שתף קטע נבחר

סיכול הפיגועים: "גל מעצרים כמו באינתיפאדה"

הפלסטינים הופתעו ממימדי המבצע שבו נעצרו האחראי לפיגוע בבנייני האומה, מחבל שעמד להתפוצץ בפסגת זאב, ועוד עשרות פעילי חמאס. "זה ניסיון של ישראל לכסות על הכישלון המודיעיני שגרם לפיגוע מצפון לאילת", היה מי שטען

פלסטינים באזור חברון הודו כי מבצע המעצרים שביצע צה"ל בשבועות האחרונים בגדה, הותיר אותם המומים. התושבים, שעד להודעת השב"כ הערב (יום ד') כי עצר 13 חוליות חמאס בגדה לא ידעו מה היה הרקע לפעילות צה"ל שם, אמרו כי מדובר במבצע המעצרים הגדול ביותר שראו מאז אינתיפאדת אל-אקצה. "הרבה מהעצורים אכן היו אנשי חמאס, אבל הם שייכים רק לזרוע הפוליטית של התנועה", טען עיסא עאמר, פעיל בוועדות העממיות של חברון.

 

אחר הצהריים הותר לפרסום כי כוחות הביטחון עצרו לאחרונה עשרות פעילי חמאס בגדה המערבית, בחשד שהיו מעורבים בתכנון פיגועים וחטיפות של ישראלים. בין העצורים גם אצחאק ערפה, תושב מזרח ירושלים ובעל תעודת זהות כחולה, החשוד שהניח את מטען החבלה שהתפוצץ ליד בנייני האומה בעיר לפני כחצי שנה, וגרם למות תיירת בריטית ולפציעתם של עוד עשרות. עצור אחר עמד להתפוצץ בטרמפיאדה בגבעה הצרפתית. אחרים תכננו ירי על כלי רכב של צה"ל וחטיפה של חיילים ומתנחלים. חלק גדול מהמעצרים בוצעו בשבועיים האחרונים של אוגוסט.

 

פלסטינים מיידים אבנים על חיילים במהלך המבצע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פלסטינים מיידים אבנים על חיילים במהלך המבצע(צילום: EPA)

 

הפלסטינים טענו כי במבצע שביצע צה"ל ב-21 באוגוסט, שלושה ימים אחרי מתקפת הטרור בדרום ובשיא ימי ירי הרקטות מרצועת עזה על ערי ישראל, נעצרו יותר מ-100 אנשים. רובם ככולם היו תושבי חברון והכפרים הסמוכים לה - דורא, בית אולה, יאטה, בית עווא וצוריף. עיסא עאמר סיפר ל-ynet: "בשעה 03:00 לפנות בוקר הגיעו לעיר ולכפרים הסובבים אותה כוחות צבא גדולים עם עשרות כלי רכב צבאיים. הם סגרו את כל הדרכים המובילות לעיר, והתחילו להתפרס ברחובות ולפרוץ לבתים כדי לבצע מעצרים".

 

לדברי הפלסטינים, צה"ל עצר בין היתר את מוחמד אבו ג'חישה וחאתם קפישה, שני חברים בפרלמנט הפלסטיני מטעם חמאס. עצור אחר, לדבריהם, הוא איימן קוואסמה, בנו של מי ששימש ראש הזרוע הצבאית של חמאס בחברון, עבדאללה קוואסמה. צה"ל חיסל אותו בשנת 2003. "גם אם עצרו מישהו מחמאס, הרי שאיתו נעצרו גם שכנים או בני משפחה. אנחנו יודעים שבעבר היו מעצרים ממניעים ביטחוניים, אבל הפעם רוב העצורים משתייכים פוליטית לחמאס".

 

מבצע המעצרים בחברון. "רוב העצורים משתייכים פוליטית לחמאס" (צילום: AP) (צילום: AP)
מבצע המעצרים בחברון. "רוב העצורים משתייכים פוליטית לחמאס"(צילום: AP)

 

יצוין כי לפי דברי השב"כ היום, לפחות שניים מבני משפחת קוואסמה היו מעורבים בתוכניות לבצע פיגועים בישראל, בהם סעיד קוואסמה, שהתכוון לשמש כמחבל המתאבד שיתפוצץ בגבעה הצרפתית.

 

"ישראל מכסה על הכישלון בפיגוע מצפון לאילת"

הרשות הפלסטינית מיהרה לגנות את המעצרים ב-21 באוגוסט, אך איש לא ידע לספר אז, לפחות באופן רשמי, מה הסיבה למבצע החריג. גורמים פלסטינים העריכו כי ישראל ערכה אותו "כדי לכסות על הכישלון שנחלו גורמי המודיעין והצבא בפיגוע מצפון לאילת". עם זאת, היו שהעריכו כי ישראל חיפשה תא רדום של חמאס בחברון, הנחשבת למעוז החזק ביותר של התנועה בגדה המערבית. עאמר מפקפק בכך: "אני בטוח שלחמאס אין זרוע צבאית בגדה המערבית, כי למנגנוני הביטחון של הרשות יש שליטה חזקה מאוד על פעילי הארגון".

 

עוד גל מעצרים ב-29 באוגוסט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עוד גל מעצרים ב-29 באוגוסט(צילום: EPA)

 

פחות מ-24 שעות אחר-כך, כשהרוחות בחברון סערו עדיין מאירועי הלילה הקודם, פשטו כוחות צה"ל שוב על העיר. היעד היה הפעם ברור - ביתו של עלי חסן קוואסמה, פעיל חמאס פלסטיני שנעצר לפי הפלסטינים עשרה ימים קודם לכן באחד ממבצעי המעצרים השגרתיים שצה"ל מבצע כמעט מדי לילה. "הצבא הגיע בכוחות גדולים, ושוב הכריז על חלק מהאזור שטח צבאי סגור. הוא הרחיק עיתונאים פלסטינים וזרים שהגיעו לסקר את האירוע", סיפרו פלסטינים.

 

במהלך הגיחה הזו של צה"ל, התעמתו פלסטינים עם החיילים, ויידו אבנים ובקבוקים לעברם. צה"ל השתמש בירי גז מדמיע ורימוני הלם כדי לפזר את המתפרעים. "צה"ל פינה את ביתו של חסן קוואסמה מיושביו, והתחיל לבצע סריקות בתוכו. אחר כך הם פוצצו שני חדרים בבית, ולאחר מכן יצאו מהעיר", סיפרו פלסטינים. השמועות על כך שצה"ל מצא מטען חבלה בביתו של קוואסמה פשטו בעיר, אולם לא כולם קיבלו את הטענה הזו.

 

"אני לא חושב שמצאו שם חגורת נפץ כמו שנטען, כי בחמאס קיבלו החלטה אסטרטגית שהם שומרים על רגיעה גם בגדה וגם ברצועה", טען עאמר. "אני בטוח שהאינטרס של חמאס הוא לשמור על הרגיעה. הם יודעים שכל דבר שהם יעשו בגדה המערבית ישפיע מיד על עזה ויספק לנתניהו תירוץ נוסף לתקוף אותה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליל מעצרים בחברון, לפני כשבוע
צילום: EPA
סעיד קוואסמה. התכוון להתפוצץ בפסגת זאב
אצחאק ערפה. הניח מטען ליד בנייני האומה
המטען שאמור היה לשמש לפיגוע ההתאבדות
מומלצים