שתף קטע נבחר

צילום: gettyimages

עשור ל-11.9: "הקרבנו עצמנו, אבל שכחו אותנו"

בממשל בוש רצו להשיב במהירות את החיים למסלולם לאחר הפיגועים. אך מי ששילם על כך מחיר יקר הם אלפי כבאים, אנשי כוחות חילוץ ומתנדבים בניו יורק, שעבדו בגראונד זירו ונחשפו לטונות של פסולת רעילה. "מילים יפות לא ישלמו עבור הטיפולים הרפואיים היקרים", מלינים אלה שחלו בסרטן וחשים נבגדים

גיבורי פיגועי הטרור הקטלניים קמים מההריסות ודורשים צדק. אך האם יש מי ששומע אותם? 2,753 בני אדם נספו באסון התאומים ב-11 בספטמבר 2001, בהם 343 כבאים ו-60 שוטרים. אולם הסטטיסטיקה הזו אינה כוללת מספר לא ידוע של עובדי חילוץ והצלה שנחשפו לאבק המחליא של המגדלים וחלו במחלות שונות, בהן סרטן.

 

זוכרים את מתקפת הטרור - סקירה נרחבת ב-ynet:

עשור לפיגועים: בן לאדן צוחק על אמריקה מהגיהנום

עשור ל-11.9: נפילתו של מפקד משטרת ניו יורק

10 ל-11/9: מיהו הצלם מאחורי "האיש הנופל"?

 

הסטטיסטיקה גם לא כוללת את מספרם של העובדים שפעלו במשך חמישה חודשים, חלקם בהתנדבות, כדי לנקות את אתר גראונד זירו בניו יורק, מקום משכנם ונפילתם של מגדלי התאומים. מתוך עובדים אלה, רבים חלו ואחרים מתו בשל שאיפה של אבק שבו היתה תערובת של בנזין, אסבסט, עופרת, זכוכית, רסק של ציוד אלקטרוני, רהיטים ובעיקר חומרי בניין.

 

לב אמיץ: סרטון לזכר 343 כבאי משטרת ניו יורק שנהרגו בפיגועים

 

האבק הרעיל הזה ריחף במשך חודשים בגראונד זירו ועשה שמות בעוסקים במלאכת הקודש. אלפי טונות של פסולת רעילה, שהשתחררה עם התמוטטות המגדלים, גרמו לפגיעה בכליות, בלב, בכבד ובמערכת העצבים של אנשים ששאפו את האוויר בזירת הפיגועים.

 

70 אלף איש נשמו אבק רעיל ב"תפוח הגדול"

שוטרים, כבאים ועובדים אחרים בגראונד זירו חלו כאמור בשל חשיפתם לפסולת רעילה, וכמוהם גם תושבים שמתגוררים בחלק הדרומי של מנהטן או שעובדים במשרדים הסמוכים לאזור זה.

 

עשר שנים חלפו עברו, אך הפיגועים במגדלי התאומים ממשיכים להעיב על החיים ב"תפוח הגדול". לא מדובר רק בפצע הפתוח בגראונד זירו שטרם הגליד, אלא בעובדה ש-70 אלף איש נפגעו לטווח ארוך מנשימת האבק - כך על פי דו"ח של מחלקת הבריאות העירונית.

 

הגיבורים שנשכחו. אובמה וכבאים בניו יורק לאחר חיסול בן לאדן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הגיבורים שנשכחו. אובמה וכבאים בניו יורק לאחר חיסול בן לאדן(צילום: AFP)

 

שיעור התחלואה הגבוה הוא התוצאה של החלטה מלמעלה לפעול ולהחזיר בהקדם האפשרי את החיים למסלולם בעיר ללא הפסקה במזרח ארה"ב. בהחלטה זו תמכו הנשיא ג'ורג' בוש הבן, השרה לאיכות הסביבה כריסטי וויטמן וראש העיר ניו יורק דאז רודי ג'וליאני.

 

מעבר לסופרלטיבים, דבר לא קרה

בארה"ב הצמידו סופרלטיבים רבים למכבי האש ולשוטרים. דיברו על גבורתם והרעיפו עליהם הרבה מילים יפות, אבל בפועל לא קרה הרבה מעבר לזה.

האנשים שנלחמו למען העיר ניו יורק ולא ברחו משדה הקרב העירוני, נלחמים כמעט עשר שנים מאז לזכות בטיפול הרפואי ההולם את מצבם הבריאותי המעורער.

 

זה עשר שנים שאנשי כוחות החילוץ, שממשיכים לסבול ממחלות פיזיות ופסיכולוגיות, נאבקים על זכותם לסיוע. הם הופיעו בטלוויזיה, הפגינו ברחובות, עלו לגבעת הקפיטול בוושינגטון ואפילו הגיע לתוכנית הבידור של ג'ון סטיוארט. ומה עלה בגורל התחקירים המעמיקים שהכינו העיתונים "וילג' וויס", "ניו יורק טיימס" ואחרים? לא הרבה חוץ מזה שהשתמשו בהם כי לעטוף דגים.

 

אחרי המטוס הראשון, הגיע השני. צפו באסון התאומים

 

מפניותיהם של כבאים ושוטרים לעבור בדיקות רפואיות בבתי חולים בניו יורק עולה כי לכ-40 אחוזים מהם לא היה כלל ביטוח בריאות. כמו כן, לרבים אחרים לא היו ביטוח הולם או משאבים כלכליים כדי לעמוד בטיפול רפואי.

