שתף קטע נבחר

אולמרט: נאמן הכשיר תרומות טלנסקי בשנת 99'

תפנית דרמטית במשפט - בעזרת שר המשפטים? עורכי דינו של ראש הממשלה לשעבר הציגו חוות דעת שכתב לפני 12 שנה נאמן כעו"ד פרטי, לגבי תרומות לפני מערכת בחירות. הפרקליטות תנסה להתחמק מעדות מביכה של השר

צוות ההגנה של אהוד אולמרט שלף קלף חדש - ומגייס את שר המשפטים נגד עמדת הפרקליטות: עורכי דינו של ראש הממשלה לשעבר הציגו הבוקר (יום ב') בבית המשפט המחוזי בירושלים חוות דעת משנת 1999, אותה כתב השר המכהן יעקב נאמן, אז עו"ד פרטי, המכשירה קבלת תרומות בתקופות שבין מערכות בחירות. נאמן כתב כי אין צורך לדווח על אותם כספים. יש לציין כי חוות הדעת לא הוגשה בשל התנגדות הפרקליטות.

 

משפט אולמרט - הדיונים הקודמים

אולמרט מאשים את עוזרו הקרוב: לא אמר אמת

אולמרט: לא זכרתי את התרומה מ-98', הייתי אומר

אולמרט העיד וצעק: מישהו אחר נסע בניגוד לחוק   

 

אולמרט, היום בבית המשפט (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
אולמרט, היום בבית המשפט(צילום: נועם מושקוביץ)

 

אולמרט לא מואשם בקבלת כספים מאיש העסקים מוריס טלנסקי ב-1999 בשל התיישנות, אלא בקבלת כספים כמה שנים מאוחר יותר. צוות ההגנה טוען כי חוות הדעת נכונה גם לשנים שלאחר מכן ולכן אולמרט לא היה צריך לדווח על הכספים שקיבל מטלנסקי, ושפעל במסגרת החוק.

 

במהלך המשפט עלה עניינו של נשיא המדינה, שמעון פרס, שגם נגדו נכתב דו"ח בעניין קבלת כספים בשנת 2005. מדובר היה בכספי תרומות כביכול, שהתקבלו שלא על-פי הנהלים. היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, קבע כי אין להעמיד את פרס לדין, כיוון שלא היה ברור אילו כספים חייבים בדיווח ואילו לא. צוות ההגנה טוען כיום כי מקרה פרס אינו התקדים, אלא המקרה של אולמרט הוא התקדים לגבי כספים אלו - שלא חייבים בדיווח.

 

חשש ממבוכה

שר המשפטים נאמן, מתוקף תפקידו, אחראי על הפרקליטות והגעתו לבית המשפט לטובת עדות לאולמרט יכולה לגרום לתביעה מבוכה רבה. בפרקליטות העבירו שאלות דרך צוות ההגנה לנאמן והתשובות היו אמורות להיות מוגשות היום לבית המשפט, אך הפרקליטות בינתיים מתנגדת להגשת חוות הדעת ולכן ייתכן מצב שנאמן יוזמן להעיד כעד הגנה. 

 

אולמרט עם דן חלוץ, אמש בוועידה בתל-אביב (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
אולמרט עם דן חלוץ, אמש בוועידה בתל-אביב(צילום: אלי אלגרט)

 

לטענת צוות ההגנה, מדובר במסמך המוכיח את עמדתם, לפיהם הכספים שהעביר טלנסקי לאולמרט היו תרומות לגיטמיות, למרות שהועברו והשתמשו בהם שלא בתקופת בחירות והם אינם נדרשים בדיווח.

 

בפרקליטות צפויים לטעון לגבי חוות הדעת של נאמן, כי מדובר בחוות דעת משנת 1999 המתייחסת לכספים ספציפיים שהועברו באותה תקופה. בפרקליטות יטענו כי הכספים המתוארים בכתב האישום מתארים את דרך העברת הכספים שהעביר טלנסקי, ולטענתם מדובר בתקופה שאיננה כלל תקופת בחירות, כאשר לא יודעים על שימוש פוליטי באותם כספים.

 

היום התחדש משפטם של אולמרט וראש לשכתו שולה זקן, כשנפתח שלב עדי ההגנה מטעמו של ראש הממשלה לשעבר. בין השמות הבולטים ברשימה שהגיש אולמרט בשבוע שעבר לבית המשפט, ניתן למצוא את אחד מבכירי עורכי הדין בארץ עו"ד

 רם כספי, מזכיר הממשלה לשעבר ישראל מימון, בנו של אולמרט שאול, יועצי התקשורת ליאור חורב ורוני רימון, עו"ד משה ישראל ואלוף במיל' דורון אלמוג.

 

בנוסף, צפויים להעיד לטובת אולמרט שני עדי הגנה, שנמנים על התורמים שאולמרט ביקש לא לחשוף את זהותם. עדויותיהם יישמעו בדלתיים סגורות ועדותו של אחד מהם אף תישמע באמצעות שיחת ועידה בווידאו, מכיוון שאינו מעוניין להגיע לישראל. שלב עדויות ההגנה יימשך כשבועיים ולאחר מכן תעיד זקן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט בבית המשפט. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
השר יעקב נאמן
צילום: גיל יוחנן
רענן דינור, היום בבית המשפט
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים