שתף קטע נבחר

הסטודנטים: טרכטנברג החמיץ הזדמנות לשנות

כמו יוזמי מחאת האוהלים שדחו את המלצות ועדת טרכטנברג, גם יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי חושב שאין בהן מענה לבעיה החברתית-כלכלית: "לוועדה הייתה הזדמנות לחולל שינוי, והיא החמיצה אותה. הציון של הדו"ח הוא בלתי-מספיק"

גם יושב ראש התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, דחה הערב את מסקנות ועדת טרכטנברג, כפי שהוצגו מוקדם יותר. שמולי אמר הערב (יום ב') כי "צריך לומר את הדברים בצורה ברורה - לוועדה הזו הייתה הזדמנות לחולל שינוי, אבל ההזדמנות הזו הוחמצה".

 

דו"ח טרכטנברג - הכתבות האחרונות:

אימהות על טרכטנברג: לא בשביל זה יצאנו לרחוב

"חוק חינוך חינם לגיל הרך - סחורה משומשת"

אנשי האוהלים מחוץ לת"א: "נישאר עד הבחירות"

בשורה או אכזבה? לקראת המלצות טרכטנברג

 

שמולי ביקש להודות לפרופ' מנואל טרכטנברג שעמד בראש הוועדה שמינה נתניהו כדי לבחון את הדרכים לשינוי המציאות החברתית-כלכלית. הוא הביע הערכה לאומץ של טרכטנברג ולהקשבה שלו לציבור אבל הוסיף: "הציון שאנחנו רואים בדו"ח הוא בלתי-מספיק". ברוח דבריו של ראש הממשלה באו"ם, אמר שמולי: "מנואל, Let's talk Dugri, מה יש בדו"ח הזה ומה אין בדו"ח הזה".

 

איציק שמולי צופה במסיבת העיתונאים של טרכטנברג, הערב (צילום: עומר מוסלי) (צילום: עומר מוסלי)
איציק שמולי צופה במסיבת העיתונאים של טרכטנברג, הערב(צילום: עומר מוסלי)

 

"יש פער בלתי סביר בין החזון המרהיב שהציג טרכטנברג לבין ההמלצות הסופיות שהציגו ראשי הוועדות שלו", אמר שמולי, "מהפער הזה לא ניתן להתעלם. הציון שאנחנו נותנים לדו"ח הוא בלתי מספיק, כי יש תחומים שונים שבהם נמנעה הוועדה מלעסוק. אני טוען שאם אחת הסיבות למחאה היא הפערים החברתיים, אז הוועדה לא נתנה מענה רחב מספיק לצמצום הפערים החברתיים".

 

שמולי הוסיף: "בדו"ח חסרות בשורות בתחומים שלמים כמו תחום הדיור ותחום הדיור הציבורי. אנחנו, הסטודנטים, לא פה בשביל עצמנו. אנחנו פה קודם כל בשביל האחרים. הסטודנטים התחייבו, והם עומדים במלה שלהם, שעד שלא יהיה פתרון אמיתי לאנשי הדיור הציבורי, אנחנו לא הולכים לשום מקום".

 

מוקדם יותר דחו את מסקנות ועדת טרכטנברג גם הפעילים שהולידו את מחאת האוהלים, בהם דפני ליף, רגב קונטס וסתיו שפיר. הם צפו בשידור חי בטרכטנברג מציג את עיקרי הדו"ח שלו, וכשסיים את דבריו - סימנו בידיהם "איקס", שב"שפת האוהלים" שיצרו בקיץ פירושה "התנגדות".

 

ראשי מחאת האוהלים מסמנים מה הם חושבים על המסקנות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ראשי מחאת האוהלים מסמנים מה הם חושבים על המסקנות(צילום: ירון ברנר)

 

במסיבת עיתונאים שקיימה בהמשך אמרה ליף: "יש פה שימוש בעולם המושגים של המחאה, שזה יכול מאוד להטעות את הציבור, אבל לא מדובר כאן בשינוי מרחיק לכת. לא נראה שהוועדה הזו נושאת פירות, אפילו לא המעט שחשבנו שאולי יפתיעו אותנו". ליף אמרה כי כעת יתפנו מנהיגי המחאה לבחון את הדו"ח לעומק יחד עם המומחים שגייסו לעזור להם, ומחר בבוקר הם יגיבו באופן מסודר יותר. היא הדגישה כי המחאה ממשיכה להתקיים.

 

רגב קונטס: המלצות טרכטנברג לא מתקרבות למה שצריך

בין ההמלצות שהציג טרכטנברג בתחום הדיור: אישור של 196 אלף דירות בחמש השנים הקרובות - כש-20% מתוכן לדיור

בר השגה, והקלה בפיצול דירות. בתחום המיסוי המליצה הוועדה בין השאר על ביטול מתווה הפחתת מס הכנסה, כשתאריך היעד הוא סוף 2011; מדרגת מס של 48% מעל הכנסה של 40,231 שקל בחודש; והעלאת מס חברות ל-25% ב-2012 ואולי ל-26% ב-2013.

 

צופים בטרכטנברג במהלך הפגנת סטודנטים בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
צופים בטרכטנברג במהלך הפגנת סטודנטים בירושלים(צילום: נועם מושקוביץ)

 

במהלך הצגת הדו"ח נקטעו דבריו של טרכטנברג כמה פעמים בידי פעילים חברתיים, שקראו לו להתפטר. בתגובה אמר

ראש הוועדה: "אנחנו מתייחסים לזעקה שעולה משם. אנחנו כאן כי אנחנו חושבים שיש לנו בשורה לזעקה שהיא לגיטימית".

 

גם רגב קונטס הביע אכזבה מהדו"ח. "לא הופתענו, אפילו קצת התאכזבנו יחסית למה שפורסם (לפני החשיפה הרשמית של הדו"ח)", אמר בשידור החי של ynet. "מהשנייה הראשונה המספרים שטרכטנברג מדבר עליהם והנקודות שהוא מדבר עליהן אפילו לא מתקרבים למה שהציבור צריך. ניקח את הדו"ח ונקרא אותו סעיף-סעיף, ונגיב מחר בבוקר. התגובה שלנו תהיה מגובה במספרים מדויקים מטעם ועדת המומחים שלנו". הוא טען כי טרכטנברג אדם סימפטי שאימץ את עולם המושגים של המחאה, אך לדבריו - הוא רוקן את מילותיהם של הפעילים מתוכן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' טרכטנברג מדבר הערב
צילום: נועם מושקוביץ
מנהיגי מחאת האוהלים צופים בהצגת הדו"ח
צילום: ירון ברנר
מומלצים