שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו חגגה: "ליברמן נשמע מפי נתניהו"

שר החוץ ומפלגתו הרימו כוסית לראש השנה, אחרי סוף שבוע בניו-יורק שבו נטש ליברמן את נאום אבו מאזן. השר מיסז'ניקוב סיפר: "כשהאזנתי לנתניהו עצמתי עיניים, ושמעתי מפיו את חזון ליברמן". ליברמן: "צונאמי מדיני? בקושי גשם ביום סגריר"

אחרי סוף שבוע סוער בניו-יורק, שבשיאו נטש את נאום אבו-מאזן, ערך הערב (יום ב') שר החוץ, אביגדור ליברמן, טקס הרמת כוסית לראש השנה עם חברי מפלגתו, ישראל ביתנו. ליברמן תקף בהרמת הכוסית בחריפות את אבו מאזן ואת ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן.

 

בדבריו סיכם ליברמן בסיפוק את הביקור בניו-יורק, שממנו חזר רק היום. "אני יכול להגיד לכם שאם נרצה, אין זו אגדה. ידענו להתעקש ולעמוד על שלנו, וגם זה חשוב. כשאתה שומר על איחוד שורות ומאמין בצדקת הדרך, בסופו של דבר כולם משתכנעים. אני זוכר את כל התחזיות השחורות לפני הכינוס: אמרו שתהיה קטסטרופה, מפלה, שאנחנו מבודדים. כל אלה שלא שמעו, אני מציע להם לראות עוד פעם את הצהרות מחלקת המדינה האמריקנית, ואת נאום הנשיא אובמה ולקרוא את הודעת קוורטט".

 

ליברמן אמר כי יש לו הרבה הסתייגויות מהצעת הקוורטט, "אבל בסופו של דבר כשהקוורטט חותם על מסמך שקורא לחידוש המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים - אני חושב שזה הישג בלתי מבוטל של הדיפלומטיה הישראלית. היום ברור מי בורח מהמערכה: ראש הממשלה אמר לאבו מאזן בניו יורק 'אנחנו כבר פה, בוא ניפגש ונתחיל לנהל משא ומתן. תגובת אבו מאזן הייתה כמעט היסטרית - הוא מיד נכנס לאוטו והתחיל לברוח על מנת שלא יפעילו עליו לחץ להיכנס למשא ומתן".

 

ליברמן הערב. "אבו מאזן ברח לאוטו ונסע" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן הערב. "אבו מאזן ברח לאוטו ונסע"(צילום: גיל יוחנן)

 

למרות זאת, שר החוץ הדגיש כי "מוקדם עדיין לפתוח בחגיגות", ודיבר על התנאים המוקדמים של הפלסטינים. "אני זוכר את כל ההתניות: הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ובירושלים. עכשיו יש תירוץ חדש - פתיחת פרוטוקול פריז. זה ההסכם שמסביר את כל היחסים הכלכליים בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינית. אני יכול להגיד בביטחון מלא, שלא נפתח אפילו פסיק בפרוטוקול פריז, ושאף אחד לא יחשוב על דבר כזה. לא צריך כל הזמן להזהיר את עצמנו, אין פה צונאמי מדיני ואפילו לא גשם ביום סגריר. אנחנו יודעים לעמוד בלחצים, ואני בטוח שעם אותה הצלחה נעמוד באתגרים בעתיד".

 

ליברמן: הייתי נותן לארדואן לדבר כל היום

שר החוץ ליברמן הטיח מילים קשות גם בראש ממשלת טורקיה ארדואן. "אתמול מי שראה CNN, ראה את ארדואן שוב משתלח במדינת ישראל", אמר ליברמן. "אין לנו שום בעיה עם טורקיה, שבמשך שנים הייתה מדינה ידידותית, היינו שותפים והיו לנו שיתופי פעולה רבים בתחומים ביטחוניים וכלכליים. אנחנו בהחלט מכבדים את העם טורקי ואת טורקיה כמדינה, הבעיה שלנו קודם היא קודם כל עם ההנהגה הנוכחית - הנהגה אסלאמית קיצונית ורדיקלית, שתומכת בטרור ומטפחת את הטרור".

 

שר החוץ הוסיף: "לא במקרה ארדואן תומך בחמאס - זהו ארגון טרור לכל דבר. גם IHH נמצא ברשימת ארגוני הטרור. תופעה מדאיגה שצריך לראות כל מי שקורא לחופש הביטוי, היא שבכלא הטורקי יש 57 עיתונאים. באיראן יש רק 34. זה לקוח מתוך דו"ח מכון בינלאומי לעיתונות, וזה נמצא באתרי האינטרנט של הארגונים הכי מכובדים. אין עוד מדינה עם כמות כזאת של עיתונאים בכלא כמו טורקיה. שם מתנהלים כרגע 1,000 משפטים וחקירות נגד עיתונאים".

 

ליברמן אמר כי הופעתו של ארדואן ב-CNN אתמול הייתה "מצוינת" מבחינת ישראל. "אם שואלים מה אנחנו יכולים לעשות מבחינת הסברה, הייתי קונה את כל המדיה הבינלאומית ונותן לארדואן לדבר כל היום וכל הלילה. בכל דקה שהוא מדבר בטלוויזיה הוא מביא תמיכה למדינת ישראל. היום לאף אחד אין אשליות לגבי האיש. הייתי נותן לכל החבר'ה שם להופיע: ארדואן, אחמדינג'אד, ראאד סלאח, איברהים צרצור. הם עושים עבודה מצוינת, אין לי מה להוסיף".

 

בפתח הטקס של ישראל ביתנו אמר שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, כי כשהאזין לנאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעצרת האו"ם בסוף השבוע, עצם את העיניים ושמע מפיו את חזונו של ליברמן. "כל אלה שאמרו עד עכשיו שצריך לוותר, מבינים שהשכונה שלנו לא רגילה ומסובכת. הנוסחה היא הכוח, וזה שהכי חזק שורד. אני יותר ויותר שומע את הקונספט הזה גם אצל כתבים ופרשנים, שחילופי אוכלוסיות ושטחים הם נוסחה מנצחת, ומי שטבע את הנוסחה הוא יושב ראש המפלגה ליברמן".

 

ביום שישי, דקות אחרי נאומו של נשיא הרשות הפלסטינית, שבו ביקש מהאו"ם להכיר בפלסטינים כמדינה חרף הלחץ

מהמערב שלא יעשה זאת, כינה ליברמן את נאומו "נאום הסתה".

 

"שלוש פעמים הוא הזכיר את ערפאת", הסביר ליברמן. "הוא דיבר על אסירים פוליטיים, כנראה גם רוצחי משפחת פוגל הם אסירים פוליטיים. מה שמאוד מעניין - הוא הזכיר את מדינות אירופה, הבנק העולמי. היחידים שהוא לא הזכיר אותם הם האמריקנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ ליברמן בהרמת הכוסית הערב
צילום: גיל יוחנן
ליברמן נוטש את נאום אבו מאזן
צילום: שחר עזרן
מומלצים