שתף קטע נבחר

איך החיות הרגישו מראש את רעידת האדמה?

איריס האורנג אוטנג צרחה ממעמקי גרונה קצת לפני שתיים בצהריים וטיפסה במהירות על המחבוא שלה. לאחר מספר שניות, המטפלת שלה בגן החיות בוושינגטון, קייסי בראץ', חשה ברעידת האדמה המפתיעה שפקדה בשבוע שעבר את חופה המזרחי של ארה"ב.

 

עוד בנושא:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ה"וושינגטון פוסט" דיווח על שהתרחש בגן החיות, שניות לפני הרעידה: הגורילה מנדרה צרחה וברחה לראש מתקן הטיפוס כשהיא אוחזת בחוזקה בתינוקה קיביבי. חברתה הגורילה קוג'ו והאורנג אוטנג קיילי השליכו את ארוחת הצהריים ונסו לגובה. 64 הפלמינגו התקבצו יחדיו בעצבנות רגעים לפני הרעידה. אחד הפילים השמיע קול נמוך, כאילו כדי לתקשר עם חבריו. הלמורים בעלי הצווארון האדום צווחו בעוצמה 15 שניות לפני הרעש.

 

"נראה שהחיות פשוט יודעות", סיפרה בראץ' לעיתון, "תמיד שומעים סיפורים על זה אבל הפעם ראיתי במו עיניי". בזמן הרעש עצמו נשמעו יללות וצווחות עזות ברחבי גן החיות ורבות מהם ניסו לתפוס מחסה. חלקן התקשו להירגע גם שעות לאחר האירוע.

 

למור אדום צווארון. צווחו בעוצמה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
למור אדום צווארון. צווחו בעוצמה(צילום: Shutterstock)

 

"הם רגישים יותר לסביבה מאיתנו", ביקש להסביר ברנדי סמית', מהאחראים על היונקים, "אינני מופתע שהם יכולים לחוש שהדברים האלה קורים. כך הם שורדים".

 

העיתון מציין שהתנהגות חריגה של חיות נצפתה גם לפני רעידת האדמה בל'אקווילה שבאיטליה ב-2009.

ב-1975 בסין הגיחו החיות מחוריהן באמצע החורף, שבועות לפני רעידת אדמה בעוצמה של 7.3.

 

סוזן יו, סיסמולוגית במכון הגיאולוגי האמריקני, הסבירה כי ככל הנראה חשו החיות בגל הראשוני של הרעידה, שהוא יחסית מהיר וחלש. בני האדם חשו בגל המרכזי שעל פי חישוביה הגיע לוושינגטון כ-15 שניות אחרי הגל הראשוני. אך גם היא לא שוללת את האפשרות שדבר מה נסתר מעינינו התחולל בגן החיות. "באדמה מתרחש יותר מכפי שאנו מבינים", סיכמה.


פורסם לראשונה 29/08/2011 14:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגורילה מנדרה צווחה ונמלטה עם תינוקה (אלוסטרציה)
צילום: איי פי
64 הפלמינגו התקבצו יחדיו
צילום: דלית שחם
אחד הפילים השמיע קול נמוך, כאילו ניסה לתקשר
צילום: AFP
מומלצים