שתף קטע נבחר

צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות

קצינים במיל': מפתיע שהפיגוע לא התרחש קודם

חיילים ששירתו בגזרה בה התרחשה מתקפת הטרור סיפרו על ההזנחה הביטחונית ומתחו ביקורת על מקבלי ההחלטות והצבא המצרי: "שומרים על הגבול באמצעים פרימיטיביים כמו מדורות"

במערכת הביטחון החלו בתחקיר מתקפת הטרור המשולבת שהתרחשה אתמול בצהריים (יום ה'), וגבתה את חייהם של שמונה ישראלים. עד כה עולה כי חוליית המחבלים נכנסה לשטח ישראל באור יום מתחת לעמדה מצרית, באזור בו לא סברו שיתרחש פיגוע. נבדק אם ניתן היה למנוע את המתקפה, וחילופי ההאשמות בין צה"ל לשב"כ כבר החלו. בינתיים, אם שואלים קצינים שמכירים את הגזרה, מדובר היה רק בעניין של זמן.

 

מתקפת הטרור בדרום - עדכונים אחרונים:

"המפתיע הוא שהפיגוע הזה לא התרחש עוד קודם", אמר בשיחה עם ynet קצין במילואים ששירת בשנה האחרונה באזור הגבול סמוך לאילת. "המעבר בין המדינות הוא די מביך ומפחיד. גם במקומות המעטים שבהם בנו את הגדר החדשה, ישנם פתחי מעבר מים, פתוחים ורחבים שאפילו מכונית יכולה לעבור דרכם מהצד המצרי לישראלי".

 

הוא המשיך והסביר כי "בנוסף, יש הרבה מקומות עם שטחים מתים לחלוטין בגלל המתווה הטופוגרפי באזור. השמיכה היא קצרה והרגליים ארוכות. כוחות הביטחון השוטף באזור פועלים בעיקר בשעות הלילה כדי לתפוס את המסתננים האפריקנים, כך שלא פלא שהפיגוע התרחש באמצע היום".

 

קצין אחר טען כי גם הגדר שנמצאת בתהליכי בנייה לא תבלום חדירת מחבלים מסיני לשטח ישראל. "הרי לא מדובר בגדר, כמו בגבול עם לבנון וסוריה, שמתריעה על כל נגיעה, אלא גדר גבוהה מאוד עם דוקרנים שתעכב רק את מי שינסה לחדור ותפצע אותו ולא תמנע את כניסתו באופן ודאי. הגדר בהחלט יכולה להקשות על מבריחי סמים ומסתננים, אבל לא לעצור מחבלים מיומנים", אמר.

 

בנוסף, הוא מתח ביקורת על כך שבמערכת הביטחון ידעו על הסכנות הביטחוניות שבאזור. "מדובר ברצועת שטח גדולה של 200 קילומטרים, שהוזנחה במשך עשרות שנים למרות התרעות על חוליות טרור עזתיות שמסתובבות בחודשים האחרונים בסיני ונכנסו לשם בקלות דרך רפיח", אמר וציין: "באותה מידה שהם נכנסו לשטח הישראלי באזור כביש 12, כך הם יכלו להמשיך דרומה לאילת".

 

הקצין גם תקף את סדרי העדיפויות של מקבלי ההחלטות: "ברור שאין תקציב למשאבים להכל, אבל לא מדובר בגבול בין גרמניה לשוויץ, אלא בין מדינה מאוימת לחבל ארץ שהפך לשטח הפקר".

 

הוא הוסיף: "עד לאחרונה לא היו בסיני כוחות צבא מצרים מתוקף הסכם השלום עם ישראל והיחידים ששירתו לאורך הגבול מצדו המצרי היו שוטרים מקומיים מהדרג הנמוך ביותר, שחלקם אפילו לא היו חמושים. מצער שהם נזכרו לבנות את הגדר רק שצצה בעיית הסודנים ועכשיו בטח יתייחסו לגבול הזה ברצינות רק אחרי שיספרו את הגופות".

 

כוחות בגזרת הפיגוע. "הנחו אותנו לא לבצע מרדפים" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות בגזרת הפיגוע. "הנחו אותנו לא לבצע מרדפים"(צילום: EPA)
 

אותו קצין גם לא חסך ביקורת מהצבא המצרי: "הם שומרים על הגבול באמצעים פרימיטיביים כמו מדורות. המחבלים רואים את הדברים האלה ועוד יותר את המעבר החלק לישראל".

 

אחד ממפקדי המחלקות ששירת לאחרונה בגזרה סיפר על הציוד הבלוי, לדבריו, שניתן לכוחות בשטח: "איך מצפים מהחיילים שיגיבו במהירות עם ג'יפים שמתקלקלים מספר פעמים בשבוע ונתקעים באמצע משמרות? המרחקים עצומים ובשטחים רבים אין קליטה למכשירי הקשר ואפילו לא לטלפונים הניידים".

 

הוא גילה כי הוא וחייליו הונחו שלא לרדוף אחר גורמים עוינים בגלל הדרכים המסוכנות באזור. "בוודאי שעכשיו יזרימו כוחות וישפרו את התנאים, אך נראה שגם כאן יהיו חכמים רק אחרי מעשה,

 למרות שאת הדברים ראו כל הקצינים הבכירים שביקרו בגזרה. הנחו אותנו לא לבצע מרדפים אחרי מבריחים או גורמים עוינים כדי שלא נסתכן בכביש המשובש".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הטענות אינן מבוססות ורחוקות מהמתרחש בשטח בחודשיים האחרונים. צה"ל יתחקר את האירוע ואת ההיערכות בגזרה, בסיום האירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע. "המעבר די מפחיד"
צילום: בן קלמר
סמ"ר משה נפתלי. נהרג מאש המחבלים
הפיגוע לאחר הירי
צילום: רויטרס
מומלצים