שתף קטע נבחר

עובדי הוסטל: "ביבי, תתעורר, ניצולים שווים יותר"

במחאה על הכוונה להפריט את הוסטל "לב השרון" המטפל בעשרות ניצולי שואה, יצאו העובדים להפגין והשביתו את העבודה. "הניצולים דורשים צדק חברתי", קראו העובדים שזכו לצפירות עידוד מהנהגים

מפריטים את הטיפול בניצולי השואה: עובדי הוסטל "לב השרון" בפרדסיה, המטפל בכמאה פגועי נפש, כמחציתם ניצולי שואה, הפגינו היום (ה') מול ההוסטל במחאה על הכוונה להפריט את ההוסטל ולהעסיקם כעובדי קבלן ולא כעובדי מדינה. המפגינים נושאים כרזות וקוראים "ביבי, תתעורר, ניצולים שווים יותר", וגם "הניצולים דורשים צדק חברתי". מלבד זאת הם פתחו בשביתה ועובדים במתכונת חירום. בהסתדרות אומרים כי אם לא יימצא פיתרון ולא תהיה הידברות, ביום ראשון השביתה תהיה גם בהוסטלים בפרדס חנה ובבאר יעקב.

 

ynet העביר שידור חי מההפגנה.

 

עוד בנושא ניצולי שואה:

 

על הכרזות שנשאו העובדים, אליהם הצטרפו גם נציגי ההסתדרות ואזרחים, נכתב בין היתר: "לא מפריטים ניצולי שואה", "עושקים את העשוקים", ו-"ההוסטל לא למכירה". העובדים קראו: "לא, לא, לא נתן את ההוסטל להפריט". נהגים שעברו במקום צפרו לאות הזדהות עם המפגינים.

 

אורלי דבוש, שעובדת 11 שנים בהוסטל אמרה: "העברת ההוסטל לקבלן תפגע לא רק בעובדים, אלא בניצולים עצמם אשר לא יקבלו את הטיפול שהם צריכים. הקבלן רוצה להרוויח ולחסוך על חשבון הניצולים באוכל, בגדים, לבוש וטיטול". לדבריה, "הקבלן יעסיק אותנו בתנאים גרועים, הקבלן רוצה לתת לנו לעבוד בניקיון, כביסות וגינון במקום לטפל בניצולים".

 

"ביבי, תתעורר, הניצולים שווים יותר". עובדי ההוסטל (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
"ביבי, תתעורר, הניצולים שווים יותר". עובדי ההוסטל(צילום: רענן בן צור)

 

עד לפני מספר שנים הופרט בית החולים הפסיכיאטרי "לב השרון", והטיפול בניצולי השואה הועבר לידי עמותה. כעת מתכננים להעביר את שלושת ההוסטלים לניצולי שואה בבאר יעקב, פרדסיה ופרדס חנה - לקבלן פרטי.

 

לדברי יפה עטרזדה, עובדת במחסן הבגדים, "מאז שההוסטל עבר לאחריות העמותה המצב רק התדרדר. אין בגדים, אין מגבות, אין מצעים מספיק לכולם. לדוגמא, היום יום קיץ ואני צריכה לתת לניצולים ללבוש בגדי חורף כי אין מספיק בגדי קיץ לכולם. ההפרטה פוגעת בניצולים ועכשיו תפגע עוד יותר וגם בנו העובדים שנאבד את זכויותינו".

 

"קבלן בא להרוויח", העובדים מתנגדים להפרטת ההוסטל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"קבלן בא להרוויח", העובדים מתנגדים להפרטת ההוסטל(צילום: עידו ארז)

 

בין הבאים להפגנה היה עו"ד עזרא לוי שהגיע יחד עם אשתו. עזרא, לשעבר ראש מועצת קדימה אמר כי "כל הפרטה של המקום הזה זו אטימות לב. ההפרטה תפגע בניצולים עצמם. כל אחד יודע שקבלן בא להרוויח. למה צריך לחסוך על חשבונם של ניצולי השואה?". לדבריו, "אין לי שום קשר היום לפוליטיקה, אני בנאדם פרטי. שמעתי את ההפגנה והגעתי להזדהות עם הניצולים ועם העובדים.

 

משה סמיה, יו"ר ההסתדרות במרחב שרון שמלווה את העובדים במאבק, טען כי "כל מה שעומד מאחורי ההפרטה זה אינטרס של כסף. האינטרס של קבלן פרטי יהיה לחסוך כמה שיותר על מנת להרוויח יותר. קבלן ייתן לניצולים ולעובדים תנאים שעלו לו יותר בזול, הניצולים ייפגעו בכל הטיפול שהם צריכים לקבל".

 

במסגרת השביתה, יפעלו העובדים במתכונת חירום ובצוותים מצומצמים. בשני ההוסטלים האחרים המטפלים בניצולי שואה - בשער מנשה ובבאר יעקב - העבודה תתקיים כסדרה. בהסתדרות אמרו כי השביתה מתקיימת בהוסטל אחד בלבד, על מנת להפחית עד למינימום את הפגיעה בניצולים, אולם במידה ולא תהיה היענות מצד המדינה, יחריפו את הצעדים בהוסטלים הנוספים וישביתו אותם ביום ראשון.

 

לפני כחודש, שבתו העובדים בפרדסיה, אך חזרו לעבודה תוך התחייבות של משרד הבריאות לפתוח במשא ומתן מיידי. עם זאת,

לטענתם משרד הבריאות מתעלם מהתחייבותו.

  

כ-220 עובדים מועסקים כמטפלים בניצולי השואה פגועי הנפש בהוסטלים, הנמצאים בבעלות המדינה. תפעול המוסדות הועבר לקבלן חיצוני בשנת 2009 וכיום הם מופעלים על ידי האגודה לבריאות הציבור. בתחילת אוקטובר, אמורה המדינה לסגור מכרז חדש לבחירת חברת הקבלן, אך ההסתדרות, בה התאגדו העובדים, דורשת שאלו ייקלטו כעובדי מדינה.

 

את השידור החי צילם עוז מרון, הפקה: רוני גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ההוסטל לא למכירה". העובדים מפגינים
צילום: עידו ארז
מומלצים