שתף קטע נבחר

הפתעה מתחת למגב

ההוצאות הרבות של משק הבית לא מסתכמות בסעיפים הקבועים והמוכרים. הפתעה לא נעימה כמו דו"ח חניה, היא הוצאה מעיקה שכדאי לטפל בה בהקדם בטרם יתפח החוב

אם לא די בשלל ההוצאות שאנו נדרשים לשלם בחיי היומיום, לא פעם מצטרפים להם תשלומים לא קטנים כהוצאות בלתי צפויות. לא, לא מדובר באיזו רכישה לא מתוכננת, אלא חובת תשלום שהוטלה עלינו על ידי הרשויות.

 

כמה פעמים הגעתם לרכבכם וגיליתם פיסת נייר צמודה לשימשה הקדמית? בהחלט מחזה לא נדיר ומעצבן. תמיד קיימת תקווה שמא מדובר באיזו פרסומת למסעדה או קופון הנחה, אך ככל שמתקרבים לרכב והתמונה נעשית ברורה יותר – דו"ח ולא משהו אחר, האכזבה והתסכול גוברים.

 

בקשה להשפט מקפיאה את כפל הקנס עד תום הדיונים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בקשה להשפט מקפיאה את כפל הקנס עד תום הדיונים(צילום: shutterstock)

 

בהנחה שבאמת חניתם במקום האסור בחניה, או כזה המחייב תשלום עבור החניה ולא שילמתם ואין לכם הסבר משכנע - עם כל הצער שבדבר, העדיפות הראשונה היא לשלם את הקנס. אם החלטתם שלא לשלם, עומדות בפניכם שתי אפשרויות לנסות ולבטל אותו: פניה לרשות המקומית על מנת להביא לביטול הקנס או בקשה להישפט.

 

בקשה לביטול הקנס בפניה לרשות המקומית יכולה לנבוע משלל סיבות, אך חשוב לציין בפניה סיבות הגיוניות שישכנעו את האחראים לבטל את הקנס. אם אין זו הפעם הראשונה שלכם או שכבר קיבלתם קנס במהלך השנים האחרונות – תצטרכו תירוץ טוב במיוחד. בכל מקרה, מומלץ מאוד לעשות זאת בהקדם האפשרי.

 

אל תסמכו על ההתיישנות

האפשרות השניה היא בקשה להישפט. הבקשה עצמה מצורפת לדו"ח החנייה והנהג נדרש למלא בה את פרטיו ולהגישה לרשות המקומית תוך 90 יום. לאחר שנשלחה הבקשה, יקבע מועד לדיון בבית המשפט, אליו יזומן הנהג בדואר רשום. בדיון, יטען הנהג את טענותיו בתקווה כי יצליח לשכנע את השופט. דוגמה לטענה היא כאשר הדו"ח נערך באופן לקוי, או שהיתה אי בהירות לגבי התמרור המוצב במקום. יש לציין כי עם הגשת הבקשה להישפט מושהה המנגנון של כפל קנס.

 

מה זה כפל קנס? במידה ולא שולם קנס בגין עבירת חנייה תוך 90 ימים ממועד קבלת הודעת תשלום הקנס, מתווסף לסכום הקנס רכיב של ריבית פיגורים בשיעור של 50% מגובה הקנס. לאחר כל 6 חודשים, במידה שהקנס לא משולם, מתווסף רכיב של ריבית פיגורים בשיעור של 5% על סכום הקנס.

 

העירייה חייבת להמציא את הדו"ח לבעל הרכב בדואר רשום תוך שנה ממועד העבירה וכן לנקוט אמצעי גביה כנגד החייב בתוך תקופה שלא תעלה על שלוש שנים. במידה והרשות לא עמדה בכך ולא פעלה לגבות את החוב, הרי שהחוב התיישן.

 

האם אפשר לסמוך על זה? העיריות מציגות לרוב דוחות המאשרים לכאורה את מועדי שליחת המכתבים, ואולם לרוב אין מדובר בדו"ח מפורט, עם פירוט העבירה וכו'.

 

לא מעט מקרים כאלו הגיעו לדיון בבתי המשפט ובחלקם לא התקבלה "הוכחת" הרשויות על שליחת מכתבים ואולם, כעיקרון, לא כדאי להתעלם מהדו"ח ולא מומלץ לקחת את הסיכון. הדו"חות צוברים ריביות והצמדות בשיעורים גבוהים מאוד. אם לא תצליחו להוכיח כי אכן חלה התיישנות, תאלצו לשלם את כל הסכום.

 

תמיד קיימת תקווה שמדובר בפרסומת
צילום: shutterstock
לא שילמתם עבור החניה? הכינו הסבר משכנע
צילום: shutterstock
מדור שיווק בשיתוף שופרסל דיל
מומלצים