שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP

אבו מאזן נכנע ללחץ? ייתן שהות למועצת הביטחון

שעות אחרי הנאום הפרו-ישראלי של אובמה, אמר נביל שעת' כי הנשיא הפלסטיני יגיש למועצת הביטחון את הבקשה להכרה מלאה במדינה פלסטינית, אבל לא יצפה מהאו"ם לפעול מיד. פירוש הדבר עשוי להיות שהמועצה לא תצביע בקרוב

האם הלחץ מצד נשיא ארה"ב עזר? בכיר הרשות הפלסטינית, נביל שעת', אמר הערב (יום ד') כי נשיא הרשות, אבו מאזן, יגיש אמנם למועצת הביטחון של האו"ם את הבקשה להכרה מלאה במדינה פלסטינית, אך בפגישתו הלילה עם ברק אובמה יציין כי הוא אינו מצפה מהאו"ם לפעול בנושא מיד.

 

אם יש ממש בדברים, הדבר עשוי למנוע הצבעה בנושא הפלסטיני במועצת הביטחון של האו"ם, הצבעה שאמורה הייתה להתקיים כבר בימים הקרובים. כיוון ששעת' אמר כי הפלסטינים יפנו לעצרת הכללית של האו"ם רק אחרי שיתנו שהות למועצת הביטחון לשקול את בקשתם, הדבר עשוי להתפרש גם כאמירה שתיתכן דחייה בהצבעה על הנושא הפלסטיני בעצרת הכללית. עם זאת, הדברים אינם ברורים לגמרי לפי שעה.

 

כינוס סוער בעצרת הכללית של האו"ם:

 

מהדיווח לא ברור לפי שעה שהות של כמה זמן ייתן אבו מאזן למועצת הביטחון. לפי הדיווח ברשת CNN, המכתב שאבו מאזן יעביר למועצת הביטחון לפני עזיבתו את ארה"ב ביום שישי, ימשיך להפעיל לחץ על אובמה, ישראל והאו"ם לקבל החלטה בנוגע למדינה פלסטינית. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי שעת' אמר: "ניתן זמן מה למועצת הביטחון לשקול ראשית את בקשתנו לחברות מלאה, לפני שנפנה לעצרת הכללית של האו"ם".

 

זמן קצר אחרי דבריו של שעת', אמר בכיר אחר ברשות, סאיב עריקאת, כי הפלסטינים אינם מתכוונים לדחות את ההצבעה באו"ם. "לא נאפשר שום תרגיל פוליטי בנושא הזה", אמר עריקאת, עוזרו של אבו מאזן. שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, אמר הערב כי אם תתקיים הצבעה על הכרה בפלסטינים במועצת הביטחון, היא תיערך רק בעוד "כמה שבועות", מה שיאפשר אולי למצוא בינתיים פשרה בין ישראל לפלסטינים בנושא.

 

אובמה התייצב לצד ישראל: "אין קיצורי דרך למדינה"

אם יש ממש בדברים, ייתכן שזו נסיגה ראשונה של אבו מאזן מהחלטתו הנחושה עד כה ללכת "בכל הכוח" על הכרה של האו"ם במדינה פלסטינית. עם זאת, נסיגה של אבו מאזן מבקשת הכרה מצד מועצת הביטחון פותרת רק חלק קטן של הבעיה מבחינת ישראל - בקשה כזו בכל מקרה לא הייתה עוברת משום שארה"ב הייתה מטילה עליה וטו, והפלסטינים עדיין מתכוונים לבקש הכרה מהעצרת הכללית של האו"ם.

 

מפגינים ומפגינות למען עצמאות פלסטינית, היום בלונדון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים ומפגינות למען עצמאות פלסטינית, היום בלונדון(צילום: AFP)

 

מועצת הביטחון היא הגוף היחידי באו"ם שיכול לאשר קבלה מלאה של מדינה חדשה כחברה באו"ם. אם אבו מאזן אכן יימנע מבקשה שהמועצה תצביע על מדינה פלסטינית כבר בימים הקרובים, הוא יחסוך בכך מארה"ב את המבוכה

שהייתה נגרמת לה מהטלת וטו. במקרה כזה ארה"ב, שהביעה תמיכה בהתעוררות העממית במדינות ערב השונות מאז ינואר השנה, הייתה נתפשת כמי שסיכלה מתן חירות לעם הפלסטיני.

 

ההודעה הפלסטינית באה שעות אחדות אחרי שאובמה נשא בעצרת הכללית של האו"ם נאום פרו-ישראלי כפי שלא נשא מאז שהתמנה לנשיא ארה"ב. אובמה אמר כי מדינה פלסטינית תוכל לקום רק במשא ומתן ולא בעזרת קיצורי דרך, והדגיש כי שום החלטה של האו"ם לא תשנה זאת. הוא הזכיר כי ישראל היא מדינה מוקפת אויבים שמתמודדת עם ירי רקטות וחינוך לשנאת ישראל בשכנותיה, ואמר שלכן דאגותיה הביטחוניות לגיטימיות.

 

השגריר באו"ם: לא צריך לקפוץ, אנחנו באמצע הדרך

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, מסר תגובה ישראלית ראשונה לדבריו של שעת' בשידור החי של ynet מניו-יורק. פרושאור אמר כי "אם הפלסטינים נתנו בצדק יותר זמן לתהליך, אני חושב שהדבר הזה יכול להוביל למשא ומתן ישיר בלי קיצורי דרך". עם זאת פרושאור הוסיף: "עדיין לא צריך לקפוץ, כי הפלסטינים משנים החלטות במהירות רבה, ועדיין הם מתכננים אחרי יום שישי להגיש בקשה למועצת הביטחון. זה רעיון שלא יצליח, אבל אם זה ייתן לצדדים יותר זמן למשא ומתן ישיר, אשרינו".

 

הפלסטינים רוצים להיות המדינה ה-194 באו"ם. שלט בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפלסטינים רוצים להיות המדינה ה-194 באו"ם. שלט בפריז(צילום: AFP)

 

השגריר פרושאור התייחס בדבריו ל-ynet גם לנאום אובמה: "הנשיא אובמה היה היום מאוד ברור בדבריו - אין קיצורי

דרך, משא ומתן ישיר ומחויבות לביטחונה של מדינת ישראל. אנשים לפעמים שוכחים באיזו מדינה ישראל חיה. אני חושב שבעניין הזה המחויבות בארה"ב באמת חוצה מפלגות, והנשיא אובמה הבהיר היום בצורה ברורה".

 

"המהלך הפלסטיני הוא הדבר האחרון שצריכים כדי להוסיף שמן למדורה", אמר פרושאור, "בינתיים עוד לא בלמנו ולא הצלחנו. אנחנו באמצע תהליך. כרגיל במדינת ישראל אנחנו עוברים מאכזבה לניצחון סוחף. אנחנו עדיין באמצע, אבל בדרך הנכונה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן בזמן נאום אובמה היום
צילום: AP
נשיא ארה"ב עם נתניהו הערב
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
עימותים בקלנדיה על רקע הדיונים באו"ם
צילום: AP
השגריר פרושאור. "הפלסטינים משנים החלטות במהירות"
צילום: שחר עזרן
מומלצים