שתף קטע נבחר

עיתונים בסעודיה: הגאוותנות הפכה ישראל למנודה

בריאד מיישרים קו עם אמירתו של מלך ירדן לפיה ישראל נמצאת במצב מדיני קשה לנוכח המשבר ביחסיה עם טוריקה והאירועים הקשים בשגרירות בקהיר. גורמים בירושלים: "המצב בירדן עדין. צריך לעקוב אחר ההתבטאויות המלך לנוכח הרגישויות בארצו"

"הבידוד האזורי בו ניצבת ישראל נובע ממדיניות הגאוותנות והתוקפנות שלה אשר הפכו אותה למדינה מנודה באזור". בלשון בוטה זו תקפו אתמול (יום ב') שניים מהעיתונים המובילים בסעודיה את ישראל, בעקבות יחסיה העכורים עם טורקיה ומצרים, ולקראת ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית.

 

לקראת העצרת הכללית - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

"ישראל שכנעה את העולם כי כל צעד נגדה, אם איננו אנטישמי כי אז הוא מעשה טרור ערבי או איסלאמי", נכתב במאמר בעיתון "א-ריאד". "המהפכות הערביות חידשו את הרוח העממית כי ישראל נותרה הדוגמה הגבוהה ביותר של תוקפנות בהיותה ישות שנזרעה באמצעות מזימה בינלאומית ובחסות אירופית-אמריקנית".

 

העיתון ציין כי "מצבה של ישראל הנוכחי הוא מעורר דאגה ומתוח מבחינתה, שכן היא נכנסה לסכסוך עם בת ברית איסלאמית גדולה אשר דחתה את ההתמקחות והזלזול אשר ישראל נקטה כלפיה. טורקיה החרימה וביטלה את ההסכמים הצבאיים ונקטה מסלול של הסלמה שהגיעה עד לכדי משבר. ארה"ב ניסתה להטליא את הבגד המתפורר, אולם היא מתעלמת מכך שמי שהכניס אותה למבוכה עם ידידותיה ובנות בריתה היא ידידה שעברה על כל העקרונות והמנהגים הבינלאומיים".

 

גם היומון "אל-מדינה" הקדיש את מאמר המערכת שלו לניתוח מצבה של ישראל. העיתון טוען כי "ישראל היום מבודדת יותר מכל עת בעבר" ומונה את הסיבות לכך: "גירוש שגרירה מאנקרה, הפגיעה בשגרירותה בקהיר על ידי המון זועם, התעקשות הפלסטינים לפנות לאו"ם כדי לזכות בהכרה במדינה בגבולות 1967 והתגרותה של טורקיה בשבוע שעבר כלפי תוכניותיה של ישראל להפיק גז במזרח הים התיכון".

 

בישראל סירבו להגיב לדיווחים בסעודיה, אך התייחסו לדבריו של מלך ירדן, עבדאללה, לפיהם ירדן ועתידה של פלסטין חזקות יותר מישראל" וכי "היום, הישראלי הוא זה שמפחד". גורמים מדיניים ציינו כי "צריך לעקוב אחר ההתבטאויות של המלך לנוכח הרגישויות הפנימיות בממלכה. המצב בירדן עדין מאוד".

 

בירושלים מעריכים כי מלך ירדן נאלץ להתבטא כפי שהתבטא בין היתר לנוכח הטלטלה שחווה המזרח התיכון. "לא צריך להתרגש", אמרו גורמים בממשלה, "המלך קשור חזק לאמריקנים ויש לו גם אינטרסים חזקים עם ישראל. צריך לשמור על שקט בגזרה הזו ולעקוב אחר ההתרחשויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלך סעודיה. ישראל בבידוד
צילום: רויטרס
חרד לממלכתו? מלך ירדן
צילום: EPA
מומלצים