שתף קטע נבחר

נבחן: "קו אדום" בין חילות הים של ארה"ב ואיראן

ארה"ב שוקלת לפתוח קו טלפון ישיר בין הכוחות הימיים במפרץ הפרסי, בשל כמה תקריות שהיו עלולות להביא להסלמה. באירוע אחד ירתה משחתת בריטית יריות אזהרה לעבר ספינה איראנית

שורה של אי הבנות במפרץ הפרסי בין ספינות איראניות לבין משחתות אמריקניות ובריטיות כמעט גרמו לעימותים ימיים. גורמים אמריקניים, החוששים מהסלמה כתוצאה מאי הבנה, שוקלים לבקש מיסוד של "קו אדום", קו טלפון ישיר בין הצבא האמריקני לבין עמיתיהם באיראן.

 

ארצות הברית ואיראן - הזירה הימית:

 

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כתב היום (יום ב') כי בחודשים האחרונים אירעו כמה תקריות כאלה. אחת מהן התרחשה כשמשחתת בריטית ירתה באזהרה לעבר ספינה איראנית שנראתה כאילו היא נערכת לנגח אותה.

 

החשש העיקרי הוא מעימות עם ספינות מרוץ מתקדמות של האיראנים המצוידות בטילים, שהן חלק מחיל הים של משמרות המהפכה. גם מטוסים איראניים במפרץ מהווים איום על הנוכחות הצבאית של הבריטים והאמריקנים.

  

לפי המערב, האיראנים יוצרים במפרץ אווירה מאיימת. "איראן נראית כמי שנוקטת בהגנה תוקפנית", אמר גורם אמריקני המעורה בנושא. חיל הים האמריקני שומר על קשר בין ספינותיו לבין כלי שיט איראניים, החוצים את מיצרי הורמוז ובדרום המפרץ הפרסי, אבל לא מעבר לזה.

 

בגלל ה"כמעט עימותים" הללו, שוקלים האמריקנים להציע לאיראנים לפתוח פתיחת "קו אדום", לפחות בין שני חילות הים, כדי למנוע אי הבנות. המתנגדים למהלך שכזה, מציינים את קשריהם של משמרות המהפכה עם ארגוני טרור, כמו חיזבאללה או חמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינות איראניות בתמרונים בשנה שעברה
צילום: AFP
כלי שיט אמריקניים במפרץ
צילום: רויטרס
מומלצים