שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מו"מ פלסטיני-אירופי: שדרוג מעמד במקום מדינה

  הרשות יורדת מהעץ? בעוד חודש אמורים הפלסטינים לממש את איומם ולבקש מעצרת האו"ם להכיר בהם כמדינה. אולם, גורמים פלסטינים אישרו ל-ynet כי הם מנהלים עם האיחוד האירופי מו"מ שבסופו ייתכן שיסתפקו בבקשה לשדרג את מעמד אש"ף באו"ם

  ל-ynet נודע כי הרשות הפלסטינית מנסה בימים האחרונים לקדם מהלך שבמסגרתו הבקשה שלה מהאו"ם להכרה במדינה פלסטינית תרוכך, כדי שתזכה בתמיכה נרחבת יותר של מדינות אירופה, כולל המדינות החשובות ביבשת. מדינות אלה עדיין חוככות בדעתן אם לתמוך ביוזמה הפלסטינית, שארצות הברית מתנגדת לה.

   

  יוזמת ספטמבר של הפלסטינים - כתבות אחרונות:

   

  גורמים פלסטינים המעורים במגעים עם האירופים אישרו ל-ynet כי הפלסטינים מנהלים משא ומתן חשאי עם האיחוד האירופי והליגה הערבית, בניסיון לגבש נוסח בקשה חדש לקראת המהלך בספטמבר. לפי הנוסח שהם מנסים לגבש, מעמד אש"ף במוסדות האו"ם ישודרג באופן משמעותי, אולם לא תהיה הכרזה חד-משמעית על מדינה, ויושאר פתח לחידוש המשא ומתן בין הפלסטינים לישראל על קביעת הגבולות ושאר נושאי הליבה.

   

  העצרת הכללית של האו"ם. מבחן גם לארה"ב בספטמבר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  העצרת הכללית של האו"ם. מבחן גם לארה"ב בספטמבר(צילום: AFP)

   

  גורם פלסטיני רשמי שמעורב בפנייה לאו"ם בספטמבר אישר ל-ynet כי אם המשא ומתן עם האירופים יבשיל, הוא כולל חבילה שהפלסטינים אמורים לקבל מהאיחוד האירופי, ושכוללת תמיכה של כל מדינות האיחוד בשדרוג מעמדו של אש"ף באו"ם במקום הכרה במדינה פלסטינית וצירופה לארגון כחברה מלאה.

   

  עוד בערוץ החדשות:

   

  הגורם הפלסטיני אישר כי ברשות חוששים שמדינת מרכזיות במערב אירופה לא יתמכו בבקשתם, ולכן נכנסו למשא ומתן הזה. הוא הדגיש שכך או כך - פנייה פלסטינית לאו"ם תהיה, והשאלה היא כעת רק מה יהיה תוכנה - בקשה להכרה במדינה או לשדרג את מעמד אש"ף בארגון. הגורם העריך כי החלטה סופית בנושא תתקבל אחרי ביקורה הצפוי של שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ופגישתה ברמאללה עם אבו מאזן ב-27 באוגוסט. גם לישיבת הליגה הערבית ביום שלישי הבא, שבה תידון הפנייה הפלסטינית לאו"ם, יהיה משקל.

   

  הפלסטינים יוותרו גם על הפנייה להאג?

  גורמים ישראלים הנמצאים בקשר הדוק עם הפלסטינים אמרו כי ברשות חוששים מההכרזה, אולם מתקשים "לרדת מהעץ". "אין מי שיוריד אותם משם. הם מחפשים נוסחה חדשה כדי למנוע מצב שבו נתניהו ישיג את 'הרוב המוסרי' שהוא מדבר עליו", אמרו.

   

  הילרי קלינטון וקתרין אשטון. אירופה תתייצב לצד האמריקנים? (צילום: AP) (צילום: AP)
  הילרי קלינטון וקתרין אשטון. אירופה תתייצב לצד האמריקנים?(צילום: AP)

   

  אף שכל בקשה פלסטינית להכרה צפויה לקבל בקלות את אישור העצרת הכללית של האו"ם, הנשלטת על-ידי מדינות עולם שלישי ומדינות ערב והאיסלאם, בישראל מקווים לגייס "רוב מוסרי" של מדינות אירופה החשובות, כך שהכרה במדינה בפלסטינית תהיה רק מצד מדינות זניחות יחסית. הפלסטינים וישראל נאבקים במיוחד על קולותיהן של גרמניה, צרפת ובריטניה. גרמניה כבר הודיעה כי תתנגד להכרה במדינה פלסטינית, אך צרפת ובריטניה טרם הבהירו את עמדתן.

   

  גורמים מדיניים בישראל העריכו לאחרונה כי בסופו של דבר בריטניה תתיישר עם ארה"ב, שנשיאה ברק אובמה קרא לפלסטינים כבר לפני חודשיים להימנע מצעד חד-צדדי כזה. שליח הקוורטט, טוני בלייר, מנסה בימים האחרונים לחדש את המשא ומתן בין ישראל לרשות לפני כינוס העצרת הכללית של האו"ם בחודש הבא, אולם סיכוייו להצליח במהלך נמוכים

  מאוד. בישראל לא מאמינים שהפלסטינים מוכנים ורוצים לחדש את השיחות לפני כינוס העצרת.

   

  גורמים פלסטינים ציינו כי "כרגע לא התקבלה החלטה רשמית לשנות את נוסח ההכרזה, אבל יש מאמץ נמרץ להגיע להבנות בנושא". ל-ynet נודע עוד כי גורמים ישראלים בכירים ניסו לבחון לאחרונה מול גורמים פלסטינים את האפשרות לגרום לרשות לזנוח את הבקשה מבית הדין הבינלאומי בהאג להכיר בה כגוף רשמי, כדי שהפלסטינים יוכלו להגיש תביעות נגד ישראל. המגעים האלה התקיימו לא על סמך החלטה בפורום השמינייה, אלא כיוזמה נוספת בניסיון לרכך את המצב.

   

  הפיוס עם חמאס יחכה

  יצוין כי גם אם העצרת הכללית של האו"ם תכיר במדינה פלסטינית, כדי להתקבל כחברים מלאים באו"ם זקוקים הפלסטינים לאישור מועצת הביטחון. שם כבר יש לארה"ב זכות וטו, והיא צפויה להשתמש בה. עם זאת, מהלך שכזה יגרום לאמריקנים מבוכה רבה, במיוחד בשעה שהם מטיפים לכינון משטרים ערביים דמוקרטיים במזרח התיכון.

   

  אבו מאזן עם חאלד משעל. "לא לתת תירוץ לישראל" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אבו מאזן עם חאלד משעל. "לא לתת תירוץ לישראל"(צילום: רויטרס)

   

  בינתיים מנסה אבו מאזן להרחיק עצמו משיחות הפיוס עם חמאס, שהביאו להסכם אחדות שנחתם בקול תרועה לפני

  כשלושה חודשים. "כעת, כשכל המאמצים מתמקדים בספטמבר, אנחנו רוצים שכל הקולות יהיו איתנו", אמר לסוכנות הידיעות AP בכיר פתח בהתייחס לכך שאבו מאזן יגיע לעצרת הכללית בחודש הבא לבדו. "אנחנו לא נותנים לאמריקנים או לאף אחד אחר סיבה שלא לתמוך בנו בגלל הפיוס או כל דבר אחר".

   

  "אם נקים ממשלה עם חמאס כפי שחמאס רוצה שהיא תיראה, ארה"ב וישראל יקבלו את התירוץ שלו הן זקוקות כדי להערים עלינו קשיים לפני ספטמבר, וזה ישפיע על המאמצים שלנו לקבל את ההכרה שאנחנו רוצים באו"ם", הוסיף ל-AP אמין מקבול, חבר במשלחת של פתח לשיחות עם חמאס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן. חבילה אירופית בתמורה?
  צילום: AP
  נתניהו. רוצה "רוב מוסרי" של מדינות חשובות
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים