שתף קטע נבחר

האוניברסיטאות מתעוררות: נגן על עובדי הניקיון

לאחר שנים של התעלמות וניצול ע"י עובדי קבלן, יזכו השומרים והמנקים במוסדות האקדמיים לפיקוח ובקרה על תנאי העסקתם

הנהלת ועד ראשי האוניברסיטאות הודיעה היום (ד') על הקמת ועדה שמטרתה גיבוש קריטריונים אחידים להעסקה של פועלי ניקיון ושומרים ברחבי הקמפוסים, "במטרה למנוע מצב של ניצול ופגיעה בעובדים, כפי שהיה מקובל בעבר".

 

אקדמיה נקייה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

הפגנה בבאר שבע נגד שיטת העסקת עובדי קבלן (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הפגנה בבאר שבע נגד שיטת העסקת עובדי קבלן(צילום: רועי עידן)
 

ל-ynet נודע כי בישיבת הוועד, בנוכחות יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב, משה ויגדור, סוכם כי כבר בימים הקרובים תוקם הוועדה, בה יהיו חברים נציגי האוניברסיטאות השונות. מטרתה תהיה ניסוח אמנה שתחייב את כלל האוניברסיטאות ובה יוגדרו תנאי העסקת עובדים ויינתנו כלים לבקרה ופיקוח על תנאי העסקה של העובדים.

 

במוסדות אקדמאיים רבים, עובדי הניקיון מועסקים על ידי חברות קבלן. עד כה, נהגו האוניברסיטאות להתעלם מזכויותיהם, אך ההחלטה האמורה צפויה לשנות את המצב הנוכחי ולמנוע כל מצב של ניצול. בין היתר, ייקבעו תנאי השכר שלהם, וכן

שעות העבודה והתנאים הסוציאליים של העובדים.

 

פרופסור רבקה כרמי, יו"ר הוועד ונשיאת אוניברסיטת בן גוריון, אמרה כי "ההחלטה מתיישבת היטב עם המחאה החברתית והגיעה בתזמון מצוין. זה שהעובדים אינם מועסקים ישירות על ידי האוניברסיטאות אלא על ידי עובדי הקבלן אינו פוטר אותנו מאחריות שכן מדובר בעובדים שהם חלק ממרקם החיים במוסדות האקדמאים ואף שותפים לעשייה החברתית בקמפוס".

 

לפני כחודש, חתמו עובדות הניקיון של אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, המאוגדות במסגרת ארגון כוח לעובדים, על הסכם קיבוצי עם חברת הקבלן המעסיקה אותן - זאת לאחר חודשים של משא ומתן ומאבק שהחל בינואר השנה וכלל גם שביתה בת יום אחד בחודש מאי האחרון.

 

במאבקן של 200 עובדות הניקיון, חלקן נשים מבוגרות העובדות באוניברסיטה קרוב לעשרים שנה, תמכו גם הסטודנטים. במסגרת ההסכם הקיבוצי עובדות הניקיון יקבלו תוספת של עשרות אחוזים בעבור עבודה באתרים משופצים ובמעבדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
מפגינים נגד העסקה בקבלנות בתל אביב
צילום: אלי אלגרט
מומלצים