שתף קטע נבחר

"יוזמת שלום אמריקנית למניעת הצבעה באו"ם"

לפי ה"ניו יורק טיימס", ממשל אובמה מגבש יחד עם הקוורטט תוכנית לחידוש התהליך המדיני, בניסיון לשכנע את הפלסטינים לוותר על ההצבעה באו"ם. נביל שעת': "מאוחר מדי"

ספטמבר כבר כאן - וארצות הברית במירוץ נגד הזמן למנוע את רוע הגזירה: העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח הלילה (יום א') כי ממשל אובמה הציג לישראל ולפלסטינים הצעה לחידוש המשא ומתן, בתקווה שהיא תשכנע את אבו מאזן לוותר על הבקשה להכרה בינלאומית במדינה עצמאית.

 

מתקרבים לפלסטין? הדיווחים האחרונים ב-ynet:

 

גורמים בכירים בממשל האמריקני אמרו כי ארה"ב חוששת לא רק ממצב שבו תיאלץ להטיל וטו על בקשה פלסטינית שתונח על שולחן מועצת הביטחון, אלא מבקשת גם למנוע מצב שבו תצביע נגד בקשה פלסטינית בעצרת האו"ם לצד מדינות ספורות בלבד.

 

בשלהי אוגוסט שיגרה ארה"ב מסר ליותר מ-70 מדינות וביקשה מהן להתנגד לצעד חד-צדדי של הפלסטינים באו"ם. במסר שהועבר באמצעות שגרירי ארה"ב, הבהירו האמריקנים שתמיכה במדינה פלסטינית עלולה לפגוע במאמצי השלום ולערער את היציבות במזרח התיכון.

 

הגורמים האמריקנים, שדיברו בעילום שם, סיפרו שהם חוששים ממהומות אלימות בשטחים הפלסטינים ובעולם הערבי בעקבות ההצבעה באו"ם בסוף החודש. אחד מהם ניסה להסביר את היוזמה האמריקנית: "אם אתה מציע אלטרנטיבה, אתה משנה את הנסיבות ואת הדינמיקה". גם אם המהלך ייכשל, האמריקנים פועלים להמשך שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל והפלסטינים.

 

עצרת האו"ם. ארה"ב לא רוצה להישאר לבד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עצרת האו"ם. ארה"ב לא רוצה להישאר לבד(צילום: רויטרס)

 

בממשל אמרו כי ההצעה החדשה לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים, שתוצג רשמית על-ידי הקוורטט (ארה"ב, האו"ם, רוסיה והאיחוד האירופי), עשויה לשכנע את התומכים הפוטנציאליים במהלך הפלסטיני החד-צדדי לחזור בהם מכוונתם להצביע בעד, וכך להכריח גם את אבו מאזן לשקול מחדש את מהלכיו. "יש מדינות שיעדיפו לא להצביע בעד, אם תהיה אלטרנטיבה", הסביר גורם אמריקני בכיר.

 

בלייר בודק את השטח 

ההצעה האמריקנית אמורה להתבסס על העקרונות שהציג הנשיא ברק אובמה בנאומו במאי. לפי הדיווח היא אמורה לספק את ישראל, לתת לפלסטינים אלטרנטיבה ולזכות בתמיכה של מדינות אירופה. כעת, בודקים דיפלומטים כיצד יצליחו לדלג מעל שני המכשולים העיקריים - ההתנחלויות בגדה המערבית ודרישתה של ישראל שהפלסטינים יכירו בה כמדינה יהודית.

 

בקוורטט עדיין לא הגיעו להסכמה לגבי סעיפי ההצעה, והם ממשיכים במגעים בינם לבין

עצמם ובינם לבין ישראל והפלסטינים. כאמור, עדיין לא ברור כיצד ההצעה תתייחס להמשך הבנייה בהתנחלויות ולדרישה להכרה בישראל כמדינה יהודית, לה מתנגדת רוסיה.

 

שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, ביקר בשבוע שעבר בירושלים כדי לדון עם ממשלת ישראל בהצעה החדשה. הוא צפוי לדון בנושא גם עם הפלסטינים בקרוב. לפי ה"ניו יורק טיימס", בירושלים הגיבו באופן חיובי ליוזמה, אך הגישה הפלסטינית לנושא עדיין אינה ברורה.

 

שני גורמים בממשל האמריקני ציינו כי אבו מאזן אותת לאחרונה כי הוא מוכן לזנוח את המהלך באו"ם לטובת חידוש השיחות הישירות עם ישראל. עם זאת, בכיר פתח נביל שעת' אמר לעיתון כי הפלסטינים לא מתכוונים לוותר על ההצבעה באו"ם: "לא משנה מה ההצעה, עכשיו מאוחר מדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יירד מהעץ? אבו מאזן
צילום: רויטרס
נתניהו. נתן אור ירוק?
צילום: AFP
אובמה. חושש מגל אלימות
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
מומלצים