שתף קטע נבחר

לבני: גם לקונים ב"קיקה" יש זכות לצעוק

אריה דרעי שגם השתתף בוועידת "כלכליסט" שיבח את מנהיגי המאבק החברתי ובדרך גם שלח עקיצה לש"ס: "אף תנועה פוליטית לא הצליחה לעשות מה שאתם הצלחתם". קודם לכן, מפגינים קטעו את נאומו של שר השיכון: "אל תפנו את האוהלים"

האם ההסתערות על חנות "קיקה" בנתניה מהווה הוכחה שאין תוחלת למחאה? לדעת יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, ההיפך הוא הנכון. "אני יודעת שיש כאלה שאומרים - הרי תראו את ההסתערות הגדולה על קיקה - ואמרו 'מה אתם רוצים, הנה יש להם'. רבותיי, כל עוד הם מפגינים בכיכר המדינה וקונים ב'קיקה' ולא להיפך - יש להם זכות לצעוק", אמרה לבני הבוקר (יום ד') בוועידת "כלכליסט" הנערכת במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בעיר ועוסקת ברובה בסוגייה החברתית-כלכלית. הוועידה הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

מחאת האוהלים - כותרות אחרונות ב-ynet

 

הוועידה נערכת על רקע פינוי האוהלים מהמאהלים בתל-אביב והמאבק על יוקר המחייה בישראל. במהלך דבריה הבהירה יו"ר האופוזיציה כי "אין סיכוי שבעולם שהמחאה הזו תגווע בלי שישראל תעבור שינוי עמוק, כי אנחנו לא ניתן לזה לקרות".

 

אריה דרעי בנאומו שיבח את מנהיגי המאבק החברתי וגם שלח עקיצה לש"ס: "אף תנועה פוליטית לא הצליחה לעשות מה שאתם הצלחתם לעשות, ועל כן יישר כוח". הוא הוסיף: "הצלחתם להיכנס לתודעה וללבבות. אני פונה אליכם ומבקש אל תשכחו את שכבות המצוקה מאחור, אל תשכחו את החלשים, הילחמו גם למענם, אל תשכחו את זעקתם. הם לא היו בהפגנה, אין להם את הכסף, הכוח הנפשי, קולם לא נשמע אבל גם להם מגיע צדק חברתי, גם להם מגיע לראות את האור, לדעת שיש להם סיכוי, לדעת שלילדיהם יש סיכוי".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

דרעי המשיך בחלוקת השבחים ואמר: "החבר'ה האלה הצליחו לשנות את השיח הציבורי, ליצוק לתוכו תכנים של ערבות הדדית וצדק חברתי. אפשר היה לראות כמה הם מתאמצים לומר לא לשנאה, לא לפירוד. כל הניסיונות לזרוע מחלוקות ביניהם לא עלו יפה, הם המשיכו לנהוג באחריות".

 

לבני בוועידה. "אין סיכוי שהמחאה תגווע" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
לבני בוועידה. "אין סיכוי שהמחאה תגווע"(צילום: ירון ברנר)
  

לדבריו, "יש להם המון תקווה, אוי ואבוי לנו אם נאכזב אותם בתקווה הזו, אם לא נראה להם שהממשלה עושה את כל המאמצים כדי למצוא פתרונות לזעקה שעלתה. לא בושה, בואו נלמד מהצעירים הללו. כשם שהם ידעו להתגבר על כל חילוקי הדעות ביניהם וידעו להתמיד במאבק משותף, אני חושב שלעת הזו אין ברירה אחרת – צריך ללכת על ממשלת אחדות לאומית בשנתיים הקרובות".

 

בין הנואמים היה גם שר השיכון, אריאל אטיאס, שדבריו נקטעו על-ידי קבוצת סטודנטים שהתפרצו אל תוך הכנס, מכוסים בדגלי המדינה, וצעקו: "אנחנו דורשים שלא יפנו את האנשים האלה מהאוהלים, יש להם מצוקות אמיתיות". הם קראו "העם דורש צדק חברתי" ולאחר מכן הוצאו מהאולם.

 

אריה דרעי. "הצליחו לשנות את השיח הציבורי" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אריה דרעי. "הצליחו לשנות את השיח הציבורי"(צילום: ירון ברנר)
 

בהמשך אמר אטיאס כי "עליית המחירים מקשה על קיום חיי המשפחה. רוב הישראלים מוציאים 35 אחוז מההכנסה שלהם על דיור". הוא הדגיש: "לכן, זה דבר מרכזי שהרבה לפני המחאה שהיא מוצדקת והיא באה ממקום נכון, לא עם כל הסיסמאות שם כולם מסכימים, אבל היא באה מהמקום הנכון הזה של יוקר המחייה".

 

אטיאס: "המחאה איננה אישית נגדי"

לאחר שהוצא מהאולם בגלל קטיעת נאומו של שר השיכון, אמר ניר חזקיהו מאגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל-אביב ל-ynet כי "באנו לעשות כאן צדק חברתי, רצינו להזכיר לשר השיכון גם בין האולמות הממוזגים והנעימים והכנסים, שבחוץ ישנם אנשים חסרי דיור. הוא וחבריו מחזיקים את עלי התאנה בדמות ועדת טרכטנברג, אך מבחינתנו היא תיעלם כלא הייתה ונמשיך לדרוש את אותן דרישות כל הזמן. כרגע אין אף תוצאה בשטח. אנו נמשיך לנהל את המחאה, כאילו אין הידברות".

 

המפגינים בכנס. "באנו לעשות כאן צדק חברתי" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
המפגינים בכנס. "באנו לעשות כאן צדק חברתי"(צילום: ירון ברנר)
 

מנגד, השר אטיאס לא התרגש מהקריאות שקטעו את נאומו. בשיחה עם ynet בצאתו מהאולם, אמר שר השיכון כי "אני חושב שהמדיניות שניסיתי להוביל מול משרד האוצר ואמרו לי שאין לי סיכוי קיבלה רוח גבית מהמחאה הזאת. תוך שבוע העברנו 50 אחוז הנחה על קרקעות ששקולים למאות אלפי שקלים עבור הצעירים. זה מאבק שאמרו לי שאין לו סיכוי ואני שמח שקיבלתי מן המחאה הזאת רוח גבית".

 

הוא הדגיש: "אני שמח על המחאה הזו, היא איננה אישית נגדי. אך הכי חשוב שלצד הדאגה לאלו שלא גומרים את החודש, אסור לשכוח את אלה שלא יכולים להתחיל את החודש, לכן אני כאן היום וזה מה שרציתי להעלות היום מעל הבמה".

 

"חס וחלילה שנפסיד את המחאה"

גם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, נאם בוועידה: "אנחנו נמצאים במחאה שהיא מחאה שבאה מבפנים. קרה משהו בישראל, סוף סוף אותו ציבור שיושב מול הטלוויזיה ומקטר בשיחות סלון, אמר 'עד כאן, אני יוצא'. אבל בכל סיכוי יש סיכון. חס וחלילה שנפסיד את המחאה הזו ולא נחולל את השינוי, כי אחרת לא נוכל להוציא יותר אנשים

לרחובות".

 

שר הרווחה והתקשורת, משה כחלון, שפתח את הוועידה, הצהיר: "אני חושב שקיץ 2011 ייזכר בהיסטוריה, הוא לא יחלוף ככה, "עצם זה שהציבור הזה קם ואמר את מה שכואב לו". לדבריו, "אני חושב שהמחאה הזאת חילחלה ואפילו נצרבה במידה מסוימת. בניגוד להרבה מחבריי אני חושב שהממשלה כן הפנימה את זה, כן לקחה את זה ברצינות".

 

הלילה שלחה עיריית תל-אביב משאיות שפינו את רוב האוהלים משדרות רוטשילד, בן גוריון, נורדאו וממתחם גינת לוינסקי. יואב פקטה ממאהל רוטשילד סיפר: "הגיעו עשרות משאיות, שוטרי יס"מ ובלשים ולקחו את האוהלים ואת הציוד של האנשים וזרקו אותו לתוך משאיות זבל, כך שגם לא יהיה ניתן להחזיר אותו לאנשים. בן אדם קם בבוקר ויוצא לעבודה מהאוהל ותוך 20 דקות נעלם לו האוהל וכל הדברים שיש לו בתוכו, נעלם לו הבית".

 

צילום: רועי עידן. הפקה: רוני גל ומגלי סקידלסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אטיאס. "באה מהמקום הנכון"
צילום: ירון ברנר
כחלון. "קיץ 2011 ייזכר בהיסטוריה"
צילום: ירון ברנר
עיני. "עד כאן, אני יוצא"
צילום: ירון ברנר
מומלצים