 

הציניות של הפוליטיקאים

במקרה זה, הציניות של הפוליטיקאים האמריקנים זעקה לשמיים. כל הדיבורים הפטריוטיים שלהם לא עמדו במבחן המינימלי של העברת חוק לכיסוי הטיפולים הרפואיים של כוחות הסיוע והחילוץ בגראונד זירו. יתר על כן, נדרשו לקונגרס יותר מתשע שנים כדי להעביר חוק המכסה טיפולי בריאות לאנשי כוחות ההצלה שסבלו מבעיות נשימה ("חוק ג'יימס זדרוגה").

 

זרדוגה היה שוטר שהלך לעולמו לאחר שחלה במחלת נשימה. החוק לכיסוי טיפולים רפואיים התגלגל בקונגרס שנים לפני שאושר והועבר לחתימת הנשיא ברק אובמה רק בתחילת חודש ינואר האחרון.

 

2,753 הרוגים. בתו של שוטר מניו יורק שנספה בפיגועים (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
2,753 הרוגים. בתו של שוטר מניו יורק שנספה בפיגועים(צילום: איי פי)

 

אך למרות כניסתו לתוקף של החוק לכיסוי רפואי, הצדק עדיין לא נעשה עבור כל מי שנזקק לו. ויש רבים כאלה. מרשימת האנשים שזכאים ליהנות מ"חוק ג'יימס זדרוגה", נעדרים עדיין אנשי כוחות ההצלה שחלו בסרטן. זה כמה שנים שמספר לא ידוע של אנשים מקרבם חלו בסרטן מסוגים שונים.

 

פריצת דרך בקשר בין החילוץ לסרטן

אולם בהיעדר הוכחה מדעית לקיום קשר ישיר בין פעילותם בגראונד זירו לבין מחלת הסרטן, הכבאים, השוטרים ועובדי הצלה אחרים אינם זכאים לטיפול בריאותי מהסוג שלו זכאים חולי מחלות נשימתיות.

 

עד לפני חודש וחצי אמרו כי לא קיימת ראייה לקיום קשר בין פעילות כוחות ההצלה בגראונד זירו לבין מחלת הסרטן ממנה חלו רבים שהיו באזור הפיגוע. אולם פריצת הדרך התרחשה רק בימים האחרונים עם פרסום מחקר מקיף ביותר שאישר קשר ישיר בין השניים.

 

התוצאות המדהימות של המחקר העלו כי למכבי האש שנחשפו לאבק וכימיקלים באזור מגדלי התאומים היו סיכויים גדולים יותר לחלות בסרטן ב-19 אחוזים יותר מעמיתיהם שלא היו כלל באזור גראונד זירו ברגע קריסת שני המגדלים.

 

"הסרטן לא קשור לגראונד זירו? זה לא שפוי"

"2,500 בני אדם נפגעו באזור גראונד זירו ועכשיו המחקר קובע את הגורם שהביא לתחלואה בסרטן בקרב אנשי כיבוי האש ושירותי ההצלה", אמר ל-CNN ריקו צי'רצ'לו, כבאי שפעל בגראונד זירו בימים שלאחר התקפת הטרור.

 

"הגיע הזמן שצוותי החילוץ יפוצו. אתה נותן את עצמך וכשקוראים לך אתה מתייצב. זה נשמע טוב כשאומרים לך שהעיר שלך והאומה שלך מתייצבות מאחוריך. אבל כשהממשלה שלך אומרת לך שהסרטן שחלית בו לא קשור לגראונד זירו, זה לא שפוי".

 

אם ששכלה את בנה מציגה תמונות של כבאים שנספו בפיגועים (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
אם ששכלה את בנה מציגה תמונות של כבאים שנספו בפיגועים(צילום: Gettyimages)

 

ריקו צי'רצ'לו זכור ככבאי שפנה בצורה דרמטית לנשיא בוש בעת ביקורו בהריסות מגדלי התאומים. "אדוני הנשיא, אנחנו לא שומעים אותך", אמר אז צ'ירצ'לו והנשיא בוש לקח בתגובה מגפון לידו והשיב "אני שומע אותכם", והבטיח שגם הטרוריסטים ישמעו ממנו.

 

עדיין מחכים לסיוע מהמדינה

כעת, ערב ציון עשור לפיגועי התאומים, מתייצב צ'ירצ'לו לומר לאמריקנים שמאחורי המילים היפות, יש עדיין אלפי כבאים ואחרים שנפגעו בסוגים שונים של מחלת הסרטן לאחר שעבדו באזור ההריסות של מגדלי התאומים.

ולדבריו יש גם רבים שעדיין מחכים שהמדינה תסייע להם.

 

ייתכן שהמחקר החדש יסלול את הדרך לתיקון חוק הפיצויים, אבל על פי ההתנהלות של הפוליטיקאים בוושינגטון, אי אפשר לדעת כמה זמן זה ייקח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מסתפקים במילים יפות. פועל בניין בגראונד זירו
צילום: Gettyimages
60 שוטרים נהרגו בפיגועים. איש כוחות החילוץ ב-11/9
צילום: AFP
הזניח את הגיבורים מאחור? ג'ורג' בוש
צילום: AFP
חתם על חוק חדש לכיסוי טיפולים רפואיים. ברק אובמה בגראונד זירו
צילום: AP
הגיבורים שנלחמו על ניו יורק חלו וחלקם הלכו לעולמם ממחלות. הלוויית שוטר שנהרג בפיגועים
צילום: איי פי
הרגע שזעזע את אמריקה והעולם כולו. אסון התאומים
צילום: AP
5 חודשים של עבודה תחת אבק רעיל ביותר. גראונד זירו
צילום: AFP
מומלצים