שתף קטע נבחר

איתן: "רציתם שנתניהו יהיה כמו אולמרט בלבנון?"

יו"ר הכנסת כינס דיון פגרה מיוחד לבקשת כל סיעות האופוזיציה. בנוסף למחאה החברתית, דנים הח"כים בתגובת הממשלה למתקפת הטרור ומטחי הרקטות. כמו בדיון הקודם, גם הפעם נרשמה נוכחות דלילה מטעם הקואליציה. צפו בשידור חי ב-ynet

לבקשת כל סיעות האופוזיציה, כינס בצהריים (יום ג') יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, את המליאה לדיון פגרה מיוחד בשלל נושאים שעומדים על סדר היום הציבורי - ממצוקת הדיור והמחאה נגד יוקר המחייה בישראל ועד תגובת הממשלה למתקפת הטרור ומטחי הרקטות בימים האחרונים על יישובי הדרום. כמו בדיון הפגרה שנערך בשבוע שעבר, גם הפעם נרשמה נוכחות דלילה של הקואליציה. 

 

בתחילת הדיון, על רקע התגובה המאופקת להסלמה בדרום, מתחה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, ביקורת חריפה על הממשלה ובעיקר על שר הביטחון, אהוד ברק, שהצהיר "מי שפועל נגדנו, גופו יופרד מראשו".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"כשאין תהליך מדיני ואין יחסים סבירים עם מדינות ערב, כשאתה עסוק בלנזוף בארצות הברית, אז אתה מוצא את עצמך שאין לך מה לעשות. זאת אסטרטגיה לקויה וזה לא מספיק לדבר על זה שנפריד את הראש מהגוף של מי שירה - שר שפעם אחת הייתי רוצה שיפריד את עצמו מהכיסא", אמרה לבני והוסיפה: "מדינת ישראל יצאה חלשה יותר מהסבב האחרון בעזה".

 

מיכאל איתן יוצא להגנה. "הגבנו באופן מיידי" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
מיכאל איתן יוצא להגנה. "הגבנו באופן מיידי"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

היא המשיכה ואמרה: "לא היתה את החוכמה, השכל והתבונה לייצר את הכלים מבעוד מועד. זה עדיין לא מאוחר מדי. זה הזמן להכין לעצמנו את כל הכלים שהם לא רק כלי מגננה וצריך לשנות לחלוטין את תפיסת הגבול עם מצרים ולעשות גדר עם התרעות ולהרבות גם ב'כיפות ברזל'. יש בשכונה הזאת משמעות להרתעה. המשוואה הנכונה אומרת מול כל המתרחש צריך לבחור מה כן ולא רק כיבוש מחדש של עזה".

 

נציגה של הממשלה, השר מיכאל איתן, הגיב לדבריה של לבני והדף את הביקורות שנשמעו בימים האחרונים על כך שהממשלה לא בחרה להגיב בחוזקה. "ניסיתי להשוות את ממשלת קדימה למצב הנוכחי. האם נתניהו צריך לעשות כמו אולמרט בפתח מלחמת לבנון?".

 

"ברק צריך לשים את המפתחות וללכת הביתה"

לדבריו, "מדינת ישראל הגיבה באופן מיידי, אולי אנחנו לא מדגישים מספיק את ההישג הצבאי המודיעיני, שתוך שעות חוסלו המנהיגים של מבצעי פעולת הטרור נגד ישראל. ממשלת ישראל הגיבה בתקיפות. היא נכנסה למצב בו הייתה צריכה להביא בחשבון לא רק את יכולות צה"ל, אלא לתת דוגמית של יכולותיו. כך צריכה לנהוג מדינה עצמאית ואתם צריכים לעמוד

מאחוריה".

 

יש כיסא פנוי. איפה השרים? (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
יש כיסא פנוי. איפה השרים?(צילום: נועם מושקוביץ)
 

השר איתן המשיך לענות לביקורות על תגובת ישראל להסלמה והדגיש: "יכולתו של טרור להזמין תגובות שיהיו הרבה יותר קשות ולא ישיגו את המטרה. ההתלהמות שלכם לתגובות קיצוניות לא היתה נכונה ובשיקול דעת שני תאמרו – מקובל עלינו שהמענה יהיה מאוזן כמו שנהגה הממשלה".

 

גם ח"כ מגלי והבה תקף את ברק, בעקבות דבריו אמש, לפיהם אלוף פיקוד דרום, טל רוסו, טעה בשיקול הדעת שלו כשפתח לתנועה את הציר בו אירע הפיגוע המשולב באותו הבוקר. "מטריד אותי שר הביטחון שאומר – טעות בשיקול דעת. למדנו פטנט חדש, גורמי המודיעין הביאו את כל המידע המודיעיני על ההתרעה הספציפית הזאת ושום דבר. מזל שיחידות הוקפצו והיו בכל מיני מקומות. שר הביטחון אומר שהייתה טעות בשיקול הדעת של קצין זה ואחר. מי שאחראי על ביטחון האזרחים צריך לשים מפתחות וללכת הביתה".

 

ח"כ מירי רגב אמרה בדיון: "חמאס קובע איך יחיו האנשים במקלטים או תחת איום. אחריות ראשונה של מדינה היא להגן על תושביה ואם לא נשים את זה בראש סדר היום שלנו אנחנו נפסיד את המערכה הזאת". היא הדגישה: "החוסן החברתי לא פחות חשוב מהחוסן הביטחוני. חייל רעב שחושש שמוציאים את אמא שלו מהבית לא יוכל לצאת ללחימה ולבצע אותה כמו שצריך".

 

בדיון השתתף גם יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, שהתייחס להקמת ועדת טרכטנברג שהתכנסה מוקדם יותר כדי לדון עם נציגי ציבור. "ועדה של שטות, ועדת 'חרטנברנג'", אמר ח"כ גילאון, "בשביל מה צריך וועדה? להוריד מסים? בשביל דיור בר-השגה ודיור ציבורי צריך טרכטנברג? בשביל מי צריך טרכטנברג? בשביל שיהיה קשה להגות את השם הזה ושכולם יתבלבלו עם איזו פקולטה?".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי וקנין
פגיעת רקטת גראד באשדוד
צילום: שי וקנין
לבני. "ישראל יצאה חלשה יותר"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים