שתף קטע נבחר

נפטר מבקר המסעדות דניאל רוגוב

דניאל רוגוב, מבקר היין המוביל והחשוב בישראל, הלך לעולמו לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. ערוץ האוכל חולק לו כבוד אחרון כחלק חשוב ובלתי נפרד מעולם היין והאוכל הישראלי והעולמי

דניאל רוגוב, דמות ענק חשובה ומשמעותית בענף היין הישראלי ומראשוני מבקרי היין בעיתונות הישראלית, הלך לעולמו הלילה אחרי מאבק במחלה קשה.

 

דניאל רוגוב, שם העט של דייויד ג'ורוף, הציב וקבע סטנדרטים בתחום סיקור ענף היין בישראל, הן במתן פרמטרים לאיכות יין והן במתן ביקורת בונה ליקבים וליינים. כמו כן, הוא נחשב לשגריר נאמן של יינות ישראל בעולם.  

 

דירוגי היינות של דניאל רוגוב כיכבו במרוצת השנים במיטב המגזינים העוסקים בתחום היין בעולם. בשנים האחרונות אף פרסם ספרים העוסקים ביינות ישראל.

 

 

דניאל רוגוב (Publisher: Toby Press) (Publisher: Toby Press)
דניאל רוגוב(Publisher: Toby Press)

 

בתחילת דרכו רוגוב נתקל בקהל ישראלי קשה שטען שהביקורות שכתב היו מתנשאות ומנותקות מהמציאות בארץ. אולם עם הזמן רוגוב התחבב על הקהל הישראלי, שראה בו מקור אמין לביקורות על יין ואף על מסעדות. הביקורות שכתב רוגוב, בתחום היין והמסעדות, כללו לא רק תיאורי טעמים וריחות, אלא גם ידע קולינרי נרחב, שאפשר לקוראים להכיר את מרכיבי המנות.

 

קהל מעריציו כלל גם מסעדנים וקולגות מהתחום שהעריכו אותו, את אופיו הססגוני וגם את סיפוריו הרבים והצבעוניים, שכן רוגוב לא חסר חוש הומור, לא בכתיבתו ולא בחייו הפרטיים. בשיחות פרטיות למשל, טען לא אחת, בחיוך כמובן, שדמות המבקר בסרט "רטטוי" התבססה עליו. 

 

חיפוש שמו בפורומי האוכל והמסעדות השונים יניב תוצאות רבות, הוכחה לכך שאנשים ראו בו מבקר מוסמך. מסעדה שזכתה לביקורת חיובית מפיו, ידעה שקהל גדול צפוי להגיע לפתחה.

 

אדם מונטיפיורי, המנהל המקצועי של יקבי כרמל, שרת שנים רבות כמנהל היצוא של יקבי כרמל ויקבי רמת הגולן, וכנציג היין הישראלי בחו"ל חזה לאורך השנים בתרומתו האדירה והחשובה של רוגוב לתעשיית היין הישראלית. "דניאל היה גם חבר טוב, אדם נעים ונחמד לכל אחד, איש מעניין ומלא חוש הומור, ומלא סיפורים המתאימים לכל מצב ולכל אירוע", הוא מספר.

 

"הוא היה חבר אישי שלי ב-20 השנה האחרונות. שנינו הגענו מארצות דוברות אנגלית ולשנינו חשובה מאוד תעשיית היין הישראלית. הייתה לנו שפה משותפת, תרתי משמע ותמיד אזכור אותו יושב איתי בבית קפה או מסעדה, כשבידו האחת כוס האספרסו הקבועה ובידו השנייה הסיגריה הנצחית, שני דברים המייצגים את דמותו", אומר מונטיפיורי.

 

"נתגעגע אל חוש ההומור של דניאל, אל השנינות, אל הסיפורים המתובלים ואל החיוך והאוזן הקשבת שתמיד הייתה לו לכל אחד בכלל ואלי בפרט. נתגעגע אל האיש, גם לרוגוב המבקר והתורם וגם אל רוגוב האדם".

 

רוגוב כתב במשך שנים כמבקר המסעדות והיין של עיתון "הארץ" ואף ניהל פורום לקהל קוראיו, שם פורסם הלילה הספד שכתב בעצמו ובו מסר: "כתבתי על אוכל ויין במסירות עמוקה ואהבה גדולה ומתוך ידיעה שלא מדובר רק במזון ושתייה אלא כמבטאים את ההיסטוריה ואת הצרכים החברתיים והאינטלקטואלים שלנו. אני מקווה שמורשת רוגוב תמשיך, ואין שום סיבה שלא. זכרו אותי בעתיד, נהניתי מכם, ואני מקווה שנהניתם ממני".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת מדריך היינות הטובים ביותר של דניאל רוגוב לשנת 2010
עטיפת ספר
מומלצים