שתף קטע נבחר

ג'קי קנדי על בעלה הנרצח: התבדח על התנקשויות

מרתין לותר קינג? "הגיע שיכור להלוויית הנשיא", שארל דה גול? "אגו-מניאק", לינדון ג'ונסון? "לא עשה כלום כסגן נשיא". לאחר רצח בעלה, תקפה הגברת הראשונה של ארה"ב מנהיגים בעולם ופוליטיקאים אמריקנים. כעת יוצאים דבריה לאור. האזינו להם

סודותיה של הגברת הראשונה לשעבר יוצאים לאור - ולא כולם יאהבו לשמוע אותם: בשנת 1963, כמה חודשים בלבד לאחר ההתנקשות בבעלה ג'ון פ. קנדי, קיימה ג'קי קנדי סדרת ראיונות מוקלטים עם היסטוריון הבית הלבן ארתור שלזינגר, בהן היא מתחה ביקורת קשה על מנהיגי העולם ואנשי ציבור אמריקנים. קטעים נרחבים מהראיונות פורסמו בספר חדש שיצא היום (יום ד') לאור.

 

 

"משפחת המלוכה" של ארה"ב - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

על מרטין לותר קינג, מנהיג זכויות האדם השחור, אמרה קנדי: "הוא אדם נוראי. אני לא יכולה לראות תמונות שלו". ממה נבעה האיבה שרחשה קנדי למנהיג השחורים בארה"ב? הגברת הראשונה לשעבר סיפרה בראיונות כי גיסה, רוברט קנדי, אמר לה שקינג בא להלוויית בעלה כשהוא שיכור ואף לעג לתפילה שנישאה בהלוויה.

 

ביקשה לפרסם את הראיונות המוקלטים לאחר מותה. ג'קי קנדי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ביקשה לפרסם את הראיונות המוקלטים לאחר מותה. ג'קי קנדי(צילום: AFP)

 

את נשיא צרפת, שארל דה-גול, כינתה קנדי "אגו-מניאק" ועל ראש ממשלת הודו, אינדירה גנדי, אמרה כי "היא אישה מרירה, נדחפת ונוראית".

 

"אינדירה גנדי היא אשה מרירה וכוחנית"

על ראש ממשלת הודו לשעבר, אינדירה גנדי, אמרה קנדי כי היא "אשה מרירה, כוחנית ואיומה".

את נשיא צרפת לשעבר, שארל דה גול, היא כינתה "אגו-מניאק".

 

גם סגנו של בעלה לא חף מביקורתה של ג'קי קנדי. לדברי הגברת הראשונה לשעבר, בעלה לא העריך יתר על המידה את לינדון ג'ונסון ומינה אותה לסגנו "מתוך כורח". "כסגן נשיא, הוא בקושי היה שם. הוא לא עשה כלום", סיפרה קנדי על האיש שהחליף את בעלה.

 

יחסים קרובים במיוחד בעת משבר הטילים בקובה. הזוג קנדי (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
יחסים קרובים במיוחד בעת משבר הטילים בקובה. הזוג קנדי(צילום: gettyimages)

 

במהלך שמונה וחצי שעות של ראיונות פתחה קנדי את ליבה וסיפרה לשלזינגר ההיסטוריון כיצד התבדח בעלה לגבי האפשרות שיתנקשו בו. שלזינגר שימש באותה עת עוזרו של הנשיא האמריקני והיה מאוד מקורב למשפחת קנדי. לאחר סיומו "בצורה נפלאה" של משבר הטילים בקובה, קנדי סיפרה שבעלה אמר לה: "אם אי פעם מישהו מתכוון לירות בי, היום הוא היום בו כדאי שהם יעשו את זה".

 

כאשר התבקשה קנדי להתייחס למערכת היחסים שלה עם בעלה, היא סיפרה כי התקופה הקרובה ביותר של השניים היתה  במהלך משבר הטילים, אז היה חשש גדול מפרוץ מלחמה גרעינית בין ארה"ב לרוסיה. קנדי סיפרה להיסטוריון האמריקני מה אמרה אז לבעלה בזמן שנשות פוליטיקאים נשלחו לארצות אחרות בעת הסכסוך החמור בין שתי המעצמות.

 

קנדי לבעלה: "אני רוצה למות איתך"

"כולנו נהיה איתך, אם משהו יקרה לך", אמרה ג'קי לבעלה הנשיא בעת משבר הטילים בקובה. "גם אם אין מקום במקלט בבית הלבן", היא אמרה לו, "אני רוצה להיות איתך, למות איתך, וכך גם הילדים".

 

כאשר בנם של בני הזוג קנדי, "ג'ון ג'ון", נכנס לחדר הראיונות בעוד אמו מספרת על בעלה הנרצח, ניצל שלזינגר את ההזדמנות כדי לשאול אותו כמה שאלות. "ג'ון, מה קרה לאבא שלך?", שאל שלזינגר את הילד בן ה-3. "ובכן, הוא הלך לגן עדן", השיב הילד.

 

קנדי הסכימה לקיים את הראיונות הנדירים עם שלזינגר בתנאי שהם יפורסמו אחרי מותה. מחר תשדר רשת ABC תוכנית מיוחדת ובה קטעים מהראיונות המוקלטים שהעניקה הגברת הראשונה לשעבר של ארה"ב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראיונות נדירים. ג'קי קנדי
צילום: AP
"לא הגיע לישיבות". לינדון ג'ונסון
צילום: לע"מ
"אגו-מניאק". שארל דה גול
אדם נוראי? מרטין לותר קינג
צילום: איי פי
מומלצים