שתף קטע נבחר

"הוא ניסה להגיע לילדים, נמנע מרחץ דמים"

השוטרים והמאבטחים שנפצעו בפיגוע סמוך למועדון "האומן 17" בת"א תיארו כיצד השתלטו - בלי יריות - על המחבל. "בהתחלה חשבנו שזה ילד שלא הכנסנו. הוא דהר לעברנו ב-100 קמ"ש, היה לו רצח בעיניים. המג"בניקים שהיו שם הם גיבורי ישראל"

ביד חבושה ומדממת שכב לפנות בוקר (יום ב') על הכבש אחד ממאבטחי מועדון "האומן 17". הוא שיחזר את השתלשלות האירועים בפיגוע הדריסה והדקירה בדרום תל-אביב, כמה עשרות מטרים ממסיבת בני הנוער. "שמענו בום בערך 100 מטר מהכניסה למועדון. רצנו למקום ההתנגשות וראיתי שם שוטר שרוע על הכביש בתוך שלולית דם. ואז קלטתי את המחבל עם סכין גדולה לא מפסיק לדקור. הוא היה אחוז אמוק וטירוף".

 

 

"הוא דקר ודקר בלי להפסיק ובלי לדבר", הוסיף המאבטח שלא היה חמוש, וזינק על המחבל. "ניסיתי להוציא לו את הסכין מהיד. נתתי לו אגרופים חזקים כדי להמם אותו אבל הוא הספיק לדקור גם אותי".

 

"זה היה מפחיד וקרה מהר, אבל אין ספק שזה היה יכול להיגמר קשה יותר", פוסק המאבטח. "היה לו רצח בעיניים ורק אחרי כמה דקות הצלחנו להשתלט עליו לגמרי. המועדון שלנו היה מלא בילדים. אם הוא היה מגיע אליהם זה היה יכול להיגמר במרחץ דמים".

 

"בנס הילדים לא נפגעו"

בבתי החולים וולפסון בחולון ואיכילוב בתל-אביב טופלו הלילה והבוקר שמונת פצועי האירוע. מצבו של אחד הפצועים קשה, ומצבו התייצב לאחר שנותח. מצבם של יתר הפצועים מוגדר בינוני או קל. אלו שאושפזו בבית החולים וולפסון שוחררו מהאשפוז, בהם אף המחבל עצמו, שנפצע באורח קל והועבר לחקירה, תחת אבטחה כבדה. הפלסטיני משכם, בן 20, סיפר בחקירתו כי תכנן את הפיגוע זמן רב מראש ואף רכש במיוחד סכין. 

 

המונית שגנב המחבל (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
המונית שגנב המחבל(צילום: ירון ברנר)

 

רוב הפצועים הם שוטרי מג"ב שעמדו במחסום סמוך למועדון ומנעו מהמחבל להתקדם לעברו. "האומן 17" היה עמוס באותה שעה בבני נוער שחגגו את סיום החופש הגדול. המחבל דרס כמה מהם ואז יצא מהרכב והחל לדקור שוטרים ומאבטחים. הפצועים סובלים מחתכים בראש, בגפיים ובבטן או פגיעות דריסה.

 

מאבטח אחר של המועדון, אביב קריאף, סיפר ל-ynet על רגעי האימה ועל האסון הכבד שנמנע. "אין לי ספק שהוא ניסה להגיע לילדים. אני מפחד לחשוב מה היה קורה אם הוא היה מצליח. היו שם אלפי ילדים שבנס לא נפגעו", אמר המאבטח, שנדרס על-ידי המחבל בטרם זה יצא מהרכב והחל לדקור.

 

המחבל מוכנס לאמבולנס, דקות אחרי הפיגוע (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המחבל מוכנס לאמבולנס, דקות אחרי הפיגוע(צילום: מוטי קמחי)

 

"עמדתי במחסום ופתאום משום מקום הוא הגיע עם המונית במהירות לעברנו. הוא דרס שוטר ואז אותי ונבלם. לא תיארתי לעצמי שמדובר בפיגוע, חשבתי שזו תאונה. הוא נסע במהירות של 100 קמ"ש לעברנו. לא ידעתי שזה מכוון, חשבתי אולי איזה ילד שלא הכנסנו עשה שטות. היו הרבה צעקות מסביב. עכשיו הוא (המחבל) שוכב פה לידי ואני מתאר לעצמי מה הייתי עושה לו, לו רק יכולתי. הוא ידע שיש שם מועדון. הוא לא בא לשם סתם", הוסיף קריאף, שנפגע בגפיו.

 

"המחבל נלחם כמו אריה"

פצוע אחר שאושפז בבית החולים איכילוב הוא א', מאבטח במועדון אחר הסמוך ל"אומן". "שמענו בום כמו של תאונה ורצנו למקום. ראינו מג"בניקים על הקרקע ושאחד מהם דקור. המחבל רץ באותם רגעים למונית. קפצתי לו על היד יחד עם עוד מג"בניק ואז ראיתי ואנחנו מנסים להוציא ממנו את הסכין. נחתכתי ביד ונזקקתי לשבעה תפרים", הוא סיפר.

 

"המג"בניקים שהיו שם הם גיבורי ישראל. אין מילים. תפסנו אותו עד שבאו עוד מאבטחים ושוטרים ואזקו אותו. הוא נלחם כמו אריה וצעק 'אללה הוא אכבר'. הוא (המחבל) אדם ממוצע אבל חזק מאוד".

 

מפקח ליאור חן, שהיה עד לפיגוע והגיע לבית החולים איכילוב כדי לדרוש בשלום חבריו, תיאר כיצד אחד הקצינים ועוד לוחם התעמתו עם המחבל, "ואז הוא הוציא סכין והתחיל להתפרע ולדקור. בסופו של דבר השתלטנו עליו. אני נשכבתי עליו ואזקתי אותו. אני מקווה מאוד שהחברים שלי יהיו בריאים. למרות הלילה הארוך הזה, אני לא הולך לישון אלא נשאר פה לראות מה מצבם".

 

בהתייחס לכוננות המשטרה והמחסום שהוקם סמוך למועדון "האומן 17", סיפר חן: "בזמן החופש האחרון יש כוננות מועדונים שבמסגרתה אנו מתגברים את האבטחה. התפאורה התל-אביבית גורמת לשאננות אבל האימונים שלנו מדויקים במיוחד למקרים כאלה. אני חושב שבזכותם ידענו לטפל באירוע מהר ולמנוע נפגעים רבים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קריאף. "הוא ידע שיש שם מועדון"
צילום: יואב זיתון
"הוא היה אחוז אמוק"
צילום: יואב זיתון
הסכין שבה השתמש המחבל
צילום: ירון ברנר
זירת הפיגוע, הלילה
צילום: ירון ברנר
מומלצים