שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP

נתניהו: אסע לעצרת האו"ם לומר את האמת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט ברגע האחרון לצאת בעצמו לכינוס המדיני החשוב בניו-יורק, על רקע הודעת הפלסטינים כי יפנו למועצת הביטחון. "אני משוכנע שזה לא יקרה", אמר נתניהו, "היו הרבה פעולות בשביל להבטיח את זה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (ה') כי ייצא לניו-יורק ביום רביעי בשבוע הבא להשתתף בעצרת הכללית של האו"ם. הוא צפוי לנאום בעצרת, שבמהלכה צפויים הפלסטינים להגיש למועצת הביטחון בקשה להכרה במדינה פלסטינית.

 

מתקרבים להצבעה באו"ם - כתבות אחרונות:

 

בתום פגישה שקיים בירושלים עם ראש ממשלת צ'כיה, אמר נתניהו במסיבת עיתונאים: "החלטתי להעביר את המסרים של משא ומתן ישיר וחתירה לשלום לעצרת האו"ם, שם אנאם בשבוע הבא". הוא ציין כי זו לא זירה אוהדת, "לא נקבל מחיאות כפיים, יש שם רוב אוטומטי שממהר לגנות את ישראל, זו זירה שקיבלה החלטות שמעוותות את המציאות ואת האמת ללא היכר, אבל אני חושב שלזירה הזו חשוב שראש הממשלה יתייצב ויאמר את האמת".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

עד הרגע האחרון לא היה ברור אם נתניהו ייסע לכינוס המדיני החשוב, או שמא יבקש מנשיא המדינה, שמעון פרס, לעשות זאת במקומו.

 

ראש הממשלה ורעייתו בפגישה עם ראש ממשלת צ'כיה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
ראש הממשלה ורעייתו בפגישה עם ראש ממשלת צ'כיה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

בצהריים הודיע שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מליכי, כי הפלסטינים יפנו למועצת הביטחון, למרות איומי הווטו של ארה"ב, בבקשה להכיר במדינה פלסטינית, ולא לעצרת הכללית של האו"ם. בכך פוחת הסיכוי שהפלסטינים יפנו לעצרת הכללית כדי לבקש להתקבל במעמד נמוך יותר.

 

ראש הממשלה אמר בתגובה כי הוא "משוכנע שזה לא יקרה". לדבריו, אין לפלסטינים יכולת להשיג את הדבר העיקרי שהם מבקשים, חברות מלאה באו"ם. "היו הרבה מאוד מגעים,מהלכים ופעולות בשביל להבטיח שזה לא יקרה", ציין נתניהו. 

 

מי רוצה להקשיב לאמת בעצרת האו"ם? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מי רוצה להקשיב לאמת בעצרת האו"ם?(צילום: AFP)

 

"בעצרת הכללית הם יכולים להעביר כל החלטה. אבל חשוב שנציג את האמת על הדברים שמתרחשים", הוסיף נתניהו, "אני מכיר את הזירה, הייתי שם שגריר, וחשוב להציג את הדברים גם כשיש רוב אוטומטי לרעתך".

 

"אפשר לחסוך את הטיול, רמאללה 10 דקות מכאן"

נתניהו אמר כי עמדתה של ישראל הייתה ונשארה כי הדרך היחידה להקמת מדינה פלסטינית היא באמצעות משא ומתן ישיר, "זה יכול להשתנות מחר", הוא אמר על החלטת הפלסטינים ללכת לאו"ם, "אני הולך לאו"ם, גם יו"ר הרשות מחמוד עבאס הולך לאו"ם. אפשר לחסוך את הטיול הזה. המרחק מכאן לרמאללה הוא 10 דקות, ומשא ומתן ישיר הוא הדרך הפשוטה ביותר להגיע לשלום". 

 

נתניהו התייחס גם לאמירתו של שגריר אש"ף בארה"ב כי לא יהיו יהודים במדינה הפלסטינית, ואמר כי "הצטערתי לשמוע גורם פלסטיני רשמי שדיבר אתמול על פלסטין נקייה מיהודים,

יודנריין. זו חרפה ואני מצפה שהרשות הפלסטינית תגנה התבטאות זאת".

 

ראש ממשלת צ'כיה, אשר נחשבת לאחת המדינות הידידותיות ביותר לישראל באירופה, ענה כי מדינתו אינה תומכת בצעדים חד צדדים אך הוא לא מתחייב באשר לאופי ההצבעה של צ'כיה בשאלת ההכרה במדינה פלסטינית באו"ם. "נכון לשעה זו אנחנו לא מכירים את תוכן ההצעה ולא את הפרוצדורה בה ההצבעה תתנהל. כל צעד חד צדדי רק יזיק לתהליך השלום, וכפי שכבר אמרתי בעבר אנחנו לא תומכים בצעדים חד צדדיים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא כדי לקבל כפיים. בנימין נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים