שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחאה רצה ברשת: האמת מאחורי הסכם הרופאים

  האם הרופאים מתלוננים לחינם או שההסכם שעליו חתם ד"ר אידלמן פוגע בעבודת הרופאים? אתמול עלה לרשת מערכון מצחיק-עצוב בכיכובו של יניב ביטון מ"נבחרת ישראל בטלוויזיה", המגלם מתמחה שמגלה את האמת העגומה שמאחורי ההסכם

  ב-5 באוקטובר מתכוונים לנטוש את בתי החולים מאות מתמחים אשר חתמו על מכתבי התפטרות, במחאה על ההסכם שערך יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן עם משרדי האוצר והבריאות. האם ההסכם אכן מיטיב עם מערכת הבריאות?  

   

  התפתחויות אחרונות במחאת המתמחים:
   
  אתמול הועלה לרשת מערכון קצר בכיכובו של השחקן יניב ביטון, כוכב "נבחרת ישראל בטלוויזיה", שכבר זכה לאלפי צפיות. בסרטון הוא מגלם רופא מתמחה היושב לצד רופאה על ספסל בית החולים ומעיין בהסכם החדש. השניים מדפדפים בהתלהבות ועוברים על הסעיפים, כשלאט לאט מתחוורת התמונה האמיתית. 
   

   

  חוקי להתפטר?

  תחילה מתעכבים השניים על בשורת תוספת 1,000 התקנים למערכת הציבורית. "כמה תקנים חסרים?" שואלת הרופאה את עמיתה, והוא משיב לה: "7,000". הרופאה עונה: "זו התחלה טובה. אלף במיידי, ו... עם זה מתחילים". אז עונה לה ד"ר ביטון: "זה לא במיידי, זה לתשע שנים". 

   

  לאחר מכן דנים השניים בהעלאת שכר הרופאים ב-47%, ומבינים שגם כאן מדובר על העלאה לתשע שנים, כך שבפועל יקבלו תוספת של 1.20 שקלים לשעה. בהמשך עוברים הרופאים על סעיף המענק בסך 300 אלף שקל לרופאי הפריפריה, שמסתבר שיצא מתקציב בית החולים המדולל ממילא. גם מספר התורנויות אמנם יפחת לשש בלבד בחודש, אך רופאים בכירים ייאלצו להמשיך לבצע אותן עד גיל 47. 

   

  בסוף המערכון מחליטה הרופאה להתפטר. היא קמה מהספסל, אלא שאז היא מבחינה שרגלה כבולה בשלשלאות ברזל למערכת הרפואית. "אסור לך להתפטר. זה לא חוקי", מפטיר לעברה ביטון.

   

  מעורב במאבק הרופאים

  יניב ביטון (33), צילם את המערכון בהתנדבות בבית חולים במרכז הארץ, יחד עם קבוצת התיאטרון שבה הוא משתתף, המכונה "הגדוד העברי". ביטון פעיל במאבק הרופאים בזכות שני חבריו, רופאים מתמחים שהיו בין המתפטרים.

   

  "הייתי מאוד מעורב במאבק הזה מההתחלה", הוא מספר ל-ynet. "חבריי הרופאים הרגישו שהציבור אינו מבין את המאבק וביקשו שאעזור בצורה קלילה יותר. היום אני כבר ממש בקיא בכל הפרטים בזכות החברים, ההפגנות שהשתתפתי בהן וההכנות למערכון שאליו התגייסנו".

   

  מה דעתך על מאבק הרופאים היום?

  ביטון: "אני לחלוטין בתוך זה ועם הרופאים. יש פה הזדמנות לעשות שינוי גדול, וכן, צריך כסף בשביל זה. התרגלנו לקחת כמובן מאליו את העובדה שתמיד יש רופא זמין שאליו אפשר לפנות, אך כל זה יקרוס אם כל האנשים הטובים לא יישארו במערכת. זה בלתי נתפס שמגדירים התפטרות של אזרח כבלתי חוקית ושבהסכם מסנדלים את הרופאים לתשע שנים שבהן נאסר עליהם למחות. אני מאמין שהציבור יבין שחייב לבוא שינוי ושבסוף גם נצליח לחולל שינוי ברפואה".

   

  אתה במקור שחקן תיאטרון. מתי גילית שיש לך כישרון חיקוי מדויק כל כך?

  ביטון: "עשיתי חיקויים מאז שהייתי בגן, זו הייתה הדרך שלי לתקשר עם המציאות, אבל עד "נבחרת ישראל בטלוויזיה" אף פעם לא עשיתי את זה תמורת תשלום. היה מרתק לשבת סוף שבוע עם דמות שלא ראיתי וללמוד לחקות אותה תוך יומיים".

   

  יש חיקוי שלך שאהבת במיוחד?

  ביטון: "אני אוהב את החיקוי של גל אוחובסקי, דודו אהרון וקצב. המשפחה שלי אהבה את החיקוי של גברי לוי מהגשש החיוור".

   

  ומה החלום שלך?

  ביטון: "להמשיך לעבוד בזה, להמשיך ליהנות ממה שאני עושה, ושתהיה לי תוכנית משלי ביום מן הימים". 

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מענק לרופאים בפריפריה? יצא מתקציב בית החולים המדולדל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים