שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP

עימותים בגדה בצל האו"ם: תינוקת ישראלית פצועה

ידויי אבנים, קליעים על מכונית ישראלית, ירי גז מדמיע, ושתי ישראליות פצועות קל - בהן תינוקת בת שנה וחצי. זה סיכום יום ההתפרעויות שנרשם בגדה במקביל לדיונים באו"ם על הכרה במדינה פלסטינית

זה לא תרחיש ספטמבר הגרוע מכל שאליו נערכו כוחות הביטחון, אבל ניצנים של אלימות פלסטינית נראו היום (ד') בכל זאת. בשעה שהמנהיגים הישראלים והפלסטינים התמסרו לקרב דיפלומטי היסטורי באו"ם, נרשמו הפרות סדר באזורים שונים בגדה. במהלכן נפצעו קל שתי ישראליות - תינוקת בת שנה וחצי ואזרחית ישראלית. שלושה פלסטינים שהתפרעו נעצרו.

 

כינוס סוער בעצרת הכללית של האו"ם:

 

התפרעויות היום במחסום קלנדיה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
התפרעויות היום במחסום קלנדיה(צילום: נועם מושקוביץ)

 

במהלך היום השתמשו כוחות צה"ל באמצעים לפיזור הפגנות, שהוכנו מראש לאירועי ספטמבר. בין השאר הם השתמשו במכשיר "הצעקה", שמשדר גלי קול צורמים שמאפשרים לפזר הפגנה ללא נפגעים. בכלי הזה נעשה שימוש כמה פעמים בהפגנות נגד גדר ההפרדה בבלעין ונעלין.

 

התינוקת שנפצעה בעקבות יידוי האבנים (צילום: מועצה אזורית שומרון ) (צילום: מועצה אזורית שומרון )
התינוקת שנפצעה בעקבות יידוי האבנים(צילום: מועצה אזורית שומרון )

 

הבוקר התגודדו כ-40 פלסטינים ליד בית עומר, ויידו אבנים על מכוניות ישראליות שנסעו בכביש 60 ועל כוחות הביטחון. הכוחות השיבו באמצעים לפיזור הפגנות, והפלסטינים התפזרו. לא הרחק משם, בצומת זיף, התקהלו כ-200 פלסטינים, וגם שם יודו אבנים על כוחות הביטחון, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

 

במעבר קלנדיה, ליד ירושלים, הפגינו לאורך כל היום עשרות פלסטינים, כשבשיא המהומות שם התפרעו כ-70 איש. גם שם יודו אבנים, וצה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות, בהם "הצעקה". בענתה הפגינו כ-20 פלסטינים שהתעמתו עם כוחות הביטחון.

 

פלסטינים ניסו לעמוד גם מול האמצעים לפיזור הפגנות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פלסטינים ניסו לעמוד גם מול האמצעים לפיזור הפגנות(צילום: רויטרס)

 

בכביש 55, בסמוך לקרני שומרון, נפתחה אש לעבר מכונית ישראלית. כוחות צה"ל ערכו סריקות באזור, אך לא תפסו את היורים. איש לא נפגע באירוע, אף שהמכונית נפגעה לפחות מקליע אחד. אזרחית ישראלית שנסעה בחלחול נפגעה קל מיידוי אבנים על מכוניתה, ותינוקת ישראלית בת שנה וחצי נפצעה קל מרסיסי זכוכית, אחרי שאבנים הושלכו על מכוניות ישראליות ליד מגדלים בשומרון. היא הועברה לטיפול בבית החולים שניידר בפתח-תקווה, ונזקקה

לתפרים.

 

שעות ספורות לאחר מכן, בתום מרדף עצרו כוחות צה"ל שני פלסטינים בחשד ליידוי האבנים. החשודים, שמתגוררים בכפרים באזור, הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר בעקבות האירועים האלימים כי "שוב מוכיחים 'אנשי השלום' של רשות הרצח הפלסטיני לעוד מי שהתלבט מול מי בדיוק אנו עומדים. אנו עומדים מול מחבלים שפלים המנסים לרצוח תינוקת, עלה זית בפיהם וכלי רצח בידיהם. למחבלים הברברים הללו רוצים לתת מדינה. עם ישראל חזק, על הממשלה ללמוד ממנו ולהתחזק מרוחו - לא להתקפלויות וכניעה, כן לבנייה והדברת הטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים היום בקלנדיה
צילום: נועם מושקוביץ
גם יידויי אבנים. כוחות הביטחון בפעולה
צילום: נועם מושקוביץ
צה"ל נערך מראש לקראת ספטמבר. קלנדיה, היום
צילום: נועם מושקוביץ
הפלסטינים מתפרעים בצהריים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים