שתף קטע נבחר

היהודים נקמו באובמה: איבד מושב בבית הנבחרים

בבחירות שנערכו בניו יורק ונתפשו כמעין משאל על תפקוד הממשל הדמוקרטי, ניצח בוב טרנר, איש עסקים רפובליקני. על פי ההערכות, הוא זכה לקולות רבים מהקהילה היהודית-אורתודוקסית, שביקשה לנקום בנשיא האמריקני על יחסו לישראל

האם יחסו של ברק אובמה לישראל ולסכסוך הישראלי-פלסטיני עלה לו במושב חשוב בבית הנבחרים? הרפובליקנים ניצחו הלילה (יום ד') בבחירות המיוחדות שנערכו לאיוש מושבו של ציר בית הנבחרים הדמוקרטי היהודי מניו יורק, אנתוני וינר, שנאלץ להתפטר לאחר שהודה כי שלח צילומים מגונים לנשים דרך האינטרנט.

  

עוד בערוץ החדשות בעולם :

 

בבחירות המיוחדות ניצח בוב טרנר הרפובליקני (53 אחוזים מהקולות) את חבר האסיפה של ניו יורק מטעם המפלגה הדמוקרטית, דיוויד וופרין (47 אחוזים). ההפסד מהווה מכה לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, משום שבעיני רבים הבחירות הללו נתפשו כמעין משאל על תפקוד הממשל הדמוקרטי בכללותו.

 

"מסר לוושינגטון". טרנר בנאום הניצחון בניו יורק לצד אשתו פגי (צילום: AP) (צילום: AP)
"מסר לוושינגטון". טרנר בנאום הניצחון בניו יורק לצד אשתו פגי(צילום: AP)

 

"תושבי המחוז הזה ביקשו מאיתנו לשלוח מסר לוושינגטון ואני מקווה שהם שומעים אותו חזק וברור", אמר טרנר לתומכיו בנאום הניצחון שלו בניו יורק. "אנחנו מוכנים לומר: 'אדוני הנשיא, אנחנו נמצאים על המסלול הלא נכון".

 

ניצחון במעוז הדמוקרטי

המחוז אותו מייצג טרנר, בו נמצאות השכונות ברוקלין וקווינס, נחשב למעוז דמוקרטי מאז שנות העשרים של המאה שעברה. במחוז זה חיה קהילה יהודית אורתודוקסית גדולה, שככל הנראה ביקשה לנקום באובמה על יחסו לישראל ועמדתו בסכסוך הישראלי-פלסטיני. טרנר עצמו העביר את ימי הקמפיין האחרונים שלו בהטחת ביקורת קשה על אובמה בשל "חוסר תמיכתו" בישראל - ביקורת שכאמור הביאה לו קולות רבים.

 

ניצחונו של טרנר הלילה, ביחד עם ניצחון רפובליקני נוסף במדינת נבאדה מגדיל עוד יותר את היתרון של הרפובליקנים בבית הנבחרים והוא עומד כעת על 242 מושבים מול 192 לדמוקרטים. 

 

"שום דבר לא נגמר". וופרין הדמוקרטי לא הודה בהפסדו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"שום דבר לא נגמר". וופרין הדמוקרטי לא הודה בהפסדו(צילום: AFP)

 

טרנר, שסיפר כי נכנס לפוליטיקה משום שנמאס לו מבזבזנות היתר בוושינגטון, קרא לבצע קיצוצים עמוקים בתקציב הפדרלי. במהלך מסע הבחירות ניסה וופרין להציג את טרנר כחלק מתנועת "מסיבת התה", שרוצה ממשל קטנה ומסים נמוכים ולא זוכה לפופולריות רבה מצד תושבי ניו יורק.

 

לאחר היוודע התוצאות הלא רשמיות, הופיע וופרין מול תומכיו וסירב להודות בהפסדו בבחירות. "זה עדיין לא נגמר", הוא אמר.

 

בחודש יוני האחרון, וינר, בן 46, ניסה להכחיש את מעורבותו בפרשת הצילומים המגונים - שהתפוצצה לאחר שאחד הצילומים, בו נראה בתחתונים, דלף לתקשורת - אך נשבר לאחר עשרה ימים.

במסיבת עיתונאים שכינס בניו יורק לפני ימים ספורים, הוא הודה כי שיקר בנוגע לפרשה, והתנצל בפני אשתו, מצביעיו, אזרחי ארצות הברית וכן בפני עיתונאים שאותם הוליך שולל.

 

זמן קצר לאחר מכן, ובעקבות לחץ כבד שהופעל עליו על ידי עמיתיו למפלגה הדמוקרטית, הודיע וינר על התפטרותו. בהודעה ששלח הוא כתב כי הוא יוצא לחופשה והוסיף כי במהלך חופשתו הוא יעבור "טיפול מקצועי" במסגרתו יאובחן ויהיה שותף לסדנת התנהגות, תוך שהוא "ינסה להתמקד בדרכים להשתפר כבעל וכאדם". עוד הוא אמר כי ברצונו "להיות אדם בריא יותר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משאל עם על תפקוד הממשל? אובמה
צילום: AP
שלח צילומים בהם נראה בתחתונים. וינר
צילום: AFP
מומלצים