שתף קטע נבחר

חוזרת בתשובה ונפרדת מהמלתחה

תופעת ההתחזקות מתפשטת והחוזרת בתשובה מתלבשת, מעכשיו בצניעות. מלתחות רבות של סלבס ואושיות לילה שבחרו לחזור אל חיקה של הדת, נמכרות או נתרמות לצדקה כחלק מהפרידה מהחיים החילונים: אוריין רייס מסבירה את התופעה

מכירות ביתיות הפכו בשנים האחרונות לחווית בילוי פופלארית. אם לפני שנתיים עוד נתלו פלאיירים ברחבי העיר המבשרים על מכירה אלמונית, כיום אירוע ריקון ארונות מלווה לרוב באיוונט בפייסבוק, די.ג'י חובב ועוגיות הום-מייד של בעלת הבית. במקביל, גילה קהל הפאשניסטיות וחובבות המציאות כי ניתן להפיק עונג רב מחיטוט בארונה של זרה מוחלטת עד חברה של חברה כדי לדלות משם פריטים במצב טוב ובמחיר נמוך שלא ניתן למצוא עוד בחנויות.

 

מתחזקות ומוכרות

כעת מתרחבת התופעה גם למעגל החוזרות בתשובה. נשים אשר קצו בהבלי העולם החילוני, אך עדיין נותרו עם ארון מלא בפריטים ששום שרוולון וגרביונים לא יוכלו להפוך למהוגן. הסנונית הראשונה היא אוריין רייס (28) בעבר זמרת ואושיה תל אביבית שהחלה לפני שנה תהליך עמוק של חזרה בתשובה. "רוב החוזרות בתשובה נותנות לחברות או תורמות לגמ"חים" היא מעדכנת "אבל החלטתי לערוך מכירה גדולה שכל הכנסותיה יועברו לצדקה, כך אצליח לעשות מצווה גדולה". המכירה של רייס התקיימה בשבוע שעבר בהרצליה והציעה פריטים מבית מדרשם של טופ שופ, אמריקן אפרל, H&M, זארה וסמפלים של דיזל. רוב הפריטים אגב, עדיין מלווים בטיקט של החנות ולא נלבשו מעולם.

אושיית לילה תל אביבית לשעבר, אוריין רייס (צילום: אלעד לנגר) (צילום: אלעד לנגר)
אושיית לילה תל אביבית לשעבר, אוריין רייס(צילום: אלעד לנגר)

 

זה לא עצוב מבחינתך למכור את כל הבגדים היפים שלך?

להיפך. הכי משמח אותי בעולם. כמה שלא אנסה להסביר, אי אפשר להבין. לאהוב את השם זה פי מיליארד מאשר לאהוב בן תמותה, אז זה לא מרגיש ויתור אלא רווח נטו. הנכס הנשי האמיתי שלי הוא הפנימיות, שמתפרצת דווקא ברכות ובעידון מתחת לשכבות. כבודה של כל בת מלך פנימה".

 

בקורות החיים של רייס ניתן למצוא סינגל בשם "אילולי", הופעה בזאפה עם חומרים מקוריים, רומן עם השחקן אדריאנו חובל וצילומים לתוכנית הטלויזיה "חתונה ישראלית" של yes יחד עם בעלה דאז הכדורסלן מורן גנוסר שם הציגה על המרקע מלתחה סופר סקסית - על גבול הפרובוקציה, עשתה כל מה שעלה בידה למען הפריצה הגדולה, אך החליטה להפסיק לשיר בשל תהליך החזרה בתשובה. "בואי נגיד שהייתי מתלבשת מאוד חשוף" היא אומרת "אני מסתכלת בתמונות שלי מהתקופה ההיא ונדהמת. הלוואי והייתה פונקציה בגוגל שמאתרת צילומים לא חסודים של חוזרים בתשובה ומעלימה אותם (צוחקת) היום בעזרת השם אני יכולה לצחוק על זה, כמה שזה היה מתיש. לתחזק כל הזמן חיצוניות מעודכנת אופנתית"

פריטים לא חסודים מימים חילוניים. המלתחה של רייס (צילום: אוריין רייס) (צילום: אוריין רייס)
פריטים לא חסודים מימים חילוניים. המלתחה של רייס(צילום: אוריין רייס)

 

איך התחלת בתהליך של חזרה בתשובה?

"האירוניה היא שהכל התחיל דווקא כשגיהצתי את האשראי. הייתי בחנות נעליים בשינקין והבעלים, דוגמן בעבר, סיפר לי על תהליך התשובה שלו והציע לי להצטרף לשיעורי תורה אצל יובל דיין, בעלה של נועה ירון. זה התחיל כסוג של תחביב חברתי תל אביבי ואז הרגשתי שאני רוצה יותר. בתשעה באב בשנה שעברה הבנתי שאני בעצם בתשובה. שמשהו בסיסי חייב להשתנות בי. הייתי צריכה להפנים מילים חדשות כמו צניעות, עידון, צבעים שקטים ולא בולטים".

 

איך זה השפיע על הארון שלך?

לפני שנה, בתחילת התהליך האקטיבי עברתי על כל הארון שלי וארזתי את הבגדים בקופסאות. סגרתי אותם טוב טוב עם סרט הדבקה, גם מהחרדה שאני אולי אתגעגע אבל גם לא הייתי בטוחה שזהו - זה סופי. הם נותרו כאופציה מודחקת אי שם בארון שלי. השבוע פתחתי אותם בעקבות מעבר דירה למדרשייה חרדית בירושלים והרגשתי שהנוכחות שלהם מיותרת עבורי. שהשד לא כזה נורא, שאני לא אתפתה אבל גם שאין טעם שהם ישארו בסביבה. שאפשר לשחרר. אני יודעת שיש אנשים שיאמרו כולה בגד, אבל מבחינתי כל בגד הוא זיכרון ולתת אותם זה קצת כמו לפזר בעולם חלקים מחייך. חלקים שהיית שמחה לפעמים גם למחוק אבל גם לזכור כי הם חלק מההיסטוריה שלך וממה שאת עכשיו".

 

יש בגדים שאת מתגעגעת ללבוש?

התחלתי את תהליך החזרה שלי באוגוסט שעבר וחשבתי שאני לא אוכל לסבול ארבעים מעלות חום עם אלפי אחוזי לחות ועוד בבגדים ארוכים! אפשר להגיד שבחרתי לעצמי טיימינג מזעזע להתחיל להצניע בו. אבל האמת, לא הרגשתי כלום. זה כמו צעד רגשי שסוחף אותך. הנה עכשיו אני מסתובבת עם הגרביונים הכי דקים  באוגוסט וחם לי - אבל האמונה מחזיקה אותך".

 

לי כל גל נושא מזכרת

מכל הארון העמוס רייס מבקשת לשמור רק פריט אחד, ג'קט שהופיעה בו במועדון הזאפה עם הסינגל הראשון שלה והוא בעל ערך סנטימנטלי. את מוקדי הרכישה העבירה מהקניון לחנויות מתמחות "יש המון בגדים צנועים ושיקים" היא מתרעמת "אני פוקדת בעיקר את החנות 'מרלין אהובתי' בתל אביב. הבעלים שם מכיר אותי כבר ומרכז עבורי את כל מה שיפה וצנוע. לחרדים יש סטייל מאד מוגדר ותחום בצורה ברורה ומובהקת. זה לא טבעי עבורי, הרי גדלתי במחשבה שצריך להדגיש כמה שיותר, לא לדחות סיפוקים, שהכל מותר. פה אני מגלה שהגבולות חיוניים והכרחיים עבורי. מבלונד בוהק ארוך וגולש מצאתי כוחות לחזור לשורשים הטבעיים ולחום קצר וזה היה כמו לחתוך את חבל הטבור. יש לי מאבק פנימי קבוע בין הצורך שלי בצבעים צעקניים והדפסים מקושקשים לבין השקט והעידון שהנשמה שלי מסגלת לעצמה. למדתי שכשהבגד תופס את תשומת הלב, האני שלי נעלם. כשאני לובשת שחור לבן ומשעמם, הפנימיות שלי יוצאת החוצה.

 

ולמה בעצם החלטת לעשות מכירה ולא פשוט לתרום את כל הבגדים לויצ"ו?

ההחלטה לא לתרום לויצ"ו נקבעה אחרי שהבנתי ששווי הבגדים לא יוערך נכון. רובם מאוד יקרים ולכן כלכלית עדיף למכור אותם ולתת את כל הסכום לצדקה. התייעצתי בנושא גם עם שני רבנים, פוסקים, כי גם פה יש עניין הילכתי – אם הבגד לא צנוע ניתן לתת אותו לגויה או להשחית אותו. קיבלתי מהם אישור לתרום במידה והבגד צנוע יותר ממה שהבחורה רגילה ללבוש ובכך בעצם הוא לא מעודד חוסר צניעות אלא להיפך, להתלבש".

 

גם בקרב נשים חרדיות יש עכשיו מגמה להקפיד יותר על אופנה ועל טרנדים. אולי תאמצי לך סגנון חדש?

"את חושבת שאני לא יודעת?" היא צוחקת "את מכירה בחורה שלא אוהבת להתלבש? הכל קיים, כולנו נשים, כולנו אוהבות חיזוקים מסביב לשעון, בפרט סביב המראה שלנו. אני יכולה להעיד שכחוזרת בתשובה חרדית זה לא שונה בהרבה, אבל שם המשחק שונה – צניעות. המינונים יותר שפויים, המחירים מגוחכים ויש הרבה מקום וזמן להתעסק ברוחניות ולברר אם את אוהבת את מה שיש בפנים יותר מאשר את הלוק הטרנדי שמחפה מבחוץ. במקום להשקיע במלתחה שלי, התחלתי להשקיע באישיות שלי"

 
 

עוד כתבות באתר לאשה

פורסם לראשונה 17/08/2011 14:39

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוריין רייס: לאהוב את אלוהים
צילום: אלעד לנגר
היסטוריה תוססת והווה צנוע
צילום: אלעד לנגר
לא מתאימה לבית הכנסת: שמלה למכירה
צילום: אוריין רייס
חלק מהפריטים עוד נושאים טיקט
צילום: אוריין רייס
לאשה בפייסבוק
מומלצים