שתף קטע נבחר

צה"ל נגד טענת המתנחלים: לא שיקרנו על הפיגוע

ראש מועצת יש"ע האשים את הצבא כי לא אמר אמת, כשהודיע תחילה שהרג אשר ויונתן פלמר נגרם בתאונה, אבל בצה"ל "דוחים הטענות מכל וכל" ומתעקשים: לא ידענו שזה פיגוע. על רקע הקריאות לנקמה, כוננות מוגברת של כוחות הביטחון

בצה"ל דחו אמש (יום א') בתוקף את טענת מועצת יש"ע כאילו הצבא לא אמר אמת בנוגע לפיגוע ליד קריית-ארבע ביום שישי, שבו נרצחו אשר פלמר ובנו התינוק יונתן. ביום שישי קבעו בצה"ל ובמשטרה כי מדובר בתאונה, ורק אתמול הודו כי השניים נפגעו בעצם מאבנים שהושלכו על מכוניתם. "בצה"ל דוחים מכל וכל את הטענות בדבר דיווח שקר על נסיבות האירוע", הדגישו בצבא, "עם התפתחות חקירת התאונה על-ידי משטרת ישראל עלו ממצאים חדשים אשר הוצגו על-ידי המשטרה".

 

ה"תאונה" שהתבררה כפיגוע - כתבות אחרונות:

 

בצה"ל הביעו צער והבהירו כי הם משתתפים באבלה של משפחת פלמר, אך הדגישו גם כי הבדיקה הראשונית של כוחות צה"ל בשטח ביום שישי, שממנה עלה המידע השגוי כאילו מדובר בתאונה, הסתמכה גם על חוקרי משטרת ישראל שהגיעו לזירה. אתמול היו בקרב המתנחלים מי שטענו כי ייתכן שהפיגוע "הוסתר" בשל המתיחות בשטח ביום שישי, על רקע נאומיהם באו"ם של אבו מאזן ובנימין נתניהו בכל הקשור לבקשה הפלסטינית לקבל הכרה במדינתם.

 

הודעת צה"ל באה בעקבות ההאשמות הקשות שהטיח בו ראש מועצת יש"ע, דני דיין, שאמר אתמול: "אין דרך אחרת לומר זאת - צה"ל לא אמר אמת לציבור, לא אמר אמת לתקשורת, ולא אמר אמת למשפחה השכולה. דווקא כמי שרגיל להגן תדיר על צה"ל, אני חש כעס ואכזבה קשה כלפי צה"ל, מפקדיו ודובריו, שטייחו את רצח אשר פלמר ובנו יונתן ביום שישי. לצערי צה"ל בחר לנהוג בדרך לא ישרה, לא חכמה ולא הגונה".

 

אמש הסביר דיין, שנחשב בדרך כלל לאחד המתונים שבמנהיגי המתנחלים, כי "אין לנו צה"ל ומשטרה אחרים", וכי בדבריו התכוון להעביר מסר, אך לא לומר שיהיה שינוי כלשהו בשיתוף הפעולה עם כוחות הביטחון. כך או כך, אין ספק כי הפיגוע בקריית-ארבע וההתרחשויות סביבו יצרו משבר אמון בין המתנחלים לכוחות הביטחון.

 

הרב ליאור: להעניש קולקטיבית, אין חפים מפשע

גם בני משפחת פלמר הביעו אתמול תרעומת על הזמן שעבר מהפיגוע ועד ההודאה כי מדובר באירוע טרור ולא בתאונה. "היה ברור שמדובר בפיגוע, האקדח של אשר נגנב, היו אבנים בתוך הרכב והיה ברור שאשר נפגע מאבן. המשטרה יודעת את כל זה", אמרו קרובי משפחה. גיסו של אשר, אהרון פרץ , אמר: "כנראה היה לה רצון להרגיע את השטח, ולכן היא לא הודיעה שמדובר בפיגוע. חמור מאוד שזה בא על חשבון המשפחה השכולה".

 

ההלוויה אמש. מישהו רצה להרגיע את השטח? (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ההלוויה אמש. מישהו רצה להרגיע את השטח?(צילום: נועם מושקוביץ)

 

בגרסאות המשטרהניכרה סתירה. הודעת הדוברות ביום שישי נמסר כי מחקירה ראשונית עולה שפלמר ובנו לא נהרגו כתוצאה מיידוי אבנים, בדיון בבית המשפט בעניין נתיחה שביקשו בגופות בסופו של דבר, ציין נציג המשטרה ש"בוחן תאונות וחוקר זירה שהגיעו למקום הבחינו כי ישנו חור בחלון קדמי של הרכב... בכיסוי הגה ממול לחור כניסה ישנו קרע ואבק המעיד כי ככל הנראה האבן פגעה באותו כיסוי, ואף יש ריסוק בפניו של המנוח בחלק של השפה, דבר זה עורר מיד חשש כי ייתכן והתאונה נגרמה כתוצאה מיידוי אבן לעבר הרכב".

