שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה גברים רוצים לנוח ונשים רוצות לחפור?

  חזרתם מעוד יום עבודה לחוץ. את מתה לספר לו על היום שלך אבל אתה מעדיף לשבת מול הטלוויזיה ולבהות במסך. תירגעו. הכול בסדר עם הזוגיות שלכם. פשוט חסרים לכם הורמונים. הנה חלק ממה שעבר הגוף שלכם בזמן שעבדתם קשה ולא הספקתם אפילו לשתות כוס קפה

  גבר ואישה חוזרים הביתה מעוד יום של עבודה. הבוס שלה שידר לה היום שאם היא לא תגמור את הפרויקט בזמן היא עלולה למצוא עצמה מפוטרת, ואצלו היו כל היום לקוחות עצבניים שדרשו ממנו פתרונות מידיים. הם נפגשים בבית בשעה שבע בערב, תשושים.

   

  עוד בנושא מלחמת המינים בערוץ יחסים:

  הוא הולך לספה, עט על העיתון או מדליק את הטלוויזיה, כשעל פרצופו הבעה האומרת: "מבחינתי העולם מת", ואילו היא מתחילה לסדר את הבית. תוך כדי שהיא מסדרת, היא מספרת לו על היום שלה, על הבוס ועל כך שהיא לא מוכנה יותר לעבוד שעות נוספות.

   

  הוא כמעט לא שומע אותה, או יותר נכון - האוזניים שלו מסננות את רעש הרקע הזה כשהוא שקוע בעיתון, עד שהוא שומע טונים גבוהים מהרגיל ומגלה שהיא עומדת מעליו, המטאטא בידה האחת ועל פניה הבעה מאד לא מרוצה. היא מטיחה בו שלא אכפת לו ממנה ורוטנת מדוע הוא לא מקשיב לה.

   

  מסדרת, חופרת על הבוס, לא נחה לרגע. אישה בתום יום עבודה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מסדרת, חופרת על הבוס, לא נחה לרגע. אישה בתום יום עבודה(צילום: shutterstock)
   

   

  מדוע מאדים ונוגה מתנגשים?

  זוהי סיטואציה יומיומית רגילה שמתרחשת אצל זוגות רבים. לכל זוג תסריט מעט שונה, אבל הבעיה זהה – הוא "יושב על הספה ולא מקשיב", ואילו היא "לא מפסיקה לחפור".

  ידעתם שזה קורה בגלל חוסר בהורמונים? האם ידעתם שעם מעט מאד מודעות למה שהתרחש בגופכם במהלך יום עבודה, תוכלו לגשר על בעיה זו בזוגיות ואף לשפר את התקשורת שלכם? הנה חלק ממה שקרה בזמן שעבדתם קשה ולא הספקתם אפילו לשתות כוס קפה.

   

  במהלך סיטואציה המעוררת מתח, זורם דם לאזורי מוח רגשיים ומעורר באדם את תחושה של סטרס. אצל נשים זורם פי שמונה יותר דם לאזורי המוח הרגשיים לעומת גברים. לכן ניתן לומר שבאופן טבעי נשים נוטות להיות יותר לחוצות מגברים.

   

  למען האמת, אירועים יומיומיים שגורמים לנשים מתח לא מזיזים לגברים. אצל גברים צריך שזה יהיה עניין של חיים ומוות כדי שזה יחשב אירוע רגשי, ולכן פעמים רבות הם לא מבינים למה נשים עושות עניין מכל דבר קטן.

   

  גבר שנתקל במצב שמעורר בו אי נוחות, אך שאין לו מה לעשות בנידון, בוחר להתמודד איתו על ידי כך שהוא שם אותו בצד ופשוט בוחר לשכוח ממנו. אכן, לגברים יש יכולת מדהימה שלא לחשוב על שום דבר. נשים לא מסוגלות לעשות זאת ולא יכולות אפילו לתפוס איך קורה כזה דבר. אישה שפוגשת מצב מטריד שמעבר לשליטתה, לעומת זאת, מוצאת פורקן לתסכול שלה, על ידי דיבור על העניין.

   

  הוא רוצה לנוח מול הטלוויזיה. תניחי לו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הוא רוצה לנוח מול הטלוויזיה. תניחי לו(צילום: shutterstock)
   

   

  ד"ר ג'ון גריי בספרו "מדוע מאדים ונוגה מתנגשים?" טוען שמי שבעצם מוציא את העניינים מפרופורציה הם דווקא הגברים, מאחר והם חושבים שנשים הופכות כל דבר קטן לעניין של חיים ומוות, כשהן למעשה בכלל לא מתכוונות לכך. הן בסך הכול רוצות לחלוק את רגשותיהן - לספר לגבר שבחייהן על כך. ולמה זה כל כך חשוב להן לדבר על זה?

