שתף קטע נבחר

חוסר ראיות או חוסר אשמה: דנציגר יחזור לעליון?

הפרקליטות צפויה לקבל את המלצת המשטרה ולסגור את תיק החקירה נגד שופט בית המשפט העליון, אבל עדיין לא ברור באיזו עילה. אם הנימוק יהיה חוסר ראיות, ייתכן שיוגש בג"ץ נגד שובו

המגמה בפרקליטות המדינה היא לקבל את המלצת המשטרה, ולסגור את תיק החקירה נגד שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, במסגרת פרשת שלומי לחיאני. כך העריכו אמש (יום ד') גורמים משפטיים בכירים. עם זאת, עדיין לא ברור באיזו עילה ייסגר התיק. לנימוק לסגירה יש משמעויות רבות.

 

אם התיק ייסגר מחוסר אשמה, הרי שדנציגר יוכל בנקל לשוב ולכהן כשופט העליון. אולם, אם יחליטו בפרקליטות לסגור את התיק מחוסר ראיות, הדבר עלול להקשות עליו לחזור לכס השיפוט. דנציגר נחקר באזהרה בנוגע לחשדות שעלו נגדו במסגרת פרשת שלומי לחיאני, סביב העסקתו על-ידי עיריית בת-ים. הוא היה בכך לשופט העליון הראשון שנחקר באזהרה, אך במשטרה המליצו לפרקליטות לסגור את התיק נגדו - לאחר שיצא לחופשה מבית המשפט.

 

דנציגר. השופט העליון הראשון שנחקר באזהרה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דנציגר. השופט העליון הראשון שנחקר באזהרה(צילום: מוטי קמחי)

 

מבחינה משפטית, אין בחוק התייחסות לסגירת תיק נגד שופט עליון מחוסר ראיות, אולם לכולם ברור כי אם זו תהיה העילה לסגירה, תהיה משמעות גדולה לדברים אותם יגיד היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שאמור להכריע בנושא. בנוסף, אם תיק החקירה ייסגר מחוסר ראיות ודנציגר ישוב לכהן כשופט עליון, הרי שייתכן שתוגש לבג"ץ עתירה נגד חזרתו, דבר שצפוי לעורר מבוכה רבה בקרב השופטים שידונו בעתירה זו. 

 

הכוונה בפרקליטות היא לקבל החלטה בזמן הקרוב ולהודיע לשופט דנציגר על ההחלטה עד ראש השנה. "אנחנו עובדים בקצב מהיר בתיק זה ומודעים לכל ההשלכות הכרוכות בתיק, כולל השלכות על המשך כהונתו של דנציגר כשופט עליון, ונשתדל לסיים את התיק כמה שיותר מהר", אמרו בכירים בפרקליטות.

 

בבית המשפט העליון הביעו שמחה על המלצת המשטרה לסגור את התיק. "אנחנו שמחים מאוד על ההמלצה ומקווים לראות את דנציגר חוזר לכהונתו כשופט עליון בזמן הקרוב", אמרו גורמים בכירים בבית המשפט העליון בשיחה עם ynet. "אנחנו מקווים כי כבר בחגים כל הפרשה הזו תהיה מאחורינו ודנציגר ישוב ויכהן כשופט". מקורבי דנציגר אמרו דברים דומים והוסיפו כי הם בטוחים שהתיק נגדו ייסגר מחוסר אשמה, דבר שיאפשר לו לשוב בבטחה לבית המשפט העליון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנציגר. חבריו לעליון שמחים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים