שתף קטע נבחר

לפני ספטמבר: קרב על פלסטין - במרכז אמריקה

דווקא אל-סלבדור, שאירחה את פסגת מדינות מרכז אמריקה והקריביים, הפכה למוקד של עימות בין הישראלים לפלסטינים

החזרה הגנרלית לקראת כינוס העצרת הכללית של האו"ם התקיימה דווקא בפסגת מדינות מרכז אמריקה והקריביים. מד הלחץ לקראת חודש ספטמבר עולה, הן אצל הפלסטינים והן אצל ישראל, ועדות לכך נראתה גם הרחק מכאן. הפסגה השלישית במספר של מדינות מרכז אמריקה (סיק"א) וארגון מדינות האיים הקריביים (קריקו"ם) הפכה תוך זמן למוקד של עימות דיפלומטי בשאלת ההכרה במדינה פלסטינית, חודש בדיוק לפני המועד בו אמורה הרשות להגיש לאו"ם בקשה להכרה.

 

לקראת ספטמבר: כותרות אחרונות

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ועידת סיק"א-קריקו"ם היתה אמורה להתמקד בנושאי שיתוף פעולה אזורי בין המדינות החברות בשני הארגונים, בתחומי הביטחון, כלכלה, מסחר, תעבורה ושינויי אקלים. אך בעקבות סרטון שפרסם לאחרונה ביוטיוב סגן שר החוץ דני אילון, בו הוא נראה בעת פגישותיו במאי בוועידת ארגון מדינות אמריקה, ביקשו הפלסטינים להגביר את הלחץ על מדינות אמריקה הלטינית לקראת ספטמבר. "הם חשבו שכל אמריקה הלטינית בכיס שלהם, והבינו שטעו", אמרו גורמים במשרד החוץ.

 

בתחילת פסגת מדינות מרכז אמריקה והקריביים, התקבלה ידיעה במשרד החוץ בירושלים, לפיה שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מליכי הגיש בקשה רשמית להשתתף בפסגה ולשאת נאום, למרות שסוגיית ההכרה במדינה פלסטינית לא היתה על סדר היום. בתגובה, החליטו במשרד החוץ להגביר את הלחץ על ידידותיה של ישראל בקרב המדינות המשתתפות ובראשן אל סלבדור, הנשיאה התורנית, במטרה למנוע את בקשתו של אל-מליכי.

 

הבקשה התגלגלה במהרה לעימות דיפלומטי בין המדינות המשתתפות בפסגה. כמה מהן, שתומכות בהכרה בפלסטין, רצו לאפשר לשר החוץ הפלסטיני לשאת דברים. אחרות, ובראשן אל סלבדור ופנמה, טענו כי הפסגה צריכה להתמקד בעניינים פנימיים. פנייתו הראשונית של אל-מליכי נתקלה בסירוב, אך לאחר מכן הוא התבקש להעביר בקשה רשמית - וטען כי ברצונו לערוך "נאום נימוס" במהלך הפסגה.

 

בקשתו אושרה בתנאי שיעזוב את הפסגה לאחר נאומו, מבלי להשתתף בדיון. בתגובה, דרשו במשרד החוץ כי ישראל תקבל את אותם התנאים כמו הפלסטינים, ונענתה אף היא בחיוב. סגן שר החוץ דני אילון, ששב מביקור מדיני בהונגריה, לא הצליח למצוא ברגע האחרון מקומות בטיסות לאל סלבדור ובסופו של דבר הוחלט כי דורית שביט, ראש אגף אמריקה הלטינית במשרד החוץ ונציגת המשלחת הישראלית בפסגה, תייצג את ישראל ואף תנאם.

 

במשרד החוץ שאבו עידוד מכך שלדבריהם מטרתם של הפלסטינים - השגת הצהרה אזורית על הכרה במדינה פלסטינית - נכשלה. שני הנאומים נישאו ביום שבת האחרון, במה שנראה כעוד קרב דיפלומטי טרנס-אטלנטי, בדרך למערכה הגדולה של ספטמבר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריאד אל-מליכי. "נאום נימוס"
צילום: רויטרס
דני אילון. הקרב הגדול - בספטמבר
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים