שתף קטע נבחר

נשות סעודיה חוגגות זכות בחירה: ומה עם לנהוג?

ההחלטה ההיסטורית של המלך לאפשר לנשים להיבחר ולבחור התקבלה בשמחה ובתקווה: "עכשיו הזמן להסיר מכשולים נוספים". סוציולוג: "זה האיסלאם האמיתי"

בין אם היו אלה המהפכות במזרח התיכון שהתקרבו לפתחו, או מאבקן של נשות ארצו על הזכות לנהוג ששכנעו אותו, עבדאללה מלך סעודיה הגשים אתמול (יום א') מעט מהתקוות הרפורמיסטיות שתלו בו כשעלה לכס השלטון, כשהכריז על מתן זכויות פוליטיות לנשים. לצד הברכות מצד פעילים, יש המפקפקים ביכולת לממש את הזכויות הללו, לנוכח היחס לנשים במדינה.

 

נשים בסעודיה. "קולותיהן יישמעו סוף סוף" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשים בסעודיה. "קולותיהן יישמעו סוף סוף"(צילום: רויטרס)

 

"אלו הן חדשות גדולות", אמרה לרויטרס הסופרת והפעילה ואג'הה אל-חווידר. "קולותיהן של הנשים יישמעו סוף סוף. עכשיו הזמן להסיר מכשולים נוספים כמו האיסור על נשים לנהוג וחוסר היכולת לחיות חיים נורמליים ללא פיקוחם של גברים".
זכות בחירה לנשים

זכות בחירה לנשים בעולם
מדינה בחירות ראשונות לאחר הענקת זכות בחירה לנשים
סעודיה 2015
איחוד האמירויות 2006
כוויית 2005
עומאן 2003
קטאר 1997
נמיביה 1989
ליכטנשטיין 1984
עיראק 1980
ירדן 1974
שוויץ 1971
איראן 1963
ישראל 1949 (מהקמת המדינה)
צרפת 1944
לבנון 1943
טורקיה 1930
ארה"ב 1920
בריטניה 1918
רוסיה 1917
פינלנד 1906
אוסטרליה 1902
ניו זילנד 1893

 

הצורך באישור מטעם קרוב משפחה גבר להשתתפות בחיים הפוליטיים צפוי להגביל את הרפורמה ההיסטורית של המלך. עבדאללה בישר אתמול כי נשים יוכלו לכהן במועצת השורא, הגוף המייעץ לשלטון, ולבחור בבחירות המקומיות.

 

הפגנת הזדהות חשופת חזה באוקראינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנת הזדהות חשופת חזה באוקראינה(צילום: EPA)

 

רוברט לייסי, שחיבר שני ספרים על הממלכה האדירה, תיאר את השינוי כתגובה החיובית הראשונה לתביעות לרפורמות פוליטיות שצצו בסעודיה בהשפעת התהפוכות במזרח התיכון. "זהו הנאום החיובי והמתקדם הראשון של הממשלה מאז 'האביב הערבי'", אמר לייסי ותיאר את תגובת השלטון הסעודי לרוחות השינוי: "קודם היו אזהרות, אז תשלומים, ועכשיו תחילתה של רפורמה אמיתית".

 

הסוציולוג חאליד אל-דחיל אמר ל-BBC כי ההחלטות הן "צעדים חיוביים בכיוון הנכון", אך הוסיף כי הן "אינן עונות על ציפיות האנשים בזמן הזה". לדבריו, מטרת הרפורמיסטים כיום היא להפוך את מועצת השורא לגוף נבחר בעל סמכויות הדומות לאלו של פרלמנט.

 

המלך עבדאללה, היום. "עיגן החלטתו בשריעה"  (צילום: AP) (צילום: AP)
המלך עבדאללה, היום. "עיגן החלטתו בשריעה" (צילום: AP)

  

אל-דחיל הוסיף כי המלך צפה את תגובתם הנזעמת של השמרנים כשעיגן את החלטתו בחוקי השריעה ובמסורת האיסלאמית. "הוא עושה זאת בהתאמה לאיסלאם האמיתי, כפי שאנו מכירים. באיסלאם האמיתי יש זכויות לנשים והן חברות מלאות בחברה", אמר אל-דחיל.

 

יש המקוות כי ההכרזה ההיסטורית, על אף שתצא אל הפועל רק בבחירות ב-2015, תביא בקרוב להיתר לנשים לנהוג. "עוד מעט תוכל אשה סעודית לשבת בשורא, אבל היא לא יכולה לנהוג במכוניתה?", תהתה חולוד אל-פהאד, אשת עסקים בת 33, הפעילה במאבק על ההגה. להערכתה, החלטה מלכותית שתתיר לנשים לנהוג תתקבל כבר בשנה הקרובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשים בסעודיה. "חוסר יכולת לחיות חיים נורמליים ללא פיקוח גבר"
צילום: רויטרס
נשים מוסעות בסעודיה
צילום: רויטרס
מומלצים