שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  באג ספטמבר
  אילו היה חוצן בא לבקר אותנו, ודאי שלא היה מבין על מה המהומה, וממה בדיוק חוששים היהודים לקראת פניית הפלסטינים לאו"ם? גם לנו יש קלפים חד-צדדיים

  זוכרים שבשנות ה-90 הילכו עלינו אימים שהעולם כולו בסכנה בגלל באג טכנולוגי ואז ב-1 בינואר 2000 לא קרה דבר? הכרזת המדינה הפיקטיבית של אש"ף באו"ם היא הבאג החדש - באג ספטמבר. למרות הבהלה שמנסים הפלסטינים לזרוע, האמת היא שדווקא ישראל יכולה להרוויח מהכרזה חד-צדדית מעין זו. גם לנו יש קלפים חד-צדדיים.

   

  לפני כשנה, החליטו ברשות הפלסטינית ליצור את "באג ספטמבר". הם הכריזו שיפנו למוסדות האו"ם להכיר במדינת "פלסטין". גם אם רצו ובכך וגם אם לאו, בדומה לבאג 2000, הכרזתם גרמה למסכת שמועות והערכות של פרשנים וגורמים מדיניים בישראל שהחלו ועודם מתארים את החורבן שיפקוד אותנו ויבוא על ראשינו בספטמבר.

   

  עוד בערוץ הדעות :  

   

  אילו היה חוצן בא לבקר אותנו, ודאי שלא היה מבין על מה המהומה. מדוע וממה בדיוק חוששים היהודים? היה תוהה. ראשית: הרשות הפלסטינית כלל לא שולטת על כל הפלסטינים ביהודה שומרון ועזה, ולכן ודאי שאינה מייצגת את כולם בעקבות השתלטות חמאס על הרצועה.

   

  שנית: לעצרת הכללית של האו"ם אין סמכות או יכולת לקבל החלטות ביצועיות בתחום היחסים הבינלאומיים. החלטותיה הן ייצוגיות בלבד ולכן דוד בן גוריון הגדירה "או"ם שמום". למה הדבר דומה? לקבוצת כדורגל שפונה לקהל ביציע על מנת שיצהיר שהיא המנצחת במשחק. העצרת הכללית כבר קיבלה החלטות מעין אלה, דוגמת: החלטה 3379 משנת 1975, המגדירה ציונות כגזענות. או החלטה 43/177 משנת 1988 המכירה בדרישות אש"ף למדינה עצמאית.

   

  מועצת הביטחון של האו"ם. אכזבה מהווטו של אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מועצת הביטחון של האו"ם. אכזבה מהווטו של אובמה(צילום: AFP)
   

  אמנם, ברשות קיוו תחילה שיזכו לתמיכת מועצת הביטחון של האו"ם - המוסד היחיד בר-הסמכא במשפט הבינלאומי (עיין ערך: קדאפי) והמוסד היחיד שיש לו יכולת אמיתית להכריע. הם התאכזבו לגלות שממשל אובאמה יטיל וטו על החלטה מעין זו.

   

  זאת ועוד, הרשות הפלסטינית נהנית מתמיכה כלכלית ובטחונית של ישראל. כפועל יוצא מאחיזתנו ביהודה ושומרון, היא נהנית משירותי בטחון ישראליים השומרים עליה מעלייתם של גורמים איסלאמיסטים קיצוניים העלולים לאיים עליה דוגמת חמאס ואל-קאעידה, בדיוק כפי שקרה ברצועת עזה - בגלל נסיגת צה"ל מהרצועה. בנוסף, הרשות תלויה בישראל מבחינה כלכלית ושר האוצר יכול להקפיא את כלכלתה אם יבחר בכך.

   

  לאור אלה, בניגוד להערכות הפרשנים והדוברים, "באג ספטמבר" לא יגרום להרס ולחורבן. במקרה שתחל אינתיפאדה שלישית, תדע מערכת הביטחון להתמודד עמה כפי שעשתה בעבר.

   

  במקום איומי הסרק על מה שעומד לקרות, יש לראות את המצב נכוחה: מכיוון שהרשות הפלסטינית בחרה להפר את ערך ההדדיות אשר היה מעיקרי הסכמי אוסלו, והחליטה לפעול באופן חד צדדי, בידי ישראל נוצרה ההזדמנות לייצר סדר יום חדש או יוזמה מדינית חדשה.

   

  במקום שישראל תיגרר כל הזמן לתגובות על מהלכים של הצד הערבי, כפי שקורה ב"באג ספטמבר", הגיע הזמן להחליט על צעדים חד צדדיים מצידנו אשר ישרתו את האינטרסים של ישראל, דוגמא אחת היא סיפוח שטחים או חזרה לבנות ביו"ש, אולם השמיים הם הגבול.

   

  לישראל יש הזדמנות נדירה לפעול באופן יזום ולהחליט על עתידה במו ידיה. האפשרות הקלה יותר היא להתעורר לשחר של יום רגיל.

   

  אדי יאיר פריימן, דובר הדור הצעיר בליכוד, ישתתף במשלחת הסברה ישראלית לאו"ם

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן. הזדמנות לסדר יום חדש
  צילום: רויטרס
  מומלצים