שתף קטע נבחר

ביניש נגד נאמן: בוררות חובה תפגע בבתי המשפט

בטקס פתיחת שנת המשפט אמרה נשיאת בית המשפט העליון: "ההצעה מאפשרת, הלכה למעשה, הפרטה של שירותי משפט בישראל"

נשיאת בית המשפט העליון יוצאת שוב נגד יוזמה של שר המשפטים: השופטת דורית ביניש מתחה אמש (יום ד') ביקורת על השר יעקב נאמן, להעביר עניינים המובאים עתה בפני בית משפט השלום, למסלול של בוררות חובה.

 

עוד במערכת המשפט

נציב התלונות: לבטל את ביהמ"ש לתביעות קטנות

ביניש: להעניק לעורכי דין הגנה כמו לאנשי ציבור

נשיאת העליון בכנסת: שופטים לא עובדים בבית חרושת   

 

בטקס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין, שנערך בירושלים, אמרה השופטת ביניש כי השר מאמין שזו הדרך להציל את מערכת המשפט, אולם בעיניה מדובר בהצעה בעייתית שמעוררת קשיים עקרוניים. "היא מאפשרת, הלכה למעשה, הפרטה של שירותי משפט בישראל", היא אמרה. 

  

נשיאת בית המשפט העליון הוסיפה כי קיים חשש גדול שהצעת החוק תפגע בזכות הגישה לערכאות ואף תכרסם בתפקידיה הבסיסיים ביותר של הרשות השופטת.

 

בנאומה התייחסה השופטת ביניש לשינויים במזרח התיכון, ואמרה: "דומה שאנו חיים בעידן של שינוי מתמיד. מי יכול היה לחזות לפני שנה את נפילת המשטרים הוותיקים בעולם הערבי? ההמון האנושי שיצא לרחובות שינה את פני המזרח התיכון".

 

גם למחאת האוהלים, התייחסה השופטת ביניש בנאומה: "חלק מבעלי התפקידים המשפטיים לוקחים חלק פעיל בפעילות לשינוי חברתי... האירועים האחרונים בישראל ובעולם ממחישים את הצורך בהשלמת מפעל החוקה".

 

שר המשפטים יעקב נאמן הזכיר בנאומו את הבעיות של מערכת המשפט. בין היתר על כך שמאות אלפי תיקים תקועים בבתי המשפט.

 הוא העלה שוב את הצעתו על בוררות חובה. הוא התייחס גם למחלוקות בלשכת עורכי הדין ואמ כי אם הסכסוכים יימשכו, לא יהיה מנוס מלהשליט שם סדר ואולי אף לסגור את הלשכה.

 

יו"ר לשכת עורכי הדין, דורון ברזילי, התייחס בדבריו למשוב השופטים ואמר כי הוא כבר יצא לדרך וכי הוא כלי ביקורת ומדד שירותי. ביניש הגיבה על דבריו של ברזילי ואמרה כי המשוב פוגעני וכי עוד לא מאוחר להתחרט. בטקס השתתפו גם פרקליט המדינה משה לדור, בכירי הפרקליטות, היועץ המשפטי לממשלה ועורכי דין בכירים, בהם עו"ד ציון אמיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר נאמן והשופטת ביניש. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
עו"ד דורון ברזילי. המשוב - כלי לביקורת
צילום: דנה קופל
מומלצים