שתף קטע נבחר

דיווח במצרים: הופסק מו"מ על אספקת גז לישראל

גורם במשרד הנפט המצרי דיווח כי מו"מ חשאי בין הצדדים על שינוי מחיר הגז שמוכרת מצרים לישראל הופסק בעקבות האירועים בדרום. במקביל דווח כי נמשכים המאמצים לתקן את תחנת הגז בסיני, בה אירע לאחרונה פיצוץ

המתיחות עם מצרים לאחר מתקפת הטרור באזור אילת נותנת אותותיה גם בתחום האנרגיה: גורם במשרד הנפט המצרי דיווח כי משא ומתן חשאי על שינוי מחיר הגז שמוכרת מצרים לישראל הופסק בעקבות האירועים.

 

לדברי הגורם, "מדובר במשא ומתן חשאי בין הצדדים. נערכו התייעצויות רבות עם הצד הישראלי בנוגע לתיקון מחירי הגז".

 

אספקת הגז ממצרים לישראל החלה לפני יותר משלוש שנים, דרך צינור גז העובר בסיני, מכוח הסכם בין מדינת ישראל לממשלת מצרים מ-2005. במסגרת ההסכם התחייבו המצרים לספק עד 7 BCM (מיליארד מ"ק) גז טבעי לשנה לתקופה של 20 שנה, כלומר 140 BCM סך הכל.

 

עוד בזמן שלטון מובארק, ובייחוד לאחר נפילתו מוקדם יותר השנה, החלו להישמע במדינה קולות רבים נגד ההסכם הקיים, בטענה כי הם אינם תואמים את המחירים בשוק הגז העולמי, וכי הם מקלים מדי לטובת ישראל.

 

במקביל לנסיונות ההפיכה במצרים, בחודש פברואר פוצצו גורמי טרור את אחד ממסופי צינור הגז בסיני. מאז, נגרמו ארבע חבלות מכוונות שונות בתוואי הצינור, כך שהזרמת הגז לישראל הופסקה פעמים רבים - עד כדי כך שגורמים בכירים בשוק האנרגיה בארץ מעמידים בסימן שאלה המשך הזרמת גז עתידית רציפה משם. בעוד שהפיצוץ האחרון ארע לפני כשלושה שבועות, האתר המצרי "אל-יום א-סאבע" דיווח בסוף השבוע כי נמשכים המאמצים לתקן את תחנת הגז בסיני, בה אירע הפיצוץ. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוץ בצינור הגז במצרים
צילום: AP
הפיצוץ בצינור בסיני, בחודש פברואר
צילום: AFP
מומלצים