שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AFP

המורדים בלוב: הקרב על טריפולי החל

בגיבוי הפצצות נאט"ו, נפתחה המתקפה על מעוזו האחרון של שליט לוב. התושבים מתארים חילופי אש ופיצוצים וסיפרו כי קיבלו מסרון שקרא להם "לצאת לרחובות ולהילחם בסוכנים". קדאפי: "הלובים הפכו פליטים. מה אנחנו, פלסטינים?"

הקרב האחרון של קדאפי? המורדים בלוב טוענים כי פתחו אמש (שבת) במתקפה ראשונה על הבירה טריפולי, בתיאום עם כוחות נאט"ו. חילופי ירי ופיצוצי פצצות מרגמה נשמעים היטב באזור המלון שבו משתכנים הכתבים הזרים, ומטוסי נאט"ו הפציצו את העיר במהלך הלילה. תושבים בעיר תיארו לחימה בשכונות הידועות כמעוזי אופוזיציה. הם סיפרו כי במהלך הלילה קיבלו רבים מהם מסרונים בזו הלשון: "צאו לרחובות וחסלו את הסוכנים".

 

המורדים צרים על הבירה, "קדאפי יימלט"

 

הלחימה החלה שעות ספורות לאחר שהשלימו המורדים את כיבוש עיר המפתח א-זאוויה הסמוכה. "תכננו את המבצע הזה עם נאט"ו, שותפינו הערבים והמורדים בטריפולי", אמר מוסטפה עבד-אל-ג'ליל, ראש מועצת המורדים בבנגזי.

 

רבבות מורדים בבנגזי מיהרו לחגוג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רבבות מורדים בבנגזי מיהרו לחגוג(צילום: AFP)

 

זמן קצר לאחר הדיווחים על פרוץ המתקפה, נשמע קולו של השליט מועמר קדאפי בטלוויזיה הממלכתית שטענה כי הודעתו מועברת בשידור חי. הוא לא הופיע בעצמו בטלוויזיה, ואיכות קו הטלפון שבו דיבר הייתה משובשת. הוא חזר על התאריך והמקום פעמיים כדי להדגיש כי השידור אכן חי.

 

קדאפי כינה את המורדים "בוגדים" ו"תולעים" ואמר כי הם מפלגים את לוב. הוא ניסה לשכנע את הצופים כי כוחותיו רודפים את הלוחמים מעיר לעיר. "הלובים רצו ליהנות מרמדאן שלו", אמר קדאפי, "במקום זה הם הפכו לפליטים. מה אנחנו? פלסטינים?".

 

הממשלה: עימותים בודדים, הכל רגוע

דובר הממשלה מוסא איברהים הופיע בטלוויזיה, הכחיש את ההתקוממות בטריפולי, אך הודה בפעילות חמושים בבירה. "היו כמה חמושים שנמלטו לתוך כמה שכונות והיו כמה עימותים, אבל טיפלנו בזה תוך חצי שעה ועכשיו רגוע", טען. אך נציג טריפולי במועצת המורדים טען כי אנשיו מכתרים כמעט כל שכונה בעיר וכי לחימה כבדה במיוחד מתחוללת בשכונות פשלום, תג'ורה וסוק אל-ג'ומעה.

 

בניין שנפגע בהפגזות מטוסי נאט"ו בטריפולי, הלילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בניין שנפגע בהפגזות מטוסי נאט"ו בטריפולי, הלילה(צילום: רויטרס)

 

עשרות אלפים נאספו בבנגזי כדי לחגוג את המתקפה על טריפולי. גם מול שגרירות לוב בתוניסיה הפגינו אלפים למען המורדים ונגד קדאפי.

 

המורדים, מגובים בכוחות נאט"ו, התקדמו בצורה דרמטית בימים האחרונים והצליחו לצור על טריפולי, תוך שהם מאגפים אותה משלושה כיוונים.

תושבים רבים העדיפו להימלט ממה שהולך ומסתמן כקרב הגדול על השליטה במדינה. למרות הצהרותיו של קדאפי על מלחמה נחושה, רבים מהם העריכו כי הוא יעדיף להימלט מהמדינה ברגע שיחוש את החבל מתהדק על צווארו.

 

בסוף השבוע הודיעו כוחות המורדים כי עיר הנמל ברגה, שבה ממוקם מסוף נפט אסטרטגי, נמצאת עתה תחת שליטתם המלאה. כיבוש העיר, שהשליטה בה הוחלפה מספר פעמים בחודשים האחרונים, נחשב לצעד חשוב ולזריקת מרץ במאבקם נגד משטרו של קדאפי, במיוחד לאור הצלחת הכוחות לכבוש בימים האחרונים גם את הערים א-זאוויה, זליטאן וגריאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"סוף המשחק". מפגינה לובית נגד קדאפי בתוניסיה
צילום: EPA
קדאפי. "המורדים הם בוגדים ותולעים"
צילום: רויטרס
עבד אל-ג'ליל. תכנון עם נאט"ו
צילום: רויטרס
בעד קדאפי. לוחמות לוביות
צילום: AP
מומלצים