   

  דרכו של המוח הנשי להתמודד עם רמת הסטרס שעלתה בו, היא לשחרר סרוטונין ואוקסיטוצין - הורמונים שמרגיעים מאד את הנשים. גברים שרוצים להפחית מתח מייצרים טסטוסטרון ודופמין. כאן עולה עוד הבדל עצום בדרכים שנשים וגברים מרגיעים את עצמם: כדי לייצר טסטוסטרון ודופמין גבר צריך לשבת במנוחה, לא לחשוב על כלום ומקסימום לזפזפ בשלט.

   

  אכן, צפייה בטלוויזיה מורידה לחץ אצל גברים לאחר יום עבודה מפרך, כיוון שזה זמן שמאפשר להם לייצר דופמין ולהטעין את המצברים שחוסלו בעקבות מתח העבודה היומי. כשזה לא מתאפשר להם לנוח כך - גברים נוטים להסתגר בעצמם ולא "לצאת מהקונכייה" חזרה לפעילות הערב בבית, כיוון שדופמין הוא ההורמון המוחי שמעורר בהם את המוטיבציה לפעול.

   

  נשים, לעומתם, צריכות לייצר סרוטונין כדי להירגע. ומה שלא מפתיע הוא שכשהן מדברות על מה שמציק להן, ומרגישות שמקשיבים להם - מוחן מייצר סרוטונין, ורמות המתח שלהן מתחילות לרדת, כוון שסרוטונין מווסת את זרימת הדם המטורפת לאזורי המוח הרגשיים שלהן.

   

  כאשר מדברים על הורמונים, זה לגמרי Ladies first

  לכולנו יש מאגרי סרוטונין. אבל נשים מבזבזות את המאגרים הללו מהר יותר כיוון שכל דבר קטן מלחיץ אותן. מעבר לכך, גברים מייצרים פי 50 יותר סרוטונין מנשים ובקצב של פי 50 יותר מהר, לכן אין להם מחסור במאגר הסרוטונין גם בסוף יום עבודה, ולכן הם גם מתרגשים הרבה פחות.

   

  ברגע שגברים יבינו שלהקשיב לנשים שלהם פירושו לעזור להן לייצר יותר סרוטונין וכך להרגיש טוב יותר, הם יבינו שזוהי אחת מהדרכים הקלות לשפר מערכת יחסים, כי כידוע, כשלאישה טוב, גם לגבר שלה טוב. או במילותיו של ג'ון גריי עצמו: "כאשר מדברים על הורמונים, זה לגמרי Ladies first!".

   

  אז מה למדנו פה? מתח מחסל את הסרוטונין אצל נשים ואת הדופמין אצל גברים. סרוטונין מרגיע נשים ודופמין מעורר מוטיבציה בגברים. גברים מחסלים דופמין מהר יותר מאשר נשים מאחר ומסת השרירים שלהם גבוהה יותר, והשרירים מתחרים על אותם חלבונים שבונים את השריר אך גם יודעים לייצר דופמין.

   

  נשים, לעומתם, לא מחסלות את מאגר הדופמין שלהן ביום עבודתן, ולכן אין להן בעיה לנוע בבית ולעשות עוד אלפי דברים. יש להן את המוטיבציה לכך. אבל - הן חייבת לדבר על היום שלהן כי מה שלהן חסר הוא סרוטונין.

   

  היא חייבת לדבר. תן לה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  היא חייבת לדבר. תן לה(צילום: shutterstock)
   

   

  בלי המודעות להבדלים ההורמונליים האלו - עלולות להיווצר מחלוקות רבות. היא לא מבינה איך הוא לכאורה חסר אכפתיות, כאילו אין לו דאגה בעולם בעוד לה יש כל כך הרבה לעשות, והוא לא מבין למה היא לא מפסיקה לזוז וכל הזמן מדברת!

   

  נשים, זכרו שהגבר שלכן צריך את הישיבה על הספה בשביל לייצר טסטוסטרון ודופמין ולהירגע- תנו לו את הזמן הזה לעצמו. וגברים, זכרו שלהקשבה שלכם ישנה השפעה פיזית מיטיבה על הנשים שלכן- ככה אתם עוזרים להן להפחית מתחים, וכבר הזכרתי יתרון אחד חשוב שאתם מרוויחים אם האישה שלכם רגועה.

   

  מה התפקיד הנשי בשיפור מערכת היחסים? ולמה מומלץ לזוגות נשואים להמשיך לצאת לדייטים, ודווקא למסעדות? הכול בפעם הבאה.

   

  יש לכם מה להוסיף על ההבדלים בין גברים לנשים? ספרו לנו בפייסבוק המחודש של ערוץ יחסים.

   

  רחלי לנגפורד, MSc. Neuroscience, מחברת הספר "דרוש נסיך על סוס לבן", מנהלת שותפה במרכז גלים למימוש הפוטנציאל האישי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתח מחסל לו את הדופמין. גבר
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים