שתף קטע נבחר

לבני נגד רה"מ: פעם לא היינו זקוקים לחילוץ מצרי

הקיפאון המדיני, ההידרדרות ביחסים עם טורקיה ומצרים, השחיקה בברית עם ארה"ב וגם המחאה החברתית - יו"ר האופוזיציה סבורה שנתניהו מנסה להתנער מאחריות לכל אלה ובראיון ל-ynet היא תוקפת: "זה שמפשיטים ישראלים בטורקיה, זו הגאווה הלאומית?". ומופז? "הבאזים נגמרים כשאני מנצחת"

ציפי לבני מודאגת. ההידרדרות החדה ביחסים עם טורקיה ומצרים, הברית הנשחקת עם ארצות הברית והקיפאון המדיני מול הפלסטינים גרמו לה, לדבריה, "לזעוק כי אי אפשר יותר לשתוק". בראיון שהעניקה ל-ynet היא תקפה בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו שלדבריה "מסיר אחריות מהכתפיים".

 

ציפי לבני - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

"רמת הדאגה שלי עלתה מאוד בשבוע האחרון", מספרת יו"ר האופוזיציה, "כל יום יש משהו אחר, אבל אצלנו אף אחד לא אחראי. הדבר שמטריד אותי הכי הרבה בהתנהלות הזו של הממשלה הן האמירות שבהן מלווה נתניהו את מה שקורה. הוא אומר: הכל קורה לנו. שום דבר לא באשמתנו, או לא באחריותנו. מה שקורה זה מעצם קיומנו. במצרים – האחים המוסלמים משתלטים - זה קורה. ארדואן עושה את מה שעושה – אבל גם זה לא קשור אלינו. אבו מאזן הולך לאו"ם – גם זו החלטה רק שלו. העולם יצביע בעד מדינה פלסטינית – זה רוב אוטומטי. הכל קורה, ושום דבר לא קשור אלינו".  

 

לבני טוענת כי ראש הממשלה מנסה להרחיק את האחריות מעצמו ולגרום לציבור להאמין שאין בירושלים כתובת שאליה צריך לבוא עם שאלות וטענות. לדבריה, "ראש הממשלה מסיר אחריות מהכתפיים, מסיר את ההבנה שהממשלה צריכה לקבל החלטות כדי להקטין נזק ולשנות המציאות. ראש הממשלה גורם לאזרחים לחשוב שאין פיתרון. כך הוא גורם לכולם לחשוב שאין מה לפנות אליו בשביל שינוי, והוא מייצר גם ייאוש, כי לכאורה אי אפשר לשנות את המצב, אז נגזר עלינו להיות מבודדים. אזרחי המדינה הזו צריכים לדרוש, כפי שדרשו צדק חברתי, גם שינוי בנשואים המדיניים והביטחוניים".  

 

"ישראל מתלהמת יותר וחלשה יותר". נתניהו לבני (צילום ארכיון: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
"ישראל מתלהמת יותר וחלשה יותר". נתניהו לבני (צילום ארכיון: דודי ועקנין)
.   

לבני טוענת כי עדיין ניתן לשנות את המציאות המדינית של ישראל. "היום אני זועקת כי אי אפשר לשתוק יותר", הוא אומרת, "לא הכל אבוד. צריך להבין: טורקיה ומצרים - אלה העוגנים שנשענו עליהם במדיניות החוץ שלנו. מדיניות חוץ ודיפלומטיה זה לא קוקטיילים. זו היכולת לגייס את היכולות שלך למען המדיניות והמדינה. זה שנתיים וחצי, ישראל מתלהמת יותר, נוזפת יותר, אבל חלשה יותר. הגורמים הקיצוניים מזהים הזדמנות לעודד נגד ישראל, כי בעבר ידעו תמיד שארה"ב תמיד איתנו. היום זה כבר לא קורה".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ומה עם הברית בין ישראל לארה"ב? לבני תמהה מהדרך שבה התייחסו בירושלים לסיוע של הנשיא ברק אובמה בחילוץ ששת הישראלים הנצורים מהשגרירות בקהיר. "זה שאובמה עזר בלילה במצרים, על זה הוא ראוי להערכה. אבל בעבר זה היה מובן מעליו, עם כל הכבוד למה שהוא עשה. הבעיה היא שהיום, לנוכח היחסים עם הבית הלבן, זה כבר לא מובן מאליו. פעם סיוע כזה היה הנורמה. היום זה כבר לא כך".

 

"הכי מטריד שהממשלה לא מודאגת"

אם שואלים את לבני, ישראל הפכה למבודדת בזירה הבינלאומית בעיקר בגלל הקיפאון בתהליך המדיני מול הפלסטינים. "ראש הממשלה אומר שהוא מוכן למשא ומתן, אך לא מקדם את זה לשום מקום, ולכן הוא אחראי. לא בכל האשמה על ישראל, ויש גורמים קיצוניים שלא יקבלו את הקיום שלנו. אך זה היה גם בעבר ויהיה בעתיד. צריך לחזור לבנות המחנה שהיינו בו: ארה"ב, ישראל, מצרים, ירדן, טורקיה ומדינות המפרץ והרשות הפלסטינית. אך במה אנו עוסקים? תרגשים מחזרת המאבטחים, וזה נורא מרגש באמת. אבל מתייחסים לזה כאל גולת כותרת ביטחונית".  

 

לבני מאשימה את נתניהו בפגיעה בכבוד הלאומי של ישראל ובהחלשתה של כושרה הביטחוני של המדינה, ורומזת כי הממשלה אינה ציונית. "תחשבו מה קרה לנו", היא אומרת, "אם פעם ישראל היתה מחלצת חטופים, אנחנו היום נזקקים לחיילים מצריים כדי להציל אותנו. זו הגאווה הלאומית שלנו? זה שמפשיטים ישראלים בטורקיה, זו הגאווה הלאומית? זה תהליך נורא, שהחלק שהכי מטריד אותי, זה שהממשלה לא מודאגת. הם אומרים: זה לא תלוי בנו. נתניהו חושב שהוא כבר יסביר הכל ככה. אבל זה לא עובד כך: אנחנו חלשים כעת, ופוגעים בנו. אנחנו צריכים להיות גאים במה שאנחנו ובמי שאנחנו. היום אני חייבת לצעוק את הצעקה הזו, כדי שאנשים יקומו משנתם. הציבור חייב להתעורר. הציונות אף פעם לא היתה פאסיבית, אבל הממשלה הזו רק מתיימרת להיות ציונית". 

 

עם אובמה ב-2008. "בעבר הסיוע היה מובן מאליו" (צילום: אלכס זגר) (צילום: אלכס זגר)
עם אובמה ב-2008. "בעבר הסיוע היה מובן מאליו"(צילום: אלכס זגר)

 

יו"ר האופוזיציה דוחה את הטענות שקדימה איבדה מכוחה בחודשים האחרונים ושבכלל, שאול מופז עשוי לגבור עליה בפריימריז של המפלגה. "נמאס לי מהפרשנות הזו", אומרת לבני, "ראיתי את זה גם לפני הבחירות. הסבירו לי באולפנים למה קדימה תתפרק. הוכחנו שאנחנו גדולים, וקדימה שומרת על כוחה. לצעירים שיצאו לרחובות נמאס. אין לי ספק שאלה שיוצאים לרחוב, מייצגים בנמאס להם - רצון לראות משהו אחר בתחום המדיני, וגם ברצון לייצור תכנים לאומיים ודמוקרטיים, וגם ממשלה שדואגת לחברה, עם משק חופשי. אני יודעת שהיחידה שיכולה לתת את מכלול התשובות ולעגן את ישראל האחרת, לא רק ברעיון אלא גם בפעולה זו קדימה בראשותי. אני משאירה

את הספינים ואת הבאזים התקשורתיים (על מופז – א.ש) לפרשנים. אני יודעת מה אני מייצגת. הבאזים נגמרים כשאני מנצחת".  

 

על הפריימריז במפלגת העבודה, שמתקיימים היום, אומרת לבני: "אני אף פעם לא עסקתי בעבודה, ולא ניסיתי לרסק אותה. הם עשו את זה בעצמם. ההחלטות של ברק היו רעות לישראל. הוא הרכיב את הקואליציה הרעה הזו. לא אתערב בבחירות פנימיות. כדי שאוכל להרכיב את הממשלה הבאה, אני צריכה שותפים שיובילו יחד את הדרך שהצגתי קודם. העבודה היא שותפה פוטנציאלית לדרך הזו. אעבוד עם כל מי שיבחר. מבחינתי אני רוצה לגייס לרעיון הזה ולתהליך הזה את מפלגת העבודה. היא מפלגה ציונית והיא צריכה לא לחבור לקואליציה כמו שישנה היום". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמת הדאגה עלתה. לבני
צילום: גיל יוחנן
"היחידה שיכולה לתת את מכלול התשובות". היריב מופז
צילום: אוהד צויגנברג
ברק. "החלטות רעות לישראל"
צילום: ירון ברנר
מומלצים