שתף קטע נבחר

הקרב על ספטמבר: הדו"ח של מופז יישאר חסוי?

הדו"ח שיזם ח"כ שאול מופז, צפוי להצביע על כשלים בהיערכות לספטמבר, ובקואליציה ניסו למנוע את פרסומו מחשש שישמש לניגוח הממשלה. "הטענות משקפות חוסר הבנה", התעקשו מקורבי מופז, והעריכו: הדו"ח יפורסם בלי להוציאו לתקשורת

גזרת הדרום מתחממת, ספטמבר הולך ומתקרב, ובכנסת עסוקים בוויכוחים על הדו"ח המותח ביקורת על ההיערכות להצבעת האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית. הדו"ח, שיזם יו"ר ועדת חוץ וביטחון, שאול מופז, צפוי להתפרסם ביום ראשון הקרוב, אולם בקואליציה נערכים בכוחות מתוגברים להפילו ולהביא לגניזת המסמך. מקורבים למופז: "הוא ימנע את המהלך".

 

מדינה בדרך - הכותרות האחרונות:

 

הדו"ח, שגובש במשך חודשים ארוכים בסיוע גורמים חיצוניים, צפוי לקבוע כי ישראל אינה ערוכה היטב לתרחישים האפשריים בספטמבר וכי מהלך מדיני יכול היה למנוע את בקשת הפלסטינים להכרה במדינה. עם זאת, לטענת חברי וועדת חוץ וביטחון המשתייכים לקואליציה, המסמך נועד לשמש בידי מופז כלי לניגוח פוליטי של הממשלה – והוא יגרום פגיעה קשה וחמורה בתדמיתה של ישראל.

 

דיון על ספטמבר בוועדת חוץ וביטחון. נערכנו היטב? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דיון על ספטמבר בוועדת חוץ וביטחון. נערכנו היטב?(צילום: גיל יוחנן)

 

"הניסיון של גורמים להציג את הדו"ח כפוליטי", התעקש בלשכתו של מופז, "הוא במקרה הטוב חוסר הבנה ובמקרה הגרוע, חוסר אחריות. ספטמבר כבר כאן ולטמון את הראש בחול לא יסייע למדינת ישראל, לביטחונה ולביטחון אזרחיה".

 

עם זאת, נוכח הטענות הקשות, התכנסה בשבוע שעבר ישיבה בהשתתפות מופז, יו"ר הכנסת רובי ריבלין, מנהל הוועדה, שמואל לטקו, היועצת המשפטית מירי פרנקל-שור וגורמים נוספים, במהלכה

 הביעו הנוכחים מורת רוח מהכוונה לפרסם את הדו"ח. לטענת עו"ד פרנקל-שור, במסמך מופיעים פרטי מידע שאמנם אינם מסווגים, אך הצגתם יחדיו יוצרת נזק גדול. גם לטקו ציין כי הגורמים המקצועיים שדנו בדו"ח סבורים אף הם כי המסמך עלול לפגוע בישראל.

 

המשתתפים בדיון קראו למופז "לנקות" את הדו"ח מהפרטים המזיקים, אך הוא התעקש כי רוב המידע כבר פורסם בתקשורת ואף נידון בוועדת חוץ וביטחון. בתגובה, ציינה פרנקל-שור כי הדו"ח אינו כולל רק פרוטוקולים, אלא גם ממצאים, המלצות ומסקנות. לבסוף, נקבע בדיון כי בטרם יוכרז הדו"ח כמסמך רשמי מטעם הוועדה, יידרשו חברי חוץ וביטחון להצביע עליו ולאשר את מסקנותיו.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

חברי הקואליציה הביעו שביעות רצון מההחלטה, שכן היא משרתת את עמדתם, ונערכים להפגין נוכחות מוגברת בהצבעה כדי להפיל את הדו"ח. אולם מקורביו של מופז מעידים כי אינו מתרגש

מהתכנון. לטענתם, בימים האחרונים שוקל מופז לקיים כסדרו את הדיון המתוכנן על הדו"ח ביום ראשון, אך בסיומו להכריז על המסמך כחסוי ולא להוציאו לתקשורת. כך למעשה יתבטל הצורך בהצבעה, אולם לא מן הנמנע כי חלקים מהדו"ח יודלפו.

 

בתחילת החודש התייחס מופז להצבעה המתקרבת ותקף את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באומרו כי תוצאות התהליך המדיני התקוע ייראו בתקופה הקרובה: "המחדלים החברתיים והמחדל בתחום המדיני - במשך שנתיים וחצי נתניהו לא נכנס למשא ומתן עם הפלסטינים - ייפגשו בחודשים הקרובים. כל מה שנתניהו היה צריך לעשות היה לומר לאובמה 'כן, אבל', ולא היה לו את האומץ המנהיגותי והמדיני הנדרש. הוא מפחד מליברמן, מהקואליציה שלו, מהאנשים במפלגה שלו. הוא נבהל כמו מאש מכל אפשרות לדבר עם הפלסטינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. "ספטמבר כבר כאן"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים