שתף קטע נבחר

סקר: ישראל לא משפיעה; היהודים תומכים באובמה

מכון "גאלופ" מצא כי "למרות הירידה בתמיכה בקרב יהודי ארה"ב, היא אינה יותר גדולה מאשר בקרב כלל האמריקנים". במקביל, ייחסו פרשנים את הפסד הדמוקרטי במחוז ברוקלין-קווינס לראשונה מאז 1923, להתבטאויות המועמד

התמיכה של יהודי ארצות-הברית ברק אובמה פוחתת, אבל היא אינה שונה מהירידה בתמיכה הכללית של הציבור האמריקני בנשיא, והיא אינה קשורה לישראל - כך עולה מסקר של מכון "גאלופ".

 

אובמה והמירוץ לקדנציה שנייה:

להכשיר את אובמה: המאבק על השליטה בכיפה

היהודים נקמו באובמה: איבד מושב בבית הנבחרים

אובמה לישראל: אל תפגעו בפלסטינים אם יוכרו   

 

"יש סימנים קלים בלבד, שהנשיא אובמה סובל ביחס בלתי פרופורציונלי מירידה בתמיכה היהודית", סבור פרנק ניופורט עורך הסקרים של המכון הוותיק. 54 אחוזים מהיהודים מרוצים מהתפקוד של אובמה כנשיא, בסקרים שנערכו במשך חודש אוגוסט והמחצית הראשונה של ספטמבר. היא דומה לאחוז התמיכה של היהודים בנשיא לפני שנה. ביולי 2010 היתה התמיכה של היהודים בנשיא 55 אחוזים והיא ירדה כעבור ארבעה חודשים ל-54 אחוזים.

 

אובמה בכותל, בביקורו בישראל ב-2008 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
אובמה בכותל, בביקורו בישראל ב-2008(צילום: Gettyimages)

 

התמיכה של הציבור האמריקני בכללו בנשיא ירדה לשפל של 41 אחוזי תמיכה בלבד. לאורך תקופת נשיאותו של אובמה יש ירידה כוללת בתמיכה בו, כשהפער מאז נכנס לבית הלבן בין היהודים לכלל המצביעים האמריקנים הוא של 14 אחוזים בממוצע.

 

המסקנה של מכון המחקר היא כי "למרות הירידה בתמיכה בקרב יהודי ארה"ב, היא אינה יותר גדולה מאשר בקרב כלל האמריקנים". היא מטילה סימן שאלה על הקשר בין התמיכה של היהודים באובמה לבין התבטאויותיו בנאומו ב-19 במאי על גבולות 1967.

 

המהפך הראשון מ-1923

השבוע ייחסו פרשנים את הפסדו של המועמד הדמוקרטי בבחירות לבית הנבחרים לרפובליקני בוב טרנר, באזור בחירה היהודי בברוקלין וקווינס, כהצבעת אי אמון באובמה. אבל הפרשנים רבים לא לקחו בחשבון את העובדה שמדובר ביהודים אולטרה אורטודוקסים, שבחרו ביהודי צ'רלס שומר ואחריו באנתוני וינר שבע פעמים לבית הנבחרים, היו סיבות נוספות מלבד ישראל לבעוט במועמד היהודי דמוקרטי.

 

האווי ביגלמן, מראשי האיחוד האורתודוקסי, כתב במאמר ב"דיילי ניוז" של ניו יורק כי מועמדים דמוקרטים מאותו אזור בחירה לתפקידים באסיפה של מדינת ניו יורק, ניצחו בקלות כי בניגוד למועמד הדמוקרטי לבית הנבחרים דייויד וופרין, הם לא הכריזו כמוהו על תמיכה בנשואים חד מינים. אגב, הדמוקרטים נבחרו תמיד במחוז השנה, מאז 1923.

 

גם נושא ישראל עומד על סדר יומם של הבוחרים במחוז הבחירה התשיעי בברוקלין וקווינס, אבל "וופרין איבד את התמיכה האורתודוקסית לא בגלל שהוא דמוקרטי, אלא בגלל שהיהודים האורתודוקסים כועסים עליו על תמיכתו בנשואים חד מינים", כתב ביגלמן.

 

למרות זאת סבור דן סנור, במאמר שפרסם ב"וול סטריט ג'ורנל", כי הסקרים אינם מבשרים טובות לאובמה בקרב המצביעים היהודים. סנור, שהיה בעבר יועץ בכיר לממשל הזמני האמריקני בעיראק ומחבר ספר "אומת סטרט-אפ: הסיפור של הנס הכלכלי של ישראל" - כתב כי מה שקרה בניו יורק הוא "מבוא למה שהנשיא אובמה עלול להיתקל בקמפיין הבחירה שלו" בגלל כעס יהודי על יחסו של אובמה לישראל. לדעתו זה "יכול להשפיע על המפה האלקטורלית במדינות המתנדנדות כמו פלורידה ופנסילבניה, שבהן יש אוכלוסיה יהודית משמעותית".

 

סנור נוגע בבעייה המיידית של אובמה מול היהודים - קושי בגיוס תרומות. לפי סקר אחד קיבל אובמה תרומות או הבטחות לתרומות רק מ-64 אחוזים מהיהודים, שתרמו לו בבחירות של 2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוב היהודים תומכי בו. אובמה
צילום: AFP
מומלצים