שתף קטע נבחר

אין פיקוח בגנים: צואה במטבח, ילדים בלי השגחה

אנשי התמ"ת שערכו ביקורת בגן ילדים בשרון הופתעו לגלות חיתולים מלוכלכים ליד הכיור, מטפלות בלי הכשרה, דלת שבורה ומפגעים נוספים. "יש להסדיר הפיקוח ולשים קץ להפקרות"

חיתולים מלוכלכים במטבח, ילדים משחקים ללא השגחה, מטפלות ללא הכשרה ומפגעים בטיחותיים רבים - אלה הממצאים המדאיגים שגילו פקחי משרד התמ"ת בביקורת שערכו לאחרונה בגן ילדים פרטי באזור השרון. במועצה לשלום הילד אומרים כי מדובר רק בדוגמה אחת בלבד לתופעה נרחבת ומסוכנת

 

סכנה בגן - עוד כתבות בנושא:


לפקחי התמ"ת אמנם אין כל סמכות על בעלי הגן, ולכן הם היו יכולים רק לבקש את תיקון הליקויים ולא יותר מכך, אך הליקויים מדאיגים מאוד. רק לפני חודש החליטה ממשלת ישראל לגנוז את חוק הפיקוח על מעונות היום שיזמה בעצמה ואשר היה אמור לקבוע לראשונה הסדרה וקריטריונים להפעלת גן ילדים פרטי (גילאי 0-3). הממצאים שהתגלו בגן הילדים בשרון, בעקבות תלונות רבות שהתקבלו במשרדי המועצה לשלום הילד, מעלים כי בהתעלמותה מהנושא הממשלה מפקירה את ילדי הגיל הרך ומסכנת את חייהם.

 

ממצאי הביקורת בגן בו לומדים עשרה ילדים, שהגיעו לידי ynet, מעלים כי המטפלות במקום הן חסרות הכשרה מקצועית. במטבח נמצאה דלת זכוכית שבורה שהודבקה באמצעות נייר הדבקה, ואילו השירותים משמשים גם כמחסן לחומרי יצירה ומזרונים - דבר העלול לגרום לתחלואה.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

הפקחים גילו במקום משחקים פזורים לכל עבר והתרשמו שלא מתבצעת במקום עבודה חינוכית. בנוסף, הילדים לא היו רגועים ושניים מהם נמצאו במסדרון ללא כל השגחה. אחד הילדים ישן על ספה הסמוכה למראה מזכוכית, ללא השגחה. ילד אחר טיפס על "סל-קל" לפעוטות והתנדנד עליו תוך שהוא מסתכן בנפילה, ללא השגחה של המטפלות.

 

המטבח אומנם נמצא נקי, אך על אף האיסור נמצאו חיתולים בפח הזבל שהוצב סמוך לכיור וללא מכסה. מדפים בחלל הגן נמצאו רופפים ומסוכנים, בעוד ששידת ההחתלה הייתה עטופה בשמיכה אחת לכל הילדים, ללא נייר רופא או חומר חיטוי. כמו כן, המוצצים בארון היו ללא שמות ילדים ומעל מיטת תינוק נמצא מזגן - דבר העלול לגרום לתחלואה.

 

"השוק פרוץ, אין קריטריונים" 

"מדובר במצב בלתי נסבל שבו דווקא הילדים הפגיעים ביותר, בגיל הקריטי ביותר להתפתחותם, אינם מוגנים ומופקרים לגורלם", אמר יו"ר המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן. "זה עשור שאנו מנסים ללא הצלחה לקדם חקיקה שתסדיר את הרישוי, הפיקוח והסטנדרטים הנדרשים להפעלת מסגרות לגיל הרך. רק לאחרונה שוב הכשילו בכנסת

הצעת חוק שנועדה להסדיר את הנושא. אנו קוראים לשים קץ להפקרות המתמשכת המסכנת יום יום ושעה שעה את שלומם, רווחתם ובריאותם של מאות אלפי ילדים בגיל הרך".

 

עידית צולמן, ראש התוכנית להכשרת גננות בגנים פרטיים במכללת לוינסקי להוראה, הוסיפה כי מדובר בתופעה רווחת. לדבריה, לצד גנים איכותיים, ישנם גנים פרטיים רבים שרמתם מתחת לכל ביקורת: "לצערי, במציאות של היום, כדי לפתוח מוסך צריך רישיון עסק ותעודת יושר, אך כדי לחנך ולטפל בילדים לא זקוקים לשום רישיון או הכשרה. ברגע שהשוק פרוץ ואין קריטריונים ברורים להפעלת גנים, הרי שכל גננת פועלת על פי ראות עיניה ובמצב זה, התוצאה היא שאנחנו מסכנים את הילדים ופוגעים בהתפתחותם".

פורסם לראשונה 06/09/2011 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לגן המצולם אין קשר לכתבה
צילום: ירון ברנר
צילום: יואב גלאי
ד"ר קדמן. "מצב בלתי נסבל"
צילום: יואב גלאי
מומלצים