר האופוזיציה גם מתחה ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה: "ההנהגה צריכה לשרטט את החזון. העם בחר את נבחריו, הוא לא בחר ועדות, זה לא תחליף לחזון. התיקון יכול להתחיל כאן ועכשיו, אבל הוא דורש מנהיגות עם חזון אחר, כזאת שלא מקווה רק להגיע לספטמבר כדי שהעוול החברתי יתערבב בכישלון המדיני הצפוי".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

לבני הוסיפה: "הרי הלב מתקומם כששומעים על קבינט חברתי-כלכלי שמתכנס אתמול ולא דן במחאה בכלל, בכל הצעקה הזו שקמה מכל אזרחי ישראל כולם. כאילו מדובר במדינה אחרת. מדברים על מדינת תל-אביב, זו כבר לא מדינת תל-אביב, אלא הארץ כולה".

 

יו"ר האופוזיציה המשיכה ואמרה: "נראה שחלק מהפוליטיקאים עדיין לא מבינים את עומק השבר. הם אומרים מילים שכאילו מחבקות, אבל לא מבינים באמת מה זה אומר צדק חברתי. מאות אלפי האנשים שיצאו לרחוב הם ישראל במיטבה, הם בוגרי מערכות החינוך ותנועות הנוער. אלה ששירתו בצבא שיבואו לשירות מילואים ומוכנים להמשיך ולשרת. הם רוצים מדינה שבה כל ישראל ערבים זה לזה ולא רק הם ערבים בחייהם לקיומה של המדינה.

 

"הם למדו בבית ספר ובאוניברסיטה כי ההורים שלהם אמרו להם שאם ילמדו ויצטיינו הם יצליחו, והם מצליחים בלימודים, אבל מרגישים שהחיים שלהם לא הופכים לסיפור הצלחה עליו חלמו. המחאה הזאת גרמה להם להבין שלמרות שעשו כל מה שאמרו להם שהוא המתכון להצלחה בחיים, העובדה שהם לא גומרים את החודש זה לא הכישלון שלהם. זה לא כי הם לא בסדר, זה כי המדינה לא בסדר איתם, וזה התיקון שהם דורשים".

 

בכנס השתתף המועמד לראשות מפלגת העבודה ח"כ עמיר פרץ, שאמר: "אין בכלל ספק שמשהו קרה בישראל. אם ראש הממשלה יצטרך להגיע לבחירות, לא יוכל לבוא עם תפיסת העולם שהציג קודם. תפיסת העולם שבונים מדינה מלמעלה למטה - התמוטטה. צריך לבנות מדינה על יסודות איתנים, מלמטה למעלה. הסטטיסטיקה אולי משרתת את הממשלה, העובדות מצביעות

נגדה".

 

ח"כ אחמד טיבי התייחס בדבריו לכך שאין חבר ערבי אחד בוועדת טרכטנברג. "כל הזמן אני שומע כמה הוא הגון, אקדמאי הגון, איך הוא הגון אם הוא מקים ועדה ללא ערבים?", שאל ח"כ טיבי והוסיף: "אמרו על המפגינים שאוכלים סושי ומעשני נרגילה. לא ידעתי שנרגילה זה סימן סטטוס. סימן שהיה עד עכשיו זוהה עם הערבים, הופך מזוהה עם ההיפים בתל-אביב, גם זה טמטום כי זו סתם השמצה".

 

היום צפויה להתכנס ועדת טרכטנברג לפגישת עבודה, בה יציגו הצוותים את עבודתם עד כה. חברי הוועדה כבר קיימו פגישות אחדות במאהלי המחאה ברחבי הארץ. לאחר שיו"ר הצוות, פרופסור מנואל טרכטנברג, שוחח עם יושבי המאהל בכיכר המדינה בתל אביב, הגיעו שניים מחברי הוועדה למאהל הגדול בבאר שבע, שם ידעו ערב סוער. ד"ר שלומי פריזט ושחר כהן עומתו עם טענות רבות של תושבי המקום בדיון שהתקיים באווירה טעונה. הפעיל החברתי יהודה אלוש אף השליך לעברם זוג נעליים, שהחטיאו את המטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדיון באודיטוריום. "חלק מהפוליטיקאים עדיין לא מבינים"
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו. "ההנהגה צריכה לשרטט את החזון"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים