שתף קטע נבחר

עורך דין? 80% סיכוי שאתה עובד במרכז הארץ

אם אתם חיים בגוש דן ומרגישים כי אתם מוקפים בעורכי דין - זה לא במקרה. נתונים של חברת ההשמה קודקס מגלים כי 8 מתוך 10 משרות עורכי דין שנפתחו השנה, נפתחו באזור ת"א. ירושלים משתרכת מאחור עם 8% מהמשרות וחיפה עם 5%

81% ממשרות עורכי הדין שנפתחו השנה, נפתחו באזור תל אביב וגוש דן - כך עולה מנתוני מחפשי העבודה ב-2011 שהצטברו במערכת חברת ההשמה קודקס. בפער גדול אחרי גוש דן נמצא אזור ירושלים, כאשר רק 8% מהמשרות נפתחו באזור זה. במקום השלישי ממוקם אזור חיפה עם 5% ממשרות עורכי הדין ו-5% מהמשרות הנותרות נפתחו בשאר אזורי הארץ.

 

 


היצע משרות עוד על פי אזור

היצע משרות עורכי דין על פי אזור
אזור גיאוגרפי נתח משרות שנפתחו ב-2011
ת"א, גוש דן והסביבה 81%
י"ם והסביבה 8%
חיפה ונהריה 5%
אשדוד ורחובות 2%
נתניה וחדרה 2%
באר שבע והסביבה 1%

 

אלינור מור סיטבון, מנכ"ל קודקס, מסבירה כי "מבחינת הפעילות של ענף המשפט הרי שמטבע הדברים היא מחולקת לשלושה אזורי ליבה סביב הערים הגדולות: אזור גוש דן והסביבה, אזור ירושלים ואזור חיפה. כאשר מרכז הכובד המשמעותי של הענף מצוי באזור גוש דן, אשר בו מתרכזת מירב הפעילות הכלכלית וכפועל נלווה גם הפעילות המשפטית בהקשר זה, ניתן לראות שרוב רובן של הפירמות המובילות והגדולות מצויות במרכז".

 

אזור נוסף, גם אם קטן בהרבה מבחינת תעסוקת עורכי דין, הוא אזור ירושלים. בנוסף להיותה אזור המגורים השני בגודלו, כבירתה של ישראל, היא מהווה את המרכז בכל הקשור למשרדים ממשלתיים ולפעילות הנלווית להם, לפיכך ניתן למצוא בה פעילות משפטית הכוללת את כל תחומי העיסוק.

 

בחיפה, האזור השלישי בגודלו, הפעילות המשפטית צמחה על מנת לתת מענה לתושבים המקומיים, כמו גם לחלק מהתעשייה, הארגונים והחברות הפועלים בשטח זה, למשל, תחום הימאות והנמלים מפותח שם יותר מאשר במקומות אחרים.

 

פעילות מצומצמת הרבה יותר ניתן למצוא באזורי הפריפריה האחרים.

 

בדרך כלל הפעילות המשפטית באזורים אילו תתאפיין כנותנת מענה נקודתי לצרכים המקומיים, ומתמקדת בתחומים מקומיים שוטפים, כגון נזיקין, משפחה, אזרחי ודיני עבודה. נדיר יהיה למצוא מענה באזורים אילו לתחומים כגון: מסחר בין לאומי היי טק או שוק הון.

 

אסטרטגיית החיפוש לפי מיקום

בבואם לחפש מקום עבודה, רוב עורכי הדין אינם מגבילים עצמם לאזור חיפוש אחד ולרוב מרחיבים את החיפוש למספר אזורים במקביל. מבין המחפשים, רק 34% מסתפקים באזור גיאוגרפי אחד בלבד, 22% מחפשים בשני אזורים, 14% מחפשים ב-3 אזורים וכל השאר (31%) מוכנים להתרחק יותר ממקום מגוריה על מנת למצוא משרה הולמת ומרחיבים את חיפושיהם אף מעבר לכך.

 

רובם המכריע של עורכי הדין מחפשי העבודה כוללים את אזור גוש דן כאזור יעד מבוקש (86% מהמחפשים), האזור השני הפופולרי הוא אזור ירושלים אשר 39% מהמחפשים מכלילים אותו כאזור מבוקש, 28% ממחפשי העבודה מוסיפים להגדרת המשרה המבוקשת את אזור נתניה וחדרה. 26% מגדירים את אזורי חיפה ואשדוד-רחובות כאזורים מבוקשים.

 


אזור עבודה מבוקש (ניתן לבחור יותר מאחד)

אזור עבודה מבוקש (ניתן לבחור יותר מאחד)
אזור מבוקש (ניתן לבחור יותר מאזור אחד) אחוז הפעמים שנבחר
תל אביב, גוש דן והסביבה 86%
ירושלים והסביבה 39%
נתניה וחדרה 28%
אשדוד ורחובות 26%
חיפה ונהריה 26%
גליל וצפונה 16%
עפולה והסביבה 13%
באר שבע והסביבה 13%
אילת והערבה 8%

 

מור סיטבון סבורה כי "אין ספק שמגורים בקרבת מקום העבודה הם המצב האידיאלי, הן מבחינת המעסיק והן מבחינת המועמד. קיצור זמני ההגעה למקום העבודה מעניק למועמד איכות חיים גבוהה יותר ומשפר את האיזון בין העבודה לבית. המעסיק אינו נדרש לממן עלויות נסיעה גבוהות ובכלל, כאשר העובד מרוצה יותר הרי שגם המעסיק יוצא נשכר. לפרמטר המרחק בין מקום העבודה לבית יש משמעות מבחינת סיכויי ההצלחה לטווח ארוך של ההשמה".

 

"יחד עם זאת, היות ורוב הפעילות המשפטית מרוכזת באזור המרכז, רבים מעורכי הדין תושבי הפריפריה נאלצים להרחיב את רדיוס חיפושיהם תוך ידיעה שיבלו זמן יקר בדרכים וישנה מוכנות רבה יותר מצידם להקרבה זו".

 

כיום כשהחידושים הטכנולוגיים מאפשרים זמינות רבה יותר, כדאי לקחת בחשבון את האפשרות לנהל מו"מ עם המעסיק לגבי תנאי עבודה שעשויים להועיל, כגון: גמישות בזמני ההגעה לעבודה (זמנים המתחשבים בלוח זמני הרכבות, למשל) או עבודה מהבית כשזה מתאפשר. 

 

אבי פורטן, שותף בכיר במשרד אגמון ושות' שהחל כמשרד ירושלמי ולפני 4 שנים פתח סניף גם בתל אביב, אומר כי "משרד עורכי דין המעוניין להמנות בשורה אחת עם המשרדים המובילים בתחום, חייב להיות מסוגל לתת שירות מיידי וזמין ללקוחות הן בירושלים, עיר הבירה, בה נמצא המרכז השלטוני והן בתל-אביב שהינו מוקד הפעילות העסקית של ישראל.

 

"מהלך מסוג זה מאפשר גיוס עורכי דין מצטיינים הן בירושלים והן בתל אביב, ניידות של עורכי דין בין הסניפים השונים, בהתאם לצרכי המשרד ולעיתים בהתאם לרצונותיהם והעדפותיהם של עורכי הדין, כל זאת תוך שמירה על שכר זהה לעובדים בתל אביב ובירושלים".  

 

עו"ד יעקב קורין, בעל משרד עו"ד ונוטריון ששלוחותיו בטבריה ובקרית-טבעון, אומר כי "למרות הביקוש הרב לעורכי דין איכותיים בצפון, והיתרונות היחסיים המאפשרים להם לעבוד בתנאים נוחים ולהתפתח במקביל בתחומי משפט מגוונים, אנו אכן עדים לקושי בגיוס עורכי דין בפריפריה, שכן מרבית עורכי הדין מעדיפים לעבוד באזור המרכז ואינם רואים בעבודה בפריפריה כאתגר מקצועי וכדרך טובה לקידום קריירה משפטית.

 

"עם זאת, עורכי הדין האיכותיים הנקלטים במשרדנו לאחר תהליך סינון ממושך, יוכלו לספר כי הם נחשפים גם לתיקים מורכבים המצריכים חשיבה וטיפול יצירתיים, התורמים במידה רבה להתפתחותם המקצועית, גם כאשר הם משווים עצמם לעמיתיהם במרכז. מנגד, נקודה מעניינת שיש לשים אליה לב, העולה פעמים רבות מצד חברים למקצוע, היא דרך התנהלותם של עורכי הדין בפריפריה, המאופיינת לרוב באורך רוח, נועם הליכות והקשבה, כערך נוסף ומשמעותי לשירות המשפטי הניתן על ידם". 

 

פערי שכר על פי אזורים גיאוגרפיים

המיקום הגיאוגרפי של מקום העבודה מקבל ביטוי גם בשכר ובתנאי ההעסקה להם זוכים עורכי הדין. על פי נתוני קודקס, עורך דין המועסק באזור ירושלים ישתכר בממוצע 12% פחות מעורך דין המועסק באזור המרכז.

 

כאשר מצפינים פערי השכר גדלים מעט יותר - עורך דין המועסק באזור חיפה צפוי להרוויח כ-15% בממוצע פחות מעורך דין המועסק באזור המרכז. לגבי אזורי הפריפריה - המרוחקים יותר מהערים הגדולות פערי השכר גדלים והולכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוב עורכי הדין אינם מגבילים עצמם לאזור חיפוש אחד
צילום: אלכס קולומויסקי
אלינור מור סיטבון מנכ"ל קודקס
רק 1% בבאר שבע וסביבתה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים