שתף קטע נבחר

דו"ח פלסטיני לתורמים: כך אנחנו בונים מדינה

ביום ראשון יוגש בניו-יורק דו"ח על פעילות הרשות הפלסטינית, לפיו הצליחה לייעל את הוצאותיה, להגדיל את ההכנסות וגם להפחית פשיעה. הם גם מבטיחים לשקם את עזה

הפלסטינים מציגים נתונים אופטימיים לקראת הכרזה על מדינה באו"ם: במסגרת מאמציה של הרשות הפלסטינית לבנות את מוסדותיה, עתיד ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד להעביר ביום ראשון דו"ח שנתי על מצב בניית המוסדות הפלסטינים. 

 

ספטמבר כבר פה, וגם ההצבעה באו"ם:

 

בדו"ח, שיועבר למדינות התורמות שנציגיהן יתכנסו בניו-יורק, מציגה הרשות הפלסטינית את הישגיה בתוכנית הדו-שנתית, שבמסגרתה נבנו מוסדות המדינה בניצוחו של פיאד. הוא ציין כי מאמצי הפלסטינים להפוך למדינה הם בלתי נמנעים והדגיש כי הם מוכנים לכך. עיקרי ההישגים, לפי הדו"ח, קשורים לנושאים של ניהול פיננסי ציבורי, ביטחון, מערכת המשפט, מלחמה בשחיתות וגם שקיפות.

 

מתכונים לחגיגות בספטמבר (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
מתכונים לחגיגות בספטמבר(צילום: אליאור לוי)

 

במסגרת הניהול הפיננסי, נכתב בדו"ח, כי הרשות הפלסטינית הצליחה לייעל את הוצאותיה ולהגדיל את ההכנסות, כחלק מהאסטרטגיה להפחית את ההסתמכות על הסיוע החיצוני.

 

מהדו"ח עולה כי בין השנים 2009 ל-2010 גדלו הכנסותיה של הרשות הפלסטינית ב-21% ולראשונה הצליחו המוסדות הפלסטינים להגיע להכנסות, שחצו את רף 2 מיליארד דולר. ההוצאות הציבוריות צנחו ל-38% מהתל"ג בשנת 2010, לעומת 47% מהתל"ג בשנת 2007. ואילו ההלוואות של הרשות ירדו מ-10.3% מהתמ"ג בשנת 2007 ל-2.9% בשנת 2010.

 

"פחות אסירים, יותר אמון במשפט"

גם בנושאי הביטחון האישי והציבורי מציגה הרשות הפלסטינית התקדמות והישגים. מנגנוני הביטחון הפלסטינים ממשיכים בעבודתם השגרתית לאתר נשק לא חוקי, ציוד צבאי וגם היא פועלת נגד פשיעה. הדו"ח מציין כי במהלך השנה האחרונה ערכו המנגנונים 3,700 פעילויות ביטחון כולל מעצרים, סיורים ואבטחה.

 

הממשלה הפלסטינית, כך עולה מהדו"ח, גם סיימה את הקמתו של מרכז לשיקום וגמילה ביריחו והקצתה קרקע להקמתם של עוד שלושה מרכזים בערים נוספות. בדו"ח נמסר כי מספר העצירים הכלואים לפני משפט נמצא בירידה, וכי יש סימנים המעידים על כך קיים גידול באמון של הציבור הפלסטיני כלפי מערכת המשפט. הרשות מציינת בדו"ח כי קיימת

 פעילות עניפה למלחמה בשחיתות הציבורית, ולפיה הועדה נגד השחיתות קיבלה לידיה 80 עבירות לכאורה של שחיתות מלשכת היועץ המשפטי לממשלה, מתוכן הועברו 28 תיקים לבית המשפט למלחמה בשחיתות.

 

עוד נכתב בדו"ח כי משרד הממשל המקומי מכין 41 תוכניות אסטרטגיות לפיתוח מקומי, שמזהות את הצרכים ואת סדרי העדיפויות בפיתוח המקומי, במהלך ארבע השנים הקרובות - חלקן יהיו ברצועת עזה. במסגרת קידום השקיפות, החל המשרד לגבש נייר עמדה ומדיניות, וכן פתח בתוכנית שמטרתה להעריך ולנטר את העובדים במשרדי הממשלה השונים. בנוסף עובדת הרשות הפלסטינית על תוכנית לשיקום רצועת עזה. לא ברור איך זו תצא לפועל, בעוד הפיוס עם חמאס לא בדיוק מתממש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיאד. יגיש את הדו"ח
צילום: AFP
מתכוננים למדינה ברמאללה
צילום: AFP
מומלצים