שתף קטע נבחר

צפו: איך מגדלים 19 ילדים בלי אוברדראפט בבנק

ערימות ענקיות של חיתולים, הוצאות אדירות על אוכל וטענות על חוסר אחריות כלכלית. אז איך מגדלים 19 ילדים בלי להיכנס לאוברדרפט? עושים תוכנית ריאליטי. משפחת דאגר, שמככבת באחת מתוכניות הטלוויזיה הפופולאריות בארה"ב, מגיעה לישראל, ומספרת למוסף "24 שעות" של "ידיעות אחרונות" על התוכניות לילד הבא

מאות הורים עם עגלות יצאו לא מזמן לצעדות מחאה על יוקר המחיה בישראל. אי אפשר לקנות דירה ולגדל פה שניים או שלושה ילדים ממשכורת ממוצעת - זאת הטענה המרכזית שעומדת בבסיס מחאת מעמד הביניים. אז מה תגיד משפחת דאגר מארצות הברית, שמגדלת, כן, זאת לא טעות, 19 ילדים? ולא, לא מדובר במשפחה שהחליטה לאמץ ילדים, אלא בכזאת שכל 19 הילדים, משותפים להורים ג'ים ומישל.

 

לא רק בארצות הברית:

 

באמריקה כמו באמריקה, הדאגרים, מהמשפחות המפורסמות בארצות הברית, מצאו כמובן דרך לעשות כסף ממצבם המשפחתי המיוחד. בני המשפחה מככבים בתוכנית טלוויזיה שבועית פופולרית, ‭19"‬ ילדים, וממשיכים לספור‭,"‬ שמשודרת בעשרות מדינות ברחבי העולם. הם הופיעו גם בשורה ארוכה של תוכניות טלוויזיה אמריקאיות ובינלאומיות, ובאחרונה סיימו לעבוד על הספר השני שלהם, "אהבה שמכפילה את עצמה‭,"‬ שכבר נכנס לרשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס‭."‬

 

 

ב‭10-‬ בספטמבר הם יגשימו חלום כשיגיעו לביקור מתוקשר בישראל, במהלכו יצלמו פרק לתוכנית שלהם. המשלחת המשפחתית שלהם תכלול 23 איש (עם שני נכדים‭,(‬ לא כולל מלווים, והם יסיירו ברחבי ישראל ויבקרו באתרי תיירות, בעיקר באלה הקדושים לנצרות.

 

האב, ג'ים בוב דאגר, ‭,46‬ והאם מישל, ‭,45‬ לא רצו בכלל ילדים כשנישאו ב‭.1984-‬ אחרי הילד הראשון, ג'ושוע (כיום בן 23 ואב לשניים בעצמו‭,(‬ החליטה מישל להשתמש באמצעי מניעה, אבל למרות זאת נכנסה להריון והפילה. אחרי ההפלה, אותה ייחסו לגלולות שבהן השתמשה, הרגישו בני הזוג חרטה גדולה, התפללו לאל וביקשו ממנו סליחה, וכן שיברך אותם במשפחה גדולה. הדאגרים משתייכים לתנועה נוצרית אוונגליסטית בשם ‭,Quiverful‬ שמאמינה שילדים הם מתנה מאלוהים ושעל ההורים לקבל בברכה כל ילד שבו הם זוכים. כעבור שנה נולד זוג התאומים הראשון, ומאז השושלת רק הולכת ומתעצמת. כעת מונה המשפחה עשרה בנים ותשע בנות, בהם שני זוגות תאומים, ובני הזוג עדיין מצהירים שישמחו לעוד ילדים.

 

אין רגע משעמם

הדאגרים יודעים שלרבים קשה להבין זאת, משפחה בת 21 נפשות, ספירה זמנית, אבל זה לא ממש מפריע להם. "להגיד שיש יותר מדי ילדים, זה כמו להגיד שיש יותר מדי פרחים בעולם‭,"‬ אומרת מישל. "אי אפשר שיהיו לך יותר מדי ילדים. הם כמו מתנה נהדרת. מעולם לא חלמנו שיהיו לנו בסוף 19 ילדים, ומבחינתנו זה עוד לא סופי, אבל אנחנו אסירי תודה על כל אחד מילדינו, וכל אחד מהם אסיר תודה להיות כאן‭."‬ איך נראים חיים עם 19 ילדים?

משפחת דאגר. הקטנה בת שנה וחצי ()
משפחת דאגר. הקטנה בת שנה וחצי

 

ג'ים‭" :‬החיים מאוד עמוסים. אין אף רגע משעמם. אנחנו קמים בבוקר, הילדים קוראים את התנ"ך, אוכלים ארוחת בוקר, מכינים שיעורי בית (הם לומדים בבית‭,(‬ מתאמנים על הפסנתר והכינור, ואז מבצעים את המטלות המשפחתיות שלהם. אחר כך אנחנו אוכלים צהריים, קוראים בספר החוכמה ביחד מסביב לשולחן המטבח, ואז יש להם זמן חופשי אחר הצהריים. ארוחת הערב היא בסביבות שש, ואז יש לנו שעת קריאת תנ"ך יחד כמשפחה, ואז הם הולכים לישון. פעמיים בשבוע אנחנו הולכים למרכז הקהילתי כדי לשחק במגרש ההוקי‭."‬

 

איך הם מסתדרים כלכלית? הדאגרים מתפרנסים מעסקי נדל"ן. המשפחה מתגוררת בארקנסו, ג'ים הוא גם פוליטיקאי, שכיהן בעבר בבית הנבחרים של המדינה ומועמד לבחירות לסנאט. לפני מספר שנים הם בנו בית בגודל 650 מ"ר, שיושב על שטח של 20 אקרים (כ‭80-‬ דונם‭.(‬ הבית כולל בין היתר חדר בגודל 92 מטר לבנים וחדר בגודל זהה לבנות, תשעה חדרי שירותים, מטבח גדול, ארבע מכונות כביסה וארבע מכונות ייבוש. הבית המפואר מכיל גם אטרקציות לילדים: תנורים לאפיית פיצות, מכונת פופקורן, היכל משחקים שכולל שולחן ביליארד וקיר טיפוס ודוכן להגשת אוכל בסגנון דיינר. "בנינו את הבית בלי להיכנס לשום חובות‭,"‬ אומר האב הגאה. "זה היה פרויקט בנייה של שלוש וחצי שנים‭."‬

 

ההורים מצהירים כי שיטת גידול הילדים מתבססת על עזרה הדדית, כשהגדולים עוזרים לקטנים יותר במטלות היומיומיות, והתשוקה האמיתית שלהם היא להראות לעולם שהתנ"ך הוא ספר ההדרכה האולטימטיבי לחיים. לפי דיווחים בארה"ב, בני המשפחה מבזבזים יותר מאלפיים דולר לחודש על קניות מצרכים. הם מתניידים בתשעה כלי רכב, ונזקקים בשבוע אחד ל‭12-‬ קופסאות של דגני בוקר, 12 גלילי נייר טואלט, 15 מגשי ביצים ועוד‭".‬אנחנו מוציאים כיום כ‭3,000-‬ דולר בחודש על אוכל, חיתולים ועוד‭,"‬ מעדכן אבי המשפחה. "יש לנו שלוש משאיות, ארבע מכוניות גדולות, שתי מכוניות וגם אוטובוס אחד עם 12 מיטות קומתיים, שבו אנחנו משתמשים במסעות ארוכים בדרכים. כל אחד מהרכבים הללו נקנה כשהוא משומש‭."‬

 

ילדים זה דבר יקר

כמיטב המסורת הם נוהגים לקרוא לכל ילדיהם בשם שמתחיל באות ג'יי: ג'וש, ג'אנה, ג'ון, ג'יל, ג'סה, ג'ינגר, ג'וזף, ג'וזיה וכך הלאה. כשאחד מהצאצאים מרגיש שהוא זקוק לזמן איכות עם הוריו, הוא יכול לרשום את שמו על גיליון מיוחד שתלוי במטבח, אבל מישל מעידה שמאחר שהיא בבית כמעט כל שעות היום, היא מבלה זמן רב עם כל ילד. בכלל, שאלת הזנחת הילדים, עומדת בבסיס הביקורות הרבות שנמתחות על החלטת בני הזוג להביא לעולם 19 ילדים.

 

האב ג'ים מכיר היטב את הטענות האלה. "בגלל שאנחנו מלמדים את הילדים בבית, אנחנו כנראה מבלים יותר זמן עם כל אחד מהילדים שלנו מרוב ההורים שיש להם פחות ילדים מאיתנו‭,"‬ הוא מתקומם.

"תמיד כשאחד מאיתנו יוצא לסופרמרקט או למטלה מסוימת, הוא לוקח לפחות ילד אחד איתו. אנחנו אוהבים לבלות איתם ביחד. לנהל שיחות אחד על אחד עם כל ילד בנפרד זה אחד הדברים החשובים ביותר שכל הורה צריך לדאוג לו‭."‬ גם הילדים מעידים שהם אף פעם לא חשים זנוחים. "תמיד יש עם מי לשחק ועם מי לבלות‭,"‬ אומר ג'ושוע, "אנחנו משפחה מאוד קרובה‭."‬ מה תגידו לאלו שחושבים שאם אין לך מספיק כסף, אין סיבה שתביא ילדים רבים לעולם?

 

ג'ים‭":‬אנחנו מקווים לפגוש עוד משפחות מרובות ילדים במהלך השהות שלנו בישראל. לא כמות הכסף הופכת משפחה לעשירה, אלא כמות האהבה שיש בתוכה. לפני כמה שנים השתתפנו בסמינר של איש העסקים המצליח ג'ים סאמונס, 'סמינר החופש הפיננסי‭,'‬ ולמדנו בו על העקרונות הפיננסיים של התנ"ך. המלך שלמה, החכם באדם, (שהיה גם הוא אב לעשרות ילדים מנשים רבות, א"א) הזהיר במשלי פרק ו' משותפויות עסקיות ומהשלכות הפיננסיות שנסבול מהן אם נבחר באורח חיים לא מוסרי‭."‬ יקר מדי לגדל כל כך הרבה ילדים בישראל.

 

"לגדל כיום ילדים זה דבר יקר בכל העולם, אבל כאשר אנחנו רוצים לקיים קשר עם אלוהים, הוא מספק את צרכינו‭."‬ 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים