שתף קטע נבחר

בדרך לשביתה: ארגון המורים הכריז סכסוך עבודה

אחרי החגים התלמידים יישארו בבתים? במכתב שנשלח למשרדי החינוך והאוצר נטען כי חלק מההסכמות במסגרת "עוז לתמורה" לא מומשו. "לא נהסס להשבית את בתי הספר", אמרו המורים

הרפורמה רק נחתמה, אבל התלמידים שוב עשויים להישאר בקרוב בבתים: ארגון המורים בהנהגתו של רן ארז הכריז הבוקר (ד') על סכסוך עבודה ארצי במערכת החינוך העל יסודית, בטענה לפגיעה בזכויות המורים בתיכונים. בעקבות זאת, אחרי החגים הם יוכלו להתחיל בשביתה.

 

רק לפני כחודש הכל נראה אחרת, כשארגון המורים חתם עם משרד החינוך והאוצר על הרפורמה 'עוז לתמורה'. כולם דיברו אז על דרך חדשה, אולם כעת מתברר כי השמחה הייתה מוקדמת.

 

עוד ידיעות בחדשות ynet:

 

 

במכתב שנשלח היום לראשי משרד החינוך וחברי הארגון נטען כי בניגוד להסכמות שנחתמו במסגרת ההסכם הקיבוצי, המורים עדיין לא קיבלו מענק חד פעמי של 2,000 שקלים וכן תוספות שכר של 4.5 אחוז, שניתנו כתוספת למגזר הציבורי בגין שחיקת שכר בשנים 2008-2011.

חתימת ההסכם. בארגון המורים מחכים למימוש (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
חתימת ההסכם. בארגון המורים מחכים למימוש(צילום: נועם מושקוביץ)

 

בארגון טוענים עוד כי לא הועברו התוספות למימון מעונות לאמהות עובדות, תוספת ביגוד למורי חינוך גופני והפרשות לקרנות הפנסיה. בנוסף, נטען כי ישנה אפליה לרעת עובדי ההוראה בחטיבות הביניים, שלא כלולים ברפורמה. "לאור זאת אנו נאלצים להכריז על סכסוך עבודה ולהפעילו בתום תקופת הצינון של 4-10 ימים הקבועים בחוק", נאמר במכתב. 

 

"אנו נמצאים עשרה ימים לפני סוף חודש ספטמבר ועדין לא ניתנה באוצר הוראת ביצוע לתשלום הכספים למורים וזאת על אף פניות חוזרות ונשנות שלנו בנושא", אמר גורם בארגון המורים.

 "אני מקווה מאד שראשי האוצר והחינוך יפתרו את הנושא במהרה כי אם לא - נמתין עד סוף תקופת הצינון ואז נעשה צעד משמעותי כמו השבתה של בתי ספר".

 

מורה מאזור תל אביב אמר ל-ynet: "זה נשמע דבר דמיוני, רק לפני כחודש ארגון המורים חתם עם האוצר והחינוך על רפורמה שאמורה לשנות את פני מערכת החינוך בישראל ושוב אנחנו שומעים קולות של איומים בהשבתה. אם הממשלה עושה לנו בעיות במענקים של 2000 שקל, קשה לי לראות איך הם ישלמו את תוספות השכר של עשרות האחוזים עליהם הוסכם ברפורמה". 

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה:"לא ברור כיצד ארגון המורים יכול להכריז על סכסוך עבודה, שכן הוא חתום על הסכם המחייב אותו לשקט תעשייתי. ככל שיש לו השגה על פרשנות ההסכם עליו לפעול באמצעים המשפטיים המקובלים. בהסכם 'עוז לתמורה' כתוב במפורש כי הוא חל רק על שלב החינוך של החטיבה העליונה. על כן, הזכויות המגיעות למורים מתוקף ההסכם ישולמו למורים בחטיבות העליונות".

 

עוד נמסר: "לטענותיהם של ארגון המורים, כי הזכויות בהסכם צריכות לחול גם על מורים המועסקים בבעלויות בשלב החינוך של חטיבת הביניים, אין כל ביסוס בהסכם. המענק בסכום של 2,000 ש"ח, הגדלת דמי המעונות, ותוספת השכר בשיעור של 2.25% חלות ממילא על כלל המורים ללא קשר לשלב החינוך בו הם מלמדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארז. מחכים למענק
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים