שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לא החזיק מעמד עד להשתלה: טל בן ה-8 נפטר
  טל שטרית בן ה-8 היה אמור לעבור בקרוב השתלת מח עצם, אך למרבה הצער גופו לא עמד בהמתנה והלילה, אחרי שנתיים של מאבק, הכריעה אותו הלוקמיה. "ביום שישי הוא אמר לי בפעם הראשונה 'אבא, אני לא יכול יותר'", סיפר אביו ל-ynet

  סוף עצוב: מאבק של שנתיים במחלת הלוקמיה הסתיים הלילה כאשר טל שטרית בן השמונה הלך לעולמו בבית החולים שניידר. טל נכנס לליבותיהם של רבים בעקבות מסע ההתרמה שנערך במטרה למצוא לו מח עצם . לאחר שהמבצע בארץ כשל אותרה בצרפת תורמת מתאימה, שהייתה אמורה להגיע בקרוב לארץ למטרה זו. אך גופו של טל לא עמד בהמתנה והלילה הוא נפטר. היום (ב') הוא יובא למנוחות. 

   

  "טל היה לוחם אמיתי לאורך כל הדרך", אומר ל-ynet האב עופר שטרית. "הרופאים ניסו הכל. טיפולים במינונים נמוכים, בינוניים, גבוהים. רצו להביא אותו להפוגה כדי שיוכל להיכנס להשתלה. אך התאים הסרטניים היו חזקים ממנו הפעם, למרות שלכל אורך הדרך הוא היה אופטימי. הוא אף פעם לא אמר שקשה לו, תמיד חשב קדימה. תמיד אמר 'אבא, מתי נלך לים, מתי נבנה מחנה על העץ'. הוא אף פעם לא ראה את השחור".

   

  במקום כיתה א' - טיפולים

  טל בן השמונה מקיבוץ נחשולים אובחן כסובל מ-ALL (לוקמיה) לפני כשנתיים. את הכניסה המרגשת לכיתה א' הוא החליף בהתמודדות עם המחלה: טיפולים, תרופות, הקרנות וניתוחים במחלקה האונקולוגית. כתוצאה מהמחלה הוא גם נאלץ להישאר שנה נוספת בגן חובה. אחרי מאבק מר וארוך יכלו בני המשפחה לנשום לרווחה כשהתברר שהמחלה נסוגה.

   

  אך הנסיגה לא נמשכה זמן רב. בעוד שטל חזר לגן ולמשחקים, והחל לתכנן בפעם השנייה יחד עם חבריו את הכניסה לכיתה א', התבשרו בני המשפחה כי המחלה חזרה. הימים נטולי הדאגות התחלפו שוב בסיוט הטיפולים הקשים. בניסיון להציל את חייו בוצעה בטל השתלת מח עצם עצמית - אך היא החזיקה מעמד שלושה חודשים בלבד.

   

  טל שטרית. ריגש מדינה שלמה (צילום: עופר שטרית) (צילום: עופר שטרית)
  טל שטרית. ריגש מדינה שלמה(צילום: עופר שטרית)

   

  מצבו הלך והידרדר. במקום ליהנות מהילדות כמו יתר בני גילו, אושפז טל בחודשים האחרונים בבית החולים שניידר, לאחר טיפולים קשים רבים שלא צלחו. רופאיו קבעו כבר מזמן כי רק השתלת מח עצם עשויה להציל את חייו. לאחר שבני משפחה וחברים לא נמצאו מתאימים התגייסה עמותת עזר מציון למענו וקיימה מבצע התרמה במטרה למצוא עבורו, ועבור חולים נוספים שממתינים לתרומה, התאמה.

   

  "סליחה שלא הצלחנו לנצח את הסרטן"

  בחודש אפריל האחרון התרגשה איתו כל המדינה כשהוא קרא לבוא ולהגיע למבצע ההתרמה. אלפי ישראלים גדשו את עמדות ההתרמה בתקווה שאחד מהם יימצא מתאים. אך האכזבה הייתה קשה. למרות מספר הנבדקים הרב לא נמצא לו מח עצם מתאים במאגר בישראל.

   

  לאחר שלא נמצא תורם מתאים החלו סריקות ברחבי העולם שהצליחו

  לאתר תורמת מתאימה מצרפת. האישה הסכימה לתרום מח עצם ואף שלחה לבית החולים את רשימת החופשות שלה מעבודתה. אולם מחלתו של טל החמירה וההשתלה לא בוצעה.

   

  ביום שישי האחרון, חלה ההחמרה המשמעותית במצבו של טל. הטיפול האגרסיבי והתאים הסרטניים גרמו לכשל מערכות כללי, והרופאים איבדו תקווה. "ביום שישי הוא אמר לי בפעם הראשונה 'אבא, אני לא יכול יותר'. אז הבנו שהמחלה הייתה יותר חזקה ממנו. הבנו שהשעון מתקתק וזה הסוף. רצינו שהוא יקבל את הטיפול הכי טוב בעולם ויחלים, אבל הוא לא הצליח, הוא פשוט לא הצליח. הייתי רוצה לומר לו עכשיו שישמור על אחותו התאומה מלמעלה וגם שיסלח לנו על שהקשנו עליו את הסוף ושנכשלנו כשלא הצלחנו לנצח את הסרטן". 

   

  כאמור, הלילה הכניעה את טל המחלה והוא נפטר. הלוויתו תתקיים היום (ב') במושבה יבניאל בשעה חמש, שם גם תשב המשפחה שבעה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טל שטרית. משחקי הילדות הוחלפו בטיפולים קשים
  צילום: עופר שטרית
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים