שתף קטע נבחר

ניו יורק מגזין: "אובמה, הנשיא היהודי הראשון"

בכתבת תחקיר של השבועון, שבכותרתה תמונת אובמה עם כיפה, תמהים אנשי ממשל על כך שיהודים תופשים את אובמה כנשיא הכי אנטי-ישראלי מאז קרטר. "הוא הדבר הטוב ביותר שיש לישראל כיום", אמרו, ואחד מהם תקף: "נתניהו פחדן ולא רציני"

כתבת ענק ב"ניו יורק מגזין" הכתירה היום (ב') את נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ל"נשיא היהודי הראשון". בצילום השער נראית פדחתו של אובמה, כשעליה כיפה לבנה. "ברק אובמה הוא הדבר הטוב ביותר שיש לישראל כיום", קובעת כתבת התחקיר, "אז למה קשה כל-כך לנתניהו וליהודי ארצות הברית להבין זאת?". כמו כן, נטען כי הנשיא האמריקני מעניק לישראל אהבה קשוחה שהיא זקוקה לה מאוד, אבל ישראל דוחה אותה.

 

 

הכתבה, שבה מתראיינים מקורבי הנשיא אובמה, מתפרסמת בימים שבהם קשה לנשיא לגייס תרומות בקרב הקהילה היהודית, בהשוואה לעבר. כמו כן, באוויר עומדת הפגישה שיערוך אובמה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעוד יומיים בניו-יורק, בשולי העצרת הכללית של האו"ם.

 

"הנשיא היהודי הראשון". כותרת "ניו יורק מגזין" ()
"הנשיא היהודי הראשון". כותרת "ניו יורק מגזין"

 

הפעם, השניים יעמדו שכם אל שכם ולא יתעמתו כבפעמים הקודמות. "הדעה המשותפת לאנשי הבית הלבן היא שלנתניהו יש ראש קטן ושהוא פוליטיקאי פחדן", מצוטט מקור אמריקני, המעורב עמוקות במאמצים האמריקניים במזרח התיכון. "אם לומר בפשטות, הוא אינו רציני לגבי עשיית שלום", מוסיף הגורם האמריקני.

 

הכתבה הארוכה חושפת את התסכול העצום בבית הלבן. בכירים בממשל תוהים למה אובמה מתואר ונחשב בעיני יהודים רבים כנשיא הכי אנטי-ישראלי מאז ג'ימי קרטר, למרות רשימת הנושאים הארוכה שבהם התייצב לימינה של המדינה היהודית: התמיכה בנושאי המשט לעזה ו-ועידת דרבן, חילוץ הישראלים מהשגרירות בקהיר, שיתופי הפעולה המודיעיניים והביטחוניים חסרי התקדים ופיתוח מערכות הטילים להגנה.

 

"התשובה מורכבת", טוענים המקורבים ומוסיפים כי ההיסטוריה התאכזרה לאובמה, שירש את ה"בוש הלא נכון" בבית הלבן - את בוש הבן שתמך בישראל ולא את אביו. הד לדברים נשמע בדבריו של אבנר מקווה, בעבר שופט פדרלי, היועץ המשפטי של הבית הלבן ומורה רוחני של אובמה, שציטוטו מתנוסס בכותרת הכתבה: "כשהכול ייגמר, אנשים יאמרו שברק אובמה הוא הנשיא היהודי הראשון".

 

רם עמנואל: לחצנו על הערבים לא פחות

לפי הכתבה, אובמה נוקט "אהבה קשוחה" כלפי ישראל, כי הוא חושב שהדרך היחידה להציל את החלום הציוני היא עשיית פשרה הדרושה לשלום עם הפלסטינים, שיאפשר לישראל לשמור על צביונה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אלא שבצוות של אובמה מודים בטעויותיהם ואומרים כי זהו רק חלק אחד של התמונה המורכבת.

 

וזה מה שחושבים עליו גורמים מסוימים בירושלים (צילום: Getty Images) (צילום: Getty Images)
וזה מה שחושבים עליו גורמים מסוימים בירושלים(צילום: Getty Images)

 

רם עמנואל, שהיה ראש מטה הבית הלבן לאורך כמעט כל השנתיים הראשונות של אובמה בתפקיד הנשיא, אמר לאנשי המגזין כי בניגוד לנשיאים אחרים, שהחלו לעסוק בנושא הישראלי-פלסטיני מאוחר מדי בתקופת נשיאותם, הנשיא הנוכחי החליט לעסוק בו ביום השלישי לכהונתו.

 

עמנואל ויועצים אחרים של אובמה מספרים, כי מה שהתפרסם בתקשורת הוא הדרישה הפומבית של אובמה מישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, "אבל בילינו הרבה יותר שעות בפגישות עם ערבים על הצעדים שהם נדרשים לעשות מאשר עם הצד הישראלי. היו לנו שיחות קשוחות עם ערבים. לנשיא היו כמה פגישות קשות, אבל לא דיווחנו עליהן".

 

עמנואל מודה כי הייתה זו טעות להפגין בפומבי רק את חילוקי הדעות מול ישראל, וכי הצעד הביא ליצירת התפישה שאובמה

הוא נשיא חד-צדדי, שצעדיו פועלים נגד ישראל. עוזר אחר של אובמה סיפר שלאחר נאומו של אובמה בקהיר לעולם המוסלמי, ביוני 2009, הם טעו כשלא הסדירו ביקור מיידי של אובמה בירושלים.

 

לפי הכתבה, בגישת "האהבה הקשוחה" כלפי ישראל תמכו הנשיא עצמו, מזכירת המדינה הילרי קלינטון, השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל וכן רם עמנואל. שניים התנגדו: הדיפלומט דניס רוס וטום דונילון, היועץ לביטחון לאומי, שטענו כי לא ישיגו דבר מהפעלת לחץ על ישראל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה בביקור בכותל המערבי ב-2008
צילום: Gettyimages
ג'ימי קרטר. אובמה הכי אנטי-ישראלי מאז תקופתו?
צילום: AP
מומלצים