שתף קטע נבחר

איוולת הממשלה: אין חשמל והשמש מתבזבזת

האנרגיה הסולארית יכולה לספק אלפי מגוואטים חשמל, אבל הממשלה מתייחסת אליה בחשדנות, מעכבת את יישומה ולמעשה חוזרת על הטעויות שהביאה למשבר המים. דעה

הנה כמה מאירועי הקיץ האחרון: תעריפי החשמל התייקרו באופן משמעותי וגררו מיד ביקורת ציבורית חריפה המגדירה את הצעד כסטירות לחי להמוני המוחים על יוקר המחייה בישראל. קו הגז המצרי שוב פוצץ, חוזרים לרכוש ולשרוף מזוט או סולר, וחברת החשמל הולכת לספוג עלויות נוספות בלתי מתוכננות הנמדדת במיליארדי שקלים לשנה, לשלוש השנים הקרובות.

 

כל אלה הם הוכחה מעשית וכואבת לכמה צדק ראש הממשלה כשחידד פעמים רבות במהלך השנה האחרונה את חיוניות העצמאות האנרגטית למדינת ישראל, צמצום התלות בדלקים מיובאים ובניית תמהיל אנרגיות הנכון למדינת ישראל . לדבריו, עצמאות אנרגטית ובטחון אנרגטי, הם ערך כלכלי ואסטרטגי עליון למשק הלאומי.

 

מעבר לחובה הפנימית לעצמאות אנרגטית, למדינת ישראל יש התחייבות גלובלית שנתנה בוועידת קופנהגן, להפחתת 20% פליטות עד שנת 2020. בנוסף, לפי החלטת ממשלת ישראל משנת 2009, 10% מצריכת החשמל תסופק מאנרגיות מתחדשות עד שנת 2020. בין שלוש ההתחייבויות קיים ממשק הדוק.

 

גז ושמש לא חסר פה

מדינת ישראל התברכה בשני משאבי בסיס עיקריים, שיחדיו יביאו לעצמאות אנרגטית - הגז והשמש. הגז הוא לא מקור אנרגיה ירוק, אבל הוא פחות מזהם. ייקח עוד מספר שנים עד שהגז יתחיל לזרום, יהיו עוד משברים וכשלים, אבל זה בדרך.

 

כמו שאין חולק על כך שמשאב הגז הוא נכס אדיר למדינת ישראל, אין גם חולק על כך שמדינת ישראל חייבת, למען ביטחונה ולמען עצמאותה האנרגטית, לבנות תמהיל אנרגיות ממקורות מגוונים. כאן נכנסת השמש, מקור האנרגיה המוביל מתוך סל האנרגיות המתחדשות המוכרות.

 

האנרגיה הסולארית יכולה להביא למשק החשמל הלאומי אלפי מגוואטים חשמל, וכבר עכשיו. חשמל ירוק, חשמל שיאפשר התמודדות מיידית עם "בצורת החשמל" הפוקדת את מדינת ישראל, חשמל שיאפשר עמידה בהתחייבות להפחתת פליטות, חשמל ממוקדים מבוזרים המבטיחים ביטחון אנרגטי, חשמל ממקור אנרגיה בלתי תלוי, חשמל שחוסך שריפת דלקים שהם מייקרים תעריפי חשמל.

 

ממשלת ישראל מתייחסת בחשדנות רבה לאנרגיה סולארית. היא החליטה בחודש יולי השנה להגביל פיתוח אנרגיות סולאריות ל- 1,430 מגוואט בלבד בארבע ב-4 הקרובות, ואולי בכלל. פוטנציאל נוסף של 1,000 מגוואט ויותר, פרויקטים ממשיים שכבר מקודמים על ידי היזמות המקומית, דינם לפי שעה להתחסל. ממה חוששים? חוששים שסולארי עולה יקר. נציגי האוצר עבדו קשה מאד בחודשים האחרונים כדי לשכנע שסולארי יקר ויש להקפיא לפי שעה את פיתוחו.

 

כאן הטעות, הטעות האופיינית שמכשילה פעם אחר פעם, הטעות שהביאה למשבר המים, ושתביא ל"משבר החשמל". התעשייה הסולארית הגלובלית מתייעלת בקצב העולה על כל הציפיות. תוך פחות משנתיים ניתן יהיה להקים בישראל חוות סולאריות בתעריפים המבטיחים תועלת כלכלית הגוברת על העלות למשק הלאומי.

 

לאנרגיה סולארית תועלות הניתנות למדידה כלכלית, אובייקטיבית, ה"סוגרות" בקלות את הפער המצטמצם בין תעריף חשמל נורמטיבי לבין תעריפי חשמל סולאריים חדשים שיתפרסמו, ועוד משאירות עודף למשק הלאומי.

 

חיוני כבר היום לקבל החלטות נכונות, לתת כבר היום אור ירוק לקדם אותם מגוואטים סולאריים שהולכים להיזרק לפח, לקבוע את התעריף העתידי הנכון, המבטיח תועלת ולא עלות למשק הלאומי, להעניק ליזמות ודאות, רציפות, ואופק, להבטיח שווק תחרותי ויעיל, שיביאו את ישראל לעמידה בכל שלושת יעדיה. לא למיסוד יבוא דלקים מזהמים המייקרים את תעריפי החשמל, כן לקידום מבוקר של פיתוח מקורות אנרגיה עצמאיים ומשתלמים.

 

הכותב הוא מנכ"ל ערבה פאוור

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנרגיה סולארית. ממה הם מפחדים?
צילום: shutterstock
מומלצים