שתף קטע נבחר

מהיום ייובאו לישראל טלוויזיות חסכוניות יותר

היום נכנסו לתוקף תקנות מקורות אנרגיה שקובעות הספק חשמלי מרבי למקלטי טלוויזיה. החנויות נכנסו למרוץ נגד השעון והן מחויבות להיפטר עד ה-31 בדצמבר ממכשירים שלא עומדים בקריטריונים. לוח המשדרים של החורף הקרוב יהיה סביבתי יותר

תקנות מקורות אנרגיה, שקובעות הספק חשמלי מרבי למקלטי טלוויזיה, נכנסו היום (ה') לתוקף. המשמעות - מהיום אי אפשר לייבא לארץ טלוויזיות שאינם עומדות בקריטריונים. את המלאי הקיים יחויבו החנויות למכור עד ה-31 בדצמבר, כך שהחל מתחילת השנה הבאה, ה-1 בינואר 2012, יהיו בחנויות רק טלוויזיות שצורכות פחות חשמל.

 

התקנות גובשו במשרד התשתיות, במסגרת יישום החלטת הממשלה לצמצם את צריכת החשמל בארץ בשיעור של כ-20% עד שנת 2020. התקנות אוסרות על יבוא, מכירה, שיווק או ייצור לשימוש בארץ של מקלט טלוויזיה אלא אם ההספק החשמלי שלו אינו עולה על הספק החשמל המרבי המפורט בהן.

 

במשרד מעריכים כי הצריכה החשמלית השנתית של מקלטי טלוויזיה עומדת כיום על כמיליארד קוט"ש לשנה, וללא יישום התקנות היא צפויה להגיע לכ-2 מיליארד קוט"ש לשנה עד 2020. ישום התקנות צפוי להוביל לחסכון בצריכת החשמל של כ-1.2 מיליארד קוט"ש בשנת 2020, לאחר שמיום כניסת התקנות לתוקף ועד אז צפוי המשק לחסוך כ-6.2 מיליארד קוט"ש.

 

מהמשרד נמסר, כי בחודשים הקרובים יערוך מכון התקנים הישראלי מדידות הספק חשמלי למכשירי הטלוויזיה, שעל בסיסן יוקם מאגר נתונים שיפורסם באתר האינטרנט של המשרד. מנאגר זה יוכל לשרת את ציבור הקונים, בדומה למאגר הקיים היום לגבי מקררים ומזגנים.

 

התקנות הללו מתווספות לצעדים שננקטו במסגרת התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית, ביניהן תקנות לאיסור יבוא נורות ליבון מעל 60 וואט הקובעות גם קריטריונים של יעילות מינימאלית עבור נורות פלורסנטיות. בנוסף מגבשים במשרד תקנות הקובעות קריטריונים להספק חשמלי מרבי המותר במכשירים חשמליים הנמצאים במצב המתנה (סטנד ביי). תקנות אלה ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2012.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלוויזיה טלוויזיות מסכי LCD פלסמה פלזמה ארה"ב קליפורניה
צילום: AFP
מומלצים