 

משטרת מחוז ש"י מסרה בתגובה כי לא היה כל ניסיון לטייח. "החקירה התנהלה בצורה מקצועית, ובכל שלב שיכולנו לעדכן על הפרטים והממצאים שהיו נכונים לאותה נקודת זמן, עדכנו. המשטרה היא שדרשה את נתיחת הגופה כדי להגיע לחקר האמת, ולכן זה רק מוכיח את כוונות המשטרה. הפרטים שנמסרו בחקירה הראשונית תואמים את הממצאים. כשנגלו פרטים נוספים, דאגנו לעדכן את הגורמים הרלוונטיים תוך כדי הסתמכות על חקירה של אנשי מקצוע וראיות ולא על ספקולציות".

 

בינתיים כוחות הביטחון נערכים לקראת האפשרות של פעולות "תג מחיר" ומעשי נקם. במהלך יום האתמול הטעון באזור קריית-ארבע נשמעו קריאות רבות לנקמה, והרב דב ליאור אף אמר כי על צה"ל לנקוט מדיניות של ענישה קולקטיבית נגד "הפורעים", כפי שמתחייב לדבריו מהתורה. הוא טען כי במלחמה "אין חפים מפשע". משטרת חברון תגברה את כוחותיה, כדי שישמרו על ערנות ומוכנות גבוהות מהרגיל לאורך כל הלילה.

 

נוער הגבעות: שקרים פוליטיים של קצינים ששכחו תפקידם

במסרון שהופץ אמש לפעילי ימין נכתב: "לכל תאונה יש שסיבה, לכל רצח יש תגובה, לכל יישוב יש מבצר ויהודים בואו נכסח". גורם בימין הקיצוני אמר ל-ynet: "יש הרבה אנשים שבאים בביקורת אל הצעירים שלנו, ושואלים מדוע הם פועלים בדרך של תג מחיר, למה הם מענישים אוכלוסייה שלמה על פעילות של יחידים וכן הלאה. אבל הבעיה היא שמזמן לא מדובר ביחידים. ביום הפיגוע עמדו מאות מתושבי הכפר הסמוך ומחאו כפיים על רצח של תינוק. יש לנו כאן עסק עם אויבים, ובמקום שהמשטרה תטפל בהם, כל היום מטרידים את הצעירים שלנו, עוצרים אותם, מציקים להם. אז מה הפלא שיש זעם ויש תג מחיר?".

 

מסע ההלוויה. "תושבי הכפר הסמוך מחאו כפיים על רצח תינוק" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
מסע ההלוויה. "תושבי הכפר הסמוך מחאו כפיים על רצח תינוק"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

אמש אמר גם מאיר ברטלר, מראשי נוער הגבעות: "פעם אחר פעם אנו נאלצים להתמודד עם שקרים פוליטיים מקרב קצינים ששכחו את מהות תפקידם בצבא. מי שמשקר בקבר יוסף, מי ששיקר במגרון ומי שעכשיו שיקר בפיגוע, חייב להבין

שצה"ל זה לא רכוש פרטי, ובטח לא רכוש פוליטי. התופעה החמורה של יידוי אבנים בצירים לא תיענה על ידינו בפחד והתמגנות, אלא בעוז ובתקיפות, וכך אנו מצפים גם מצה"ל לנהוג". חבר הכנסת מיכאל בן ארי קרא לפטר את דוברת המשטרה: "שהטעתה את העיתונאים ולמעשה את העם בישראל".

 

אמש הובאו אשר ויונתן פלמר למנוחות. גם במהלך ההלוויה נשמעו קריאות לנקמה על הרצח. זמן לא רב לפני צאת מסע הלוויה השתתפו כ-150 פעילים בהפגנה במקום שבו אירע הפיגוע. הם התעמתו עם פלסטינים, וכוחות הביטחון הפרידו בין הצדדים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשר ויונתן פלמר ז"ל
הרב דב ליאור בזירת הרצח. "אין חפים מפשע במלחמה"
צילום: נועם מושקוביץ
מפגינים בזירת הרצח ליד קריית-ארבע, אתמול
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים