שתף קטע נבחר

עימות בין שוטרים למפגינים בת"א; 20 נעצרו

הפינוי הלילי הוביל להתפרצות אלימה: "חולדאי הביתה", צעקו כ-200 מפגינים שנחסמו בכוח ע"י שוטרים. "עד עכשיו היינו עדינים - לא נוותר". 20 נעצרו, כבישים נחסמו לסירוגין. לפני כן איתרו טנדר עם חפצים מהמאהל - שנעצר באמצע הכביש, ונפרק

מחאת האוהלים עולה שלב, והחליפה את הדיבורים על מאבק לא-אלים בהפגנה אגרסיבית וממושכת, שכללה החלפת מהלומות בין שוטרים למפגינים.

 

במאהלי המחאה בתל-אביב הביעו הבוקר (ד') כעס רב למראה פקחי העירייה שפינו אוהלים לא מאוישים וחפצים זרוקים. בצהריים הם החליטו לענות: אחרי שהשתלטו על משאית עם ציוד באמצע הכביש והחזירו אותו למאהל ברוטשילד, הגיעו כ-200 פעילים להפגנה סוערת בכניסה לעירייה. "היינו עדינים עד עכשיו, אבל לא נשתוק יותר. התשובה להפרטה - מהפכה", צעקו, תוך שהם מנסים לחסום כבישים סמוכים. 20 בני אדם נעצרו. ynet העביר את האירועים בשידור חי.

 

מחאת האוהלים - הכותרות האחרונות:

 

ביצים וחפצים הושלכו על הבניין, אליו ניסו לפרוץ - ושוטרים שנערכו חסמו את דרכם של המוחים, תוך שימוש בכוח. העימות נמשך זמן רב. "העם דורש פינוי חולדאי", צעקו מפגינים. חלקם באו עם מסיכות על הפנים וגרביונים כדי להמחיש את התנהגות עובדי העירייה, "שבאו באישון לילה לקחת לנו את החפצים".

 

הכניסה לבניין עיריית תל אביב, היום (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
הכניסה לבניין עיריית תל אביב, היום(צילום: בן קלמר)
  

בין היתר, ניסו המפגינים לחסום את הכבישים הסמוכים לבניין העירייה ועלו על אוטובוס שעבר במקום ונתקע בעומסי התנועה. שוטרים נכנסו לאוטובוס והורידו ממנו את המוחים בכוח. גם דפני ליף, אחת ממובילות המאבק, הגיעה לאזור, אך לא לקחה חלק פעיל באירועים.

 

שירי טנברינק סיפרה: "הלכנו היום לבדוק מה עם החפצים שלנו, שלקחו לנו בלילה. דיברנו עם האנשים בעירייה שאמורים להיות אחראים, אבל מה שנאמר לנו זה שהחפצים שלנו כבר בזבל".

 

מפגינים חוסמים את התנועה, היום בתל אביב (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
מפגינים חוסמים את התנועה, היום בתל אביב(צילום: דנה קופל)
 

מפגין נוסף אמר ש"צריך לזכור שהמחאה הזאת היא של כל המדינה, שחולדאי לא יתעסק איתנו כי כרגע היא חוצה את גבולות מדינת תל-אביב. עד היום לא היה לנו שום דבר נגד העירייה, זו בעיה רחבה יותר ועדיף שהיא תיפתר בלי שהעירייה תתערב".

 

עימותים בעיריית ת"א, היום (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
עימותים בעיריית ת"א, היום(צילום: בן קלמר)

 

יוחאי, שנתפס על ידי שוטרים ואף נפגע בעימות הפיזי, אמר: "עמדתי בשורה הראשונה, בזמן שהשוטרים ניסו לתפוס מפגין עם מגאפון ניסיתי לעזור לו אבל מהר מאוד לפחות ארבעה אנשים תפסו אותי. בכלל לא הבנתי שאלה שוטרים. עפתי על הרצפה וקיבלתי חבלות בפנים ובכתפיים, אבל שום פצע לא פוגע כמו העובדה ששוטרים עשו לי את זה כשאני נאבק פה גם בשבילם".

 

אורן מתעמת עם השוטרים. "החפצים נלקחו ללא צו" (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
אורן מתעמת עם השוטרים. "החפצים נלקחו ללא צו"(צילום: בן קלמר)

 

מוקדם יותר, טנדר שעליו הועמס ציוד שפונה משדרות רוטשילד, מצא עצמו נעול ותקוע באמצע רחוב לינקולן הסמוך - והפעילים מיהרו לפרוק ממנו את הציוד. הם אף הקימו מאהל זמני על המדרכה, בטרם שבו לרוטשילד. בהמשך התארגנה הפגנה מול עיריית תל-אביב.

 

עצור נוסף בהפגנה, היום בתל אביב (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
עצור נוסף בהפגנה, היום בתל אביב(צילום: בן קלמר)
 

נהג הטנדר שנעמד במרכז הכביש, האשים גם בכך את הפעילים. לדבריו, מספר בחורים ניגשו לרכב כשעצר לרגע, וחטפו את המפתח מתוך האוטו. "הם גנבו את המפתחות וברחו. אם היו לי מפתחות, הייתי כבר נוסע מכאן", אמר, "אני לא נהנה לעמוד כאן בחום ולהיות חלק מהאירוע הזה".

 

הפעילים מצדם לא בזבזו זמן ומיהרו לגשת לרכב כדי לפרוק ממנו את הציוד השייך להם. "העירייה יכולה לפנות אוהלים וחפצים אישיים בכוח, אבל היא לא יכולה לפנות את הנחישות של כל אחד מאיתנו ליצור חברה צודקת וסולידרית יותר", אמר ישי מישור ממאהל בן גוריון, שנכח במקום. פעילים אחרים ציינו: "מאוד חבל שרון חולדאי שולח מכתבים עם פרחים וכעבור 10 שעות שולח פקחים שיפנו את האוהלים".

 

ביצים על בניין העירייה, היום בתל אביב (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
ביצים על בניין העירייה, היום בתל אביב(צילום: דנה קופל)
 

למקום הגיעו שוטרים, שהתעמתו עם הפעילים בתחילה, אך הם הסבירו כי הציוד שנמצא על המשאית נלקח מהם ללא צו ויש להם זכות חוקית לדרוש אותו בחזרה. הם אף הגישו תלונה נגד עיריית תל אביב ונהג המשאית בגין "בזיזת" חפציהם. "יש כאן פורץ מטעם העירייה שמנסה לפרוץ אותה ולזרוק את החפצים שלנו לזבל", ציין אחד מדיירי המאהל, ברוך אורן.

 

גם את הספה לקחו לפעילים. פורקים את המשאית ברחוב (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
גם את הספה לקחו לפעילים. פורקים את המשאית ברחוב(צילום: בן קלמר)

 

הפעילים הורידו מהרכב שמיכות, שולחנות, כיסאות, נעליים, בגדים וספות, ובתור אקט מחאה, הקימו מאהל חדש על המדרכה הסמוכה, מול סופר AM:PM. כעבור זמן קצר, הם העמיסו את החפצים על משאית משלהם ופתחו בצעדה חזרה לשדרות רוטשילד.

  

רון חולדאי: "באוהלים היו סמים, נשים לזה סוף"

דיירי המאהל בתל-אביב כבר התעמתו קודם לכן עם פקחים, וכינו אותם "הכלבים שחולדאי שחרר הבוקר, נאצים במדי העירייה". "מדובר במעשה ביזה של ממש", אמר יגאל רמב"ם, מראשי המאבק, שגם האשים את הפקחים בהחרמת ציוד אישי. "הבריונים של חולדאי הגיעו לפנות בוקר ובמעשה של 'גנב בלילה', זרקו לתוך משאיות האשפה אוהלים עם ציוד אישי שכלל ספרים, מחשבים ניידים ומכשירים אישיים". 

 

בעיריית תל-אביב הסבירו כי "בהמשך להודעת מנהיגי המחאה על סיום שלב האוהלים, ובהמשך לפינויים של כ-600 אוהלים בעיר על-ידי המפגינים, ניקתה העירייה את השדרות מאוהלים עזובים וריקים, אשר היוו מפגע תברואתי". עוד הבהירו כי יסייעו לפעילים להקים מתמחי הידברות ולהציב במקום האוהלים צליות ומחצלות, לצורך מעגלי שיח.

 

"עד שננצח". מפגינים סמוך לבניין העירייה, היום (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
"עד שננצח". מפגינים סמוך לבניין העירייה, היום(צילום: בן קלמר)
 

עם זאת, ראש העירייה, רון חולדאי, הבהיר בדבריו ל-ynet כי בכוונתו לעשות סדר במחאה. "האוהלים הגיעו לוונדליזם, סמים והגיע הזמן לשים לזה סוף", אמר, "רוב האוהלים היו ריקים, בחלקם הפכו לפחי אשפה והגיע הזמן לנקות את השדרות".

 

במקום שדרות רוטשילד, מאהל מול AM:PM (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
במקום שדרות רוטשילד, מאהל מול AM:PM(צילום: בן קלמר)

 

גם עיריית חולון נקטה היום צעדים נגד דיירי האוהלים בשכונת ג'סי כהן. הבוקר פשטו כוחות גדולים של משטרה ופקחים והרסו בפטישים כ-10 צריפי עץ שהוקמו במאהל המחאה, בכפוף לצווי פינוי שהונפקו בתחילת השבוע. הפעילים ניסו להתנגד והתעמתו עם שוטרי היס"מ במקום, ארבעה מהם נעצרו.

 

אורטל, אם לשני ילדים ושלישי בדרך, שהתגוררה באחד הצריפים, התפרצה לעבר הפקחים: "איך אתם לא מתביישים להרוס את הבית שלנו ולזרוק ככה את הצעצועים של הילדים שלי? לאן אני אלך עכשיו?" הטיחה בהם בזעם. "הצריף הזה היה הבית שלי. למה הממשלה לא דואגת לנו, המסכנים האמיתיים? כבר הערב נחזור לפה עם עצים ונבנה מחדש את הצריפים שלנו".

 

מעיריית תל־אביב נמסר בתגובה כי הערייה "תמכה במחאה מראשיתה וסיפקה לה שירותים לאורך זמן. ראש העירייה הביע תמיכתו במטרות המחאה ובבעיות שהוצפו במסגרתה ונתן לה להימשך תקופה ארוכה. גם בהמשך, לאחר פירוק המאהלים, עליו הודיעו מובילי המחאה, תאפשר העירייה את המשך המחאה, כאשר תקים 4 מתחמי הידברות ושיח בשדרות רוטשילד, נורדאו ובן גוריון, זאת ללא הפרעה למרחב הציבורי".

 

לדברי העירייה, "בעקבות תלונות תושבים המתגוררים בסמוך על רעש, סמים, צואה בחצרות הבתים ומפגעים רבים נוספים וכן הפקעת המרחב הציבורי והתנהגות לא ראויה של השוהים בשדרות, אנו נדרשים להחזיר את השדרה לשימוש הציבור הרחב ולנקותה. העירייה פנתה בימים האחרונים ליושבי האוהלים והציעה סיוע בפינוי ובמתן מענה סוציאלי לנזקקים ואוהלים רבים אכן פונו באופן עצמאי.

 

"לא נאפשר לקבוצות קיצוניות הנוקטות בגילויי אלימות ומפירות את החוק ולאלו הקוראים לעובדי ציבור 'נאצים' לנהל את הסדר הציבורי בעיר, ואף נוציא צווי פינוי כנדרש על מנת להחזיר את השדרות הציבוריות בעיר לתפקוד מלא".

 

את השידור החי צילם אסי כהן והפיקו רוני גל ומגלי סקידלסקי

 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו נרי ברנר, יואב מלכה, אביאל מגנזי ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העימות בעיריית תל אביב, היום
צילום: בן קלמר
לשוטרים הוסבר כי פריקת הציוד חוקית
צילום: בן קלמר
בלי מפתחות. המשאית תקועה באמצע הרחוב
צילום: בן קלמר
דפני ליף סמוך לעיריית ת"א, היום
צילום: דנה קופל
צריפי עץ נהרסו בחולון. הפעילים מחו
צילום: AFP
עימות בין שוטרים למפגינים, היום
צילום: בן קלמר
מומלצים