שתף קטע נבחר

אולמרט צפה בהפגנת ה-400 אלף: "התרגשתי"

ראש הממשלה לשעבר, שמחר יתחדש משפטו, אמר כי ההפגנה אמש הייתה "בעד מדינה אחראית יותר". על המשבר עם טורקיה אמר: "היא לא אויבת של ישראל"

ההפגנות הגדולות שנערכו אמש ברחבי הארץ ובייחוד זו שבתל-אביב ריגשו גם את ראש הממשלה לשעבר. הערב (יום א'), רגע לפני שמתחדש משפטו, נאם אהוד אולמרט בפתיחת הוועידה לשיתוף פעולה איזורי במלון דיוויד אינטר קונטיננטל בתל-אביב בחסות השר סילבן שלום, ושיבח את מאות אלפי המפגינים: "אכן מדינת ישראל זקוקה לשינוי יסודי בסדרי העדיפויות הלאומיים".

 

מחאת האוהלים - כותרות נוספות ב-ynet

 

לדברי ראש הממשלה לשעבר, "עקבתי אמש אחר ההפגנה ההמונית, שמעתי את הקולות והזדהיתי עם הרגשות ששיקפו את הרצון לעצב פה אורח חיים חדש ואיכות חיים אחרת לכלל תושבי המדינה. הרגשתי גם את האהבה האינסופית שיש לצעירים האלה למדינה שלנו. זו לא הייתה הפגנה נגד מדינת ישראל, זו הייתה הפגנה בעד מדינת ישראל טובה יותר, צודקת יותר, חכמה יותר, אחראית יותר לכל תושביה".

 

אולמרט בוועידה. "מדינת ישראל זקוקה לשינוי יסודי" (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
אולמרט בוועידה. "מדינת ישראל זקוקה לשינוי יסודי"(צילום: אלי אלגרט)
 

אולמרט הוסיף: "אי אפשר היה שלא להתרגש התרגשות עמוקה לראות את העם הרב הזה שהתכנס בכל המדינה, ואולי באופן סמלי בתל-אביב, בכיכר המדינה, והשמיע את קולו באופן מאופק ואחראי".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ראש הממשלה לשעבר הסביר כי "הבסיס לשינוי סדרי העדיפויות במדינת ישראל הוא מדיניות של שלום, משא ומתן ותהליך מדיני. חלוקת משאבים אחרת, צודקת יותר ושינוי סדרי העדיפויות, כפי שכל כך רבים מאיתנו רוצים, לא יהיו אפשריים ללא התקדמות דרמטית בתהליך של הידברות. בראש ובראשונה, בינינו לבין הפלסטינים, אבל בסופו של דבר בינינו לבין כל המדינות הערביות, שאין לנו איתן יחסים של שלום".

 

"אבו-מאזן ופיאד רוצים שלום"

הוא המשיך והדגיש: "ההנחה היא שאפשר לעשות הפרדה מלאכותית בין הצרכים החברתיים שלנו בתוך מדינת ישראל ובין המדיניות שלנו כלפי שכנינו היא הנחה בלתי מוצדקת ומבוססת על הפרדה מלאכותית ובסופו של דבר בלתי אפשרית. אנחנו חייבים לחזור לסדר יום אחר, אחראי יותר, מאוזן יותר שטומן בחובו תקווה לשינוי שכולם מייחלים אליו. בהיעדר סדר יום כזה, שיתוף פעולה אזורי הופך להיות מרכיב מאוד חשוב".

 

מבט מהאוויר על כיכר המדינה. אולמרט התרגש (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
מבט מהאוויר על כיכר המדינה. אולמרט התרגש(צילום: בן קלמר)
 

ראש הממשלה לשעבר ציין גם כי המשימה החשובה ביותר לקידום שיתוף הפעולה האזורי היא התנעת התהליך המדיני עם הפלסטינים. "אני מכיר את ההנהגה הפלסטינית אולי יותר טוב מכל אדם שנושא באחריות לאומית בכירה במדינת ישראל. אני מכיר היטב את אבו-מאזן וסלאם פיאד", אמר אולמרט והדגיש: "רבותיי, לא תהיה הנהגה פלסטינית שרוצה שלום יותר מההנהגה הזאת. שלום בתנאים שהם קשים ואולי מכאיבים לרובנו, שלום שיהיה כרוך בוויתורים, שלרבים מאיתנו עצם המחשבה עליהם גורמת לזעזוע, אבל הם רוצים שלום". 

 

למען אולמרט: עדי ההגנה מתייצבים במשפט

אולמרט, שבתקופת כהונתו כראש הממשלה, שררה מערכת יחסים טובה מאוד בין ישראל וטורקיה, התייחס למשבר הדיפלומטי בין שתי המדינות על רקע דו"ח המשט. "אני האחרון שיאמר שנעמו לאוזני הדברים שנאמרו בשנתיים האחרונות וגם בימים האחרונים על-ידי ראשי ממשלת טורקיה ונציגיה הראשיים", אמר ראש הממשלה לשעבר, "אבל על בסיס ההיכרות האישית האינטימית שיש לי עם המנהיגות הזו, אני רוצה לומר - היא איננה באופן אוטומטי ובהכרח אויב של מדינת ישראל. השכלנו במשך שנים לבנות איתה מערכת יחסים שאנחנו בכל רוחב הקשת הפוליטית הגדרנו כיחסים בעלי חשיבות אסטרטגית מהמעלה הראשונה לישראל".

 

אולמרט עם אבו-מאזן. מכיר אותו היטב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אולמרט עם אבו-מאזן. מכיר אותו היטב(צילום: רויטרס)

 

לדבריו, "טורקיה איננה אויבת של ישראל וישראל איננה אויבת של טורקיה. טורקיה שימשה בעבר גשר חשוב ביותר למגעים חשובים ורגישים ביותר בעלי חשיבות גדולה ביותר לאינטרסים שלנו, כך זה יכול להיות גם

בעתיד".

 

בתוך כך, מחר יתחדש בבית המשפט המחוזי בירושלים משפטם של אולמרט וראש לשכתו שולה זקן, כשייפתח שלב עדי ההגנה מטעמו של ראש הממשלה לשעבר. בין השמות הבולטים ברשימה שהגיש אולמרט בשבוע שעבר לבית המשפט, ניתן למצוא את אחד מבכירי עורכי הדין בארץ עו"ד רם כספי, מזכיר הממשלה לשעבר ישראל מימון, בנו של אולמרט שאול, יועצי התקשורת ליאור חורב ורוני רימון, עו"ד משה ישראל ואלוף במיל' דורון אלמוג.

 

בנוסף, צפויים להעיד לטובת אולמרט שני עדי הגנה, שנמנים על התורמים שאולמרט ביקש לא לחשוף את זהותם. עדויותיהם יישמעו בדלתיים סגורות ועדותו של אחד מהם אף תישמע באמצעות שיחת ועידה בווידאו, בשל אי רצונו להגיע לישראל. שלב עדויות ההגנה יימשך כשבועיים ולאחר מכן תעיד זקן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט עם חלוץ בוועידה
צילום: אלי אלגרט
ארדואן. "טורקיה איננה אויבת"
צילום: AFP
מומלצים