שתף קטע נבחר

רש"ת על בידוק הטורקים: "מעוותים את המציאות"

בעקבות השפלת הנוסעים הישראלים באיסטנבול, סיפרו אזרחים טורקים כי כבר שנים שהם עוברים בדיקות מוגזמות בנתב"ג. מנכ"ל רשות שדות התעופה מכחיש בתוקף את הקשר לתקרית האחרונה: "גורמי הביטחון בנתב"ג פועלים בהתאם להנחיות"

מנכ"ל רשות שדות התעופה, קובי בוקר, טען הערב (יום ב') בתוקף כי אין קשר בין הבידוק הביטחוני שעוברים אזרחי טורקיה בנתב"ג לבין התקרית שאירעה הבוקר בנמל התעופה באיסטנבול, במהלכה עוכבו ישראלים שנחתו ועברו בדיקה יסודית.

 

משבר ביחסים עם טורקיה - הכתבות האחרונות:

"הניסיון לקשור בין ביטחון נתב"ג למערכת היחסים בין ישראל לטורקיה חוטא למציאות", אמר מור, "רשות שדות התעופה מכחישה בכל תוקף את הניסיונות לקשור בין הליכי הביטחון שעוברים הנוסעים בנתב"ג לבין מערכת היחסים בין שתי המדינות. גורמי הביטחון עושים את מלאכתם יומם ולילה בשמירה על ביטחון המטוסים והטסים ואין מקום לעשות שימוש ציני בעבודתם".

 

"העובדה שאין עובדי הביטחון יכולים להגיב באופן פומבי לרמיזות ולהאשמות גורמת לעיוות המציאות", הוסיף מור, "גורמי הביטחון בנתב"ג פועלים בהתאם להנחיות הגורמים המקצועיים וימשיכו לעשות ככל שיידרש להבטחת שלומם של הנוסעים בנתב"ג".

 

עשרות נוסעים ישראלים שהיו על מטוס חברת "טורקיש איירליינס" שנחת הבוקר באיסטנבול עוכבו על-ידי המשטרה המקומית ללא סיבה נראית לעין, דרכוניהם נלקחו מהם לזמן מה וחלקם סיפרו כי הועברו לחקירה משפילה אצל הרשויות, לפני ששוחררו. נוסעים טענו כי יחס השוטרים הטורקים אליהם נע בין זלזול לכעס, וישראלים שנוהגים לנסוע באופן תדיר בקו זה טענו כי לא נתקלו בעבר ביחס כזה מצד הטורקים.

 

בכלי התקשורת בטורקיה דווח בימים האחרונים על תקרית בנתב"ג שבה עברו נוסעים טורקים בדיקות פולשניות, וייתכן כי הטורקים נקטו את המהלך המשפיל הבוקר בתגובה. אזרחים טורקים ויהודים המתגוררים באיסטנבול ששוחחו עם ynet, הדגישו כי אין זו תופעה חדשה, וכי טורקים שמגיעים לישראל נתקלים לעתים קרובות בעיכובים כמו אלה שציפו היום לישראלים בטורקיה.

 

קן איריק, תושב איסטנבול בן 33, התגורר בישראל בשנים 2004 עד 2007. במשך

כשלוש שנים וחצי הוא למד באוניברסיטה העברית לתואר שני בהיסטוריה של המזרח התיכון. ל-ynet סיפר כי בתקופה הזו הוא עוכב בנתב"ג פעמיים או שלוש, תמיד דווקא כשיצא מישראל. "אני זוכר את זה היטב. שאלו אותי למה באתי לישראל, לקחו לי את הדרכון, והעבירו אותו לחדר צדדי. עשו עליי חיפוש גופני, ובדקו גם את הבגדים שלבשתי".

 

גם דובר התאחדות יוצאי טורקיה בישראל סיפר ל-ynet כי בדיקות מוגזמות עברו טורקים בישראל לא אחת. "יש הרבה מקרים כאלה בנתב"ג, והטורקים הם עם שלא שוכח", אמר הדובר רפאל סאדי. "לא מספיק הבעיות שיש לטורקיה איתנו, אנחנו גם גורמים להם לשנוא אותנו. איפה שאנחנו יכולים, אנחנו צריכים להיות בסדר. אפשר להעביר את האנשים במכונות שיקוף